Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) Nedir? Ne İşe Yarar?

12/12/2022

Araba kullanmak, özellikle yokuş yukarı sürüş veya dik bir iniş gibi senaryolarda zor bir görev olabilir. Yeni başlayan bir sürücüyseniz ve arabanızı sabit bir konumdan yokuş yukarı hareket ettirmeniz gerekiyorsa, zorluk artar. İşte o zaman tepe tutuş kontrolü kurtarmaya gelir. Okumaya devam edin, çünkü bu makale size bu temel sürücü yardımı özelliği hakkında derin bilgiler sağlayacak.

Arabalarda Yokuş Kalkış Desteği Nedir?


Yokuşta tutuş kontrolü, aracı sabit bir konumda sürerken aracın eğimli veya yokuş yukarı bir yolda geriye doğru kaymasını önleyen bir sürücü yardım özelliğini ifade eder. Tipik olarak, aracı hareketsiz bir konumdan yokuş yukarı hareket ettirirken, freni ve debriyajı bıraktığınızda ve gaza bastığınızda araç geri dönecektir.


Sorun deneyimsiz sürücülerde belirginleşir. Bu tür senaryolar sırasında, yokuşta tutuş kontrolü veya yokuş destek kontrolü, aracı hareket ettirmek için gereken ekstra süreyi sağlamak için kısa bir süre için fren uygular. Sistem aracın eğimden dolayı geriye kayma ihtimalini ortadan kaldırır.


Yokuş Kalkış Desteği Nasıl Çalışır?


Ayağınızı fren pedalından çektiğinizde, Yokuş Kalkış Desteği özelliği, aracınızın istemeden geri kaymamasını sağlamak için otomatik olarak kısa bir süre fren sistemindeki basıncı korur. Ardından, gaza bastığınızda frenler serbest kalacaktır. Bu özellik, hem yokuş yukarı hem de yokuş aşağı yollarda sürerken sürücüyü korur. Ancak, araç bir yokuş yukarıyı algılarsa ve vites 'sürüş' konumundayken vites 'geri' veya yokuş aşağı konumundaysa Yokuş Kalkış Desteği devreye girmez.

Yokuş Kalkış Desteği Faydaları


  • Belirli durumlarda sürüşü kolaylaştırır ve sürüş güvenliğini de teşvik edebilir. Kimse arabasının bir tepeden aşağı geri kaymasını istemez. Bu senaryoda hasar için çok fazla olasılık vardır.


  • Yokuş kalkış desteği aynı zamanda arkasındaki trafiğin yararınadır. Sürüş güvenliği herkes için önemlidir.


  • Yokuş kalkış desteğinin yardımcı olmasının bir başka yolu da, aynı işi manuel olarak yapmak için kullanabileceğiniz el freni gibi otomobilin diğer parçalarında daha az aşınma ve yıpranma anlamına gelmesidir. Ve düz şanzıman donanımlı bir arabada, yokuşta kalkış yaparken debriyaja binmek zorunda kalmazsınız, bu da debriyajın daha az aşınması anlamına gelir. Yokuş kalkış desteği, aracın geriye doğru kaymasını önleyerek motora ve aktarma organlarına daha az yük bindirir; aksi takdirde, aracı hızlandırmak için aracın geriye doğru momentumuna karşı koyması gerekir.  • Yokuş kalkış kontrolü, güvenli sürüş için kesinlikle gerekli olmayan, ancak sürüş deneyimini çok daha zevkli ve endişesiz hale getirmeye katkıda bulunan, günümüzde otomobillerde bulunan birçok özel güvenlik cihazından biridir.


Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) Hakkında Sık Sorulan Sorular


  • Yokuş kalkış desteği, ne kadar dik olursa olsun, herhangi bir tepeyi tırmanmama izin veriyor mu?

Ne yazık ki hayır. Yokuş kalkış desteği, normalde fren yapamayacağınız kadar dik bir yokuşta veya başka bir yokuşta çalışmak üzere tasarlanmamıştır.Ayrıca, belirli yol yüzeyi koşulları da yokuş kalkış desteğinin aracı bir yokuşta durdurmasını önleyebilir; bunlar, frene basıldığında aracın kayabileceği karlı ve buzlu sürüş koşullarını içerir.


  • Yokuş kalkış özelliği manuel şanzımanlı araçlarda var mı?

Günümüzde yokuşta kalkış desteği de sunan manuel şanzımanlı bazı araçlar var.