Hıza Duyarlı Direksiyon Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

18/1/2023

Hıza duyarlı direksiyon, hidrolik direksiyon ve manuel direksiyon sistemlerinin bir karışımı gibidir. Günümüzde çoğu araç hidrolik direksiyon sistemine sahip olduğundan, pek çok sürücü otoyolda yüksek hızlarda giderken araçlarının kontrolünün kendilerinde olduğunu hissetmediğinden bahsediyor.


Hıza duyarlı direksiyon ile en iyi deneyimi elde edersiniz. Hıza duyarlı direksiyon sistemi hakkında merak ettiklerinizi bu rehberde bir araya getirdik!


Hıza Duyarlı Direksiyon Nedir? • Hıza duyarlı direksiyon sistemi, araç yavaşlarken veya yavaş hız gerektiren yollarda hareket ederken direksiyon simidine yardımcı olan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde sürücü, ani motor stop etme gibi herhangi bir motor sorunu yaşamadan aracın hızını ve yönünü kolayca kontrol edebiliyor.


 • Sürücüler düşük hızlarda oldukça iyi performans gösterirken, birçok yolcu otoyolda bazen can sıkıcı olabildiğini bildiriyor.


 • Yüksek hız gerektiren mesafelerde çok fazla güç sağlamak, direksiyon simidini daha ağır hale getirecek ve sürücünün daha fazla konsantrasyonunu gerektirecektir.Nasıl hissettirirse hissettirsin, hıza duyarlı yönlendirme, yolculuğunuzu desteklemek için yine de yararlı bir güvenlik özelliğidir.


 • Şimdiye kadar sistem o kadar iyi karşılandı ki, onu yoldaki herhangi bir modern arabaya entegre olarak bulabilirsiniz.
Hıza Duyarlı Direksiyon Nasıl Çalışır?


Hıza duyarlı bir direksiyon sistemi, direksiyon simidine verilecek güç desteği miktarını belirlemesine yardımcı olacak bilgileri sağlamak için bir dizi sensöre ve modüle dayanır.


Örneğin bu sensörler gaz pedalına her bastığınızda bunu algılar ve aracınızın hızlanmasının artmasına neden olur. Hız arttıkça, sensörler bu bilgiyi hız algılamalı direksiyon sistemine besleyecektir. Sistem daha sonra direksiyon simidine güç desteğini azaltacaktır.


Frene basarsanız ve aracı yavaşlatırsanız, sistem bu bilgiyi de alacaktır. Ardından direksiyon simidine daha fazla güç desteği sağlayacaktır. Park etme ve dönüş gibi sürüş görevleri, sürücünün düzgün manevra yapmasını gerektirdiğinden, direksiyon kullanırken daha fazla yardıma sahip olmaları daha iyidir.


Hıza Duyarlı Direksiyon Arızalanırsa Ne Olur?

Hıza duyarlı direksiyon sistemleri, sistemde bir sorun algılanırsa tipik olarak tam hidrolik direksiyon moduna geri dönecek şekilde tasarlanmıştır. Sistemi düzenleyen bilgisayar modülünde bir kablolama sorunu veya tam bir arıza olabilir.


Sistemdeki herhangi bir kablolama sorunu, elektrik sorunu veya sensör sorunu, tam hidrolik direksiyon modunun açılmasına neden olacaktır. Bu mutlaka kötü bir şey değildir çünkü ne kadar hızlı sürerseniz sürün tam güç yardımına sahip olacaksınız.


Özellikle belirli sürücüler için, hidrolik direksiyon desteğinin olmaması alternatifinden kesinlikle daha iyidir. En azından tam güç yardımı ile aracınızı en yakın tamirhaneye güvenle götürüp direksiyon sistemini kontrol ettirebileceksiniz.


Hıza Duyarlı Direksiyona Nasıl Sahip Olabilirsiniz?


 • Hız algılama ve tam hidrolik direksiyon sistemlerinin son derece derin bir ilişki içinde iç içe geçtiğini bilmiyor olabilirsiniz.


 • Aracınız halihazırda hıza duyarlı direksiyona sahip olsa bile elektrikli veya hidrolik direksiyon sunabilir.


 • Başka bir deyişle, hıza duyarlı direksiyon, aracınıza eklenen ve temel hidrolik direksiyon teknolojisini geliştirmeyi amaçlayan bir güvenlik özelliğidir.


 • Bu sayede aracın hız sensörü arızalandığında, hidrolik direksiyon sistemi olarak çalışmaya geçebilir demektir..


 • Bugün, bu özellik dünyadaki hemen hemen tüm modellerde mevcuttur. Bazı üreticiler de bu özelliği bir "Seçenek" olarak entegre ederek Spor, Konfor ve Dinamik gibi farklı modları seçmenize olanak tanır.


 • "Spor" sürüş modu, hidrolik direksiyonu azaltma özelliğinden dolayı spor araçlar için daha uygundur.


 • Bu arada, "Konfor" modu, yüksek hızda direksiyonu destekleyerek sürücünün istediği yere hızla ulaşmasına yardımcı olur.


 • Bu "Opsiyonel" işleve sahip modeller için, arabanızı yerel otomobil satıcınıza götürmeniz gerekecektir.