V Kayışı Nedir, Nasıl Değiştirilir?

18/1/2023

V kayışı transmisyon kayışı görevi görür. V-kayışı kasnaklarını birbirine bağlayarak motordan gelen kuvveti alternatör ve hidrolik direksiyon için hidrolik pompa dahil olmak üzere yardımcı bileşenlere iletir.


Bu rehberde V kayışı hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve nasıl değiştirileceğini öğrenebilirsiniz. 


V Kayışı Nasıl Çalışır?


V kayışları çekiş, hızlı hareket ve uzun hizmet ömrünün en iyi kombinasyonunu sağlar. Genel şekli yamuk olduğundan “V” kayışı adı verilmiştir. Bu kayışlar, kasnak üzerindeki bir kavrama ve kayış gerginliği aracılığıyla gücü aktarır. Bunu tahrik eden ve tahrik edilen kasnak arasındaki sürtünmenin bir sonucu olarak yapar. Bu nedenle, bir aracın düzgün çalışması için doğru miktarda gerilimi korumak önemlidir.


V Kayışı Ne Zaman Değiştirilir?


Çoğu zaman, v-kayışının değiştirilmesi gerektiğinde gıcırdama sesini duyacaksınız. Böyle bir şey fark ederseniz, tamirciye danışın ve muayene ettirin. Yarıklar, çatlaklar, hasarlı kenarlar, eksik parçalar bulabilirseniz, kayışın değiştirilme zamanı gelmiştir.

Ayrıca kemerin gevşemesi durumunda da bu tür sesler duyabilirsiniz. Günümüzde araçların çoğu, kemeri otomatik olarak ayarlayan kemer gergisi ile birlikte gelir, ancak bazıları manuel ayar gerektirir.


V Kayışı Nasıl Değiştirilir?


Bazı arabalarda, normal nervürlü V kayışları yerine, sözde elastik kayışlar kullanılır. Bu kayış için gergi makarası veya diğer gerdirme bileşenleri mevcut değildir. Elastik kayışları değiştirmek, özel aletler ve çok fazla kuvvet gerektirir. Bu değiştirme yalnızca bir garajda yapılabilir.


Gerekli Araçlar:

– araba asansörü

– halka anahtar veya açık uçlu anahtar

– mandrel

– veya matkap


Başlangıç: Arabayı bir araba kaldırma tertibatına veya bir tamir çukurunun üzerine yerleştirin, kaputu açın ve motordaki V-kayışını bulun. Hangi makaraların üzerinden geçtiğini hatırlamaya özen gösterin ki sonunda birini unutmayasınız. Emin değilseniz, bir resim çizin.

Adım 1: Jeneratörü ve üzerine monte edildiği rayları belirleyin. İki vida ve bir cıvata veya bir cıvata ve bir vida olmalıdır. Arabayı kaldır. İlk kilitleme cıvatasını / vidasını ve ardından ayar vidasını gevşetin. Her ikisi için de bir anahtara ihtiyacınız var.


V-kayışı tamamen gevşeyene kadar jeneratörü ileri doğru kaydırın. Arabanın aşağı inmesine izin verin.


Adım 2: Eski V-kayışını/v-yivli kayışı çıkarın ve yönlendirme kasnağından en kötü kiri silin. Bu isteğe bağlıdır, ancak V-kayışı/v-yivli kayış üzerinde kalan kir kalıntılarını önlemek için önerilir.

Adım 3: V-kayışını/v-yivli kayışı tıpkı eski kayış gibi uygulayın. Oluklu v-kayış olması durumunda, doğru yönlendirmeye dikkat edin. Hiçbir durumda çıkıntı yapmamalı veya yanlara doğru kaymamalıdır. Bunu araç kaldıraçtayken alttan da kontrol edin.

Adım 4: Arabayı tekrar kaldırın. Gerilim yeterli olana kadar jeneratörü geriye doğru kaydırın. Gerekirse lastik çekiçle jeneratöre birkaç ayar darbesi verin. Ardından, anahtara da ihtiyacınız olan kilitleme cıvatasını sıkmadan önce ayar vidasını anahtarla sıkın. Arabayı tekrar indirin.

Adım 5: Kayış gerginliğini parmağınızla test edin. Artık tek parmağınızla kendi yönünüze çekemiyorsanız, doğru gerginlik uygulanmış demektir.

Adım 6: Arabaya oturun ve motoru çalıştırın. Jeneratöre özellikle dikkat edin, hidrolik direksiyonu ve klimayı kontrol edin. Tüm sesleri dinleyin. Her şey normal geliyorsa ve tüm sistemler çalışıyorsa, başardınız demektir.