Sinop Gezilecek Yerler

18/1/2023

Sinop, günlük turlar için ideal olan yakın alanların yanı sıra, çeşitli surları kapsayan birçok turistik yere sahiptir. Yemyeşil bitki örtüsü ile çok sakin Hamsilos Koyu, sakin bir piknik yapmak veya dışarıda bir gün geçirmek için harikadır. 


Sinop'ta yapılacaklar ve seyahatinizin en güzel anlarını geçirmek isteyeceğiniz yerlerin bir listesini sizin için hazırladık.


Hamsilos Koyu


Türkiye'nin en kuzey ucunda yer alan Hamsilos Koyu, gezginler için keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Fil başı şeklindeki koy, sonsuz doğal güzelliği ile görenleri büyülemeye devam ediyor. Coğrafi gerçeklere göre körfez buzulların aşınması sonucu oluşmuştur. Yerel halk, bu körfezin savaş gemileri için gizli bir sığınak olduğunu söylüyor. 


Sinop Kalesi Hapishanesi


Sinop Kale Hapishanesi'ni gezerek Sinop'un asırlık tarihini yeniden ziyaret edin. Sinop Kalesi'nin içinde yer alır ve Türkiye'nin en eski hapishanelerinden biri olduğu söylenir. 1887 yılında kurulan hapishane, o günlerin en ünlü suçlularını hapsetmek için inşa edilmiş. Hapishane kalesinin en eşsiz özelliği yapısıdır ve üç tarafı denizlerle çevrilidir.


Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı


Doğa aşığıysanız, şehirden biraz uzakta bulunan bu güzel şelaleler dizisi sizi mutlaka eğlendirecektir. Erfelek köyünün eteklerinde sık ormanların arkasına gizlenmiş 28 sıra halindeki bu küçük şelaleler, sonsuz güzelliği ile ziyaretçilerini büyülüyor.


İnceburun Feneri


Bu faal taş fener, Sinop'a gelen ziyaretçileri hâlâ kendine çekmeyi başarıyor. Ve bunun birincil nedeni kuşkusuz ki yapısıdır. 1863 yılında inşa edilmiş olmasına rağmen, ziyaretçileri hayrete düşüren bu fenerin inşasında kullanılan çatlak bazaltları hala görebilirsiniz.


Sinop Arkeoloji Müzesi


Sinop ve çevresindeki bölgelerin tarihine bir göz atmanızı sağlayan Türkiye'nin en eski müzelerinden birini ziyaret edin. Osmanlı Türk imparatorluğunun kültürel önemini gösteren zengin eser koleksiyonuna göz atmak için müzede bir tur atabilir; müzenin öne çıkan özelliği olan açık hava bölgesinde vakit geçirebilirsiniz.


Sinop Kalesi


Şehre girdiğinizde sizi Sinop Kalesi adında bir Orta Çağ kalesi karşılıyor. Kalenin büyük bir bölümü harap durumda olsa da eski güzelliğini hala koruyor. Tarihi gerçeklere göre bu kale, şehri düşmanların ani saldırılarından korumak için 7. yüzyılda bir muhafız olarak inşa edilmiştir


Etnografya Müzesi (Arslan Torun Konağı)


Arslan Torun Konağı, müzeye dönüştürülmüş bir başka 18. yüzyıl Osmanlı konağıdır. Ancak bu, atlayabileceğiniz sıradan müzelerden biri olduğu anlamına gelmez. Aksine, bu müze size şehrin arkeolojik tarihi hakkında bilgi verir.


Boyabat Kalesi


Sinop ilçesinde bulunan bu kale, bir zamanlar Sinop'a hakim olan Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu'nun izlerini taşıyor. Bugün, ziyaretçilere şehrin zengin tarihi hakkında bilgi vermek için kalenin tamamı bir müzeye dönüştürülmüştür. Bu kalenin en eşsiz gerçeği, kalenin altında yatan yer altı şehrinin varlığıdır.


Sinop Park Yıldız Tesisleri


Ailenizle güzel bir piknik keyfi yapabileceğiniz bir yer arıyorsanız Sinop Park Yıldız'a uğrayın. Güzel çevre manzarasına sahip açık göl, ailenizle kaliteli zaman geçirmek için güzel bir mekandır. Yöre halkına göre burası kahvaltı keyfi için en uygun yer.