Yağmur Sensörü Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır

22/9/2022

Yağmur Sensörü Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Yağmur sensörü, yağmur yağdığında ön cam silecek sistemini otomatik olarak etkinleştirerek sürücünün yükünü azaltan ve böylece araç içi güvenlik ve konforu önemli ölçüde artıran bir sürücü destek sistemidir. 1990'ların ortalarında, araçlara yağmur sensörü takılmaya başlandı ve o zamandan beri modern araç elektroniğinin kalıcı bir özelliği oldu.


Gelin yağmur sensörü nedir, yağmur sensörü nasıl çalışır gibi soruların cevaplarına daha yakından bakalım. 


Arabadaki Yağmur Sensörü Nedir?


Bir arabadaki yağmur sensörü, ön camla temas eden herhangi bir yağış veya nemi algılar ve silecek hareketini buna göre otomatik olarak ayarlar.


Yağmur sensörleri, sürücünün dikkatinin dağılmasına karşı devam eden savaşta yardımcı olur. Yağmur sensörü, ön camın arkasındaki araba camına ve dikiz aynasının arkasına takılmış gibi görünüyor.


Neden Bir Yağmur Sensörüne İhtiyacımız Var?


Soğuk, yağmurlu ya da karlı havalarda camda sis oluşabilir.Bu da görüşünüzün bozulması anlamına gelir.

Ön camdaki buğulanma, yıllar boyunca sürücüler için her zaman bir sorun olmuştur. Ancak, pencere yoğuşma sensörleri, cam buğulanmasını geçmişte bırakmak için çalışıyor.


Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır?


Yoğuşma sensörü, ön camı izleyen ve ön camdaki nemi ve yoğuşmayı algılamak üzere tasarlanmış küçük bir mekanizmadır. Sensörleri devreye girerse veya uyarılırsa, hava akışını yeniden yönlendirmek için otomobilin havalandırma sistemiyle birlikte çalışır. Bu, yoğuşma bazlı sisleme söz konusu olduğunda sürücünün optimum görüşe sahip olmasını sağlar.


Aracınızın bu özel sensörle donatılmış olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Yağmur yağdığında silecekler otomatik olarak çalışmaya başlarsa veya hava akışında sizin tetiklemediğiniz bir değişiklik fark ederseniz şanslısınız; arabanız yağmur sensörüyle donatılmıştır.


Yağmur Sensörü Hangi Arabalarda Bulunur?


Bu sensör genellikle daha yeni model arabalarda bulunur ve kolayca ön camın kendisine bağlı olan dikiz aynasının arkasına yerleştirilebilir.


Genellikle ayrı, kare şeklinde bir paneldir ve oldukça küçüktür ve yıllarca sizin tarafınızdan fark edilmeyebilir. Bazen bu yağmur sensörü, dışarıdaki aydınlatma ideal görüş için çok düşükse farları tetikleyen bir ışık sensörünün yanında bulunur.


Bir ışık sensörünüz olup olmadığını anlamak için, karanlık koşullarda sürmeye başlarsanız ışıklarınız otomatik olarak yanar ve genellikle yağmur sensörü ile birlikte dikiz aynasının arkasına monte edilir.


Bu iki sensör, kendinizi hangi koşullarda bulursanız bulun, eve dönüş yolunuzu görebilmenizi sağlamak için birlikte çalışır.


Yağmur sensörüne sahip araba modellerine aşağıdakiler örnek gösterilebilir: 


  • Hyundai Tucson

  • Kia Sorento

  • Honda Civic

  • Volco XC90

  • ŠKODA ENYAQ iV


 


Yağmur Sensörünün Yararı Nedir?


Yağmur ve kar yağışı havanın şiddetine göre değişir. Bir çiseleme olarak başlayan şey, birkaç dakika içinde tam bir fırtınaya dönüşebilir.


Sürüş sırasında ön camın net olması sadece kendi güvenliğiniz için değil, etrafınızdaki diğer kişi veya araçların güvenliği için de çok önemlidir. Yağmur yağdığında görüş seviyesi büyük ölçüde azalır. Ön camı temizlemek için sileceklerin hemen açılması gerekir. Yağmur sensörü yağmuru algılar ve silecekleri manuel olarak devreye sokma çabasıyla dikkatinizin dağılmaması için silecekleri çalıştırır. Bu, aracı daha iyi kontrol etmenize ve nihayetinde – güvende kalmanıza yardımcı olur.  • Yağmurlu havalarda konforlu ve güvenli bir sürüş yapmanızı sağlar.

  • Düşük fiyatları nedeniyle yağmur sensörlerinin değiştirilmesi kolaydır.

  • Sensör, yalnızca gerektiğinde otomatik olarak kullanarak sileceklerin ömrünü uzatır.

  • Sürücüler, ön cam sileceklerinin hızına ve sıklığına dikkat etmek zorundadırlar. En iyi şekilde kullanılmazsa, bu, makinede gereksiz aşınma ve yıpranmaya neden olabilir.Bu yağmura duyarlı ön cam silecekleri, aktivitelerini dış gereksinimlere göre otomatik olarak ayarlar. Yağmur sensörleri, sürücünün dikkatinin dağılmasına karşı devam eden savaşa katkıda bulunur. 

Ön Cam Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır?


Otomobil üreticilerinin silecek sistemini ortadan kaldırmak veya değiştirmek için denediği birçok farklı teknik vardır. Bir yağmur sensörü, bir arabanın ön camına oldukça yeni bir eklemedir. Teknoloji 50'li yıllardan beri var, ancak yağmur sensörleri 1990'ların sonlarına kadar arabalarda yaygın hale gelmedi. Günümüzde yerli ve yabancı binek araç ve kamyonlarda oldukça yaygındır. Bir yağmur sensörü, ön camın camında su olup olmadığını algılar. Sensör daha sonra yağmur algılandığında arabanın silecekleri otomatik olarak açmasını ister.


Yağmur sensörünün arkasındaki mekanizma nedir?


Yağmur sensörü, ön camla temas edecek şekilde dikiz aynasının yanına monte edilmiştir. Yağmur sensörünü gizlemek için ön camın küçük bir kısmı karartılmıştır. Ancak, kararmayan ve sensörün yağmuru algılayabildiği küçük bir görüş portu vardır.


Yağmur sensörü, toplam iç yansıma prensibi ile çalışır. Bu teknik kızılötesi radyasyonu kullanır. Arabanın içindeki sensörden ön camın açık bir alanında 45 derecelik bir açıyla bir kızılötesi ışık huzmeleri. Yağmur yağdığında, ıslak cam ışığın dağılmasına neden olur ve daha az miktarda ışık sensöre geri yansır. Geri yansıyan ışık miktarı, sensör içindeki yazılım tarafından önceden ayarlanan bir seviyeye düştüğünde, kurutma işlemini başlatmak için otomatik olarak arabanın silme mekanizmasını çalıştırır.


Yazılım ayrıca nem birikimi miktarına bağlı olarak sileceklerin hızını da belirler. Bu hız, sensörün nemi algılamasına göre değişir.Yağmur Sensörünü Takma ve Değiştirme


Aracınızda yağmur sensörü olup olmadığını anlamak için bir sonraki yağmurda dikkat ederek sileceklerin otomatik açılıp açılmadığını görebilirsiniz. Ön cam değişimi yaptığımız her seferde yağmur sensörü jel pedlerinin değiştirilmesi gerekir. Aracınızda yağmur sensörü olup olmadığından emin değilseniz, örnek fotoğraflara bakabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir taş kırıntısından veya ön camınıza temas eden başka bir nesneden ön cam onarımı ise, yeni bir yağmur sensörü jel pedine ihtiyacınız olmayacaktır.