Triger Kayışı Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Zaman Değiştirilir?

21/6/2022

Birçok kişi triger kayışının kırılmasının bir arabanın motoru için kötü bir haber olduğunu bilir, ancak bundan daha fazlasını bilmiyor olabilirsiniz. Bu basit bileşen değerli bir amaca hizmet eder ve başarısız olursa gününüzü mahvedebilir.

Motordaki her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlayarak sizi yolda güvende tutan triger kayışları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

Tüm sürücülerin bilmesi gereken; triger kayışının nasıl çalıştığını ve triger kayışının ne zaman değiştirileceğini bu kılavuzda öğrenebilirsiniz.

 

Triger Kayışı Nedir?

Aracınız içinde bir bisiklet zinciri gibi bir triger kayışı düşünün; işte bu kayış bir motorun tüm dahili hareketli parçalarını senkronize tutar. Aynı zamanda bazen su pompasına, yağ pompasına ve enjeksiyon pompasına da güç sağlar.

Triger seti ne zaman değişir, triger kayışı ne işe yara, triger kayışı kaç binde değişir gibi soruların cevabını bilmek ise; aracınız için oldukça önemli olan bu parça için hakimiyet kurmanızı sağlayacak.


Triger Kayışı Ne İşe Yarar? 

Triger kayışı, krank milinin ve eksantrik millerinin dişli çarkları ile kenetlenen sert dişlere sahip kauçuk bir kayıştır. Krank milinin ve eksantrik millerinin hareketini senkronize eder. Bu, motor emme ve egzoz valflerinin pistonlarla zamanında açılıp kapanmasını sağlar. Krank mili ve eksantrik milleri uyum içinde çalışmıyorsa araç düzgün çalışmayacaktır.

Emme valfleri çok erken açılırsa, motorun yanma odasına çok fazla yakıt-hava karışımı akabilir ve bu da zayıf yanmaya ve güç kaybına neden olabilir. Egzoz valfleri çok erken açılırsa yanma odası basınç kaybeder ve güç kaybına neden olur. Motor bileşenleri çok senkronize değilse, çarpışabilir ve birbirlerine zarar verebilir ve bu da maliyetli onarımlara neden olabilir.

 

Triger Kayışı ve Triger Zinciri

Aracınızın modeline bağlı olarak triger kayışı yerine triger zinciriniz olabilir. Bir triger zinciri kayışla aynı işlevi görür, ancak kauçuk yerine metaldir. Daha hafif ve daha sessiz oldukları için triger kayışları 1960'larda piyasaya sürüldükten sonra kullanımı popüler hale geldi.

Tasarım iyileştirmeleri ve uzun kullanım ömrü sayesinde birçok modern otomobil, bunun yerine triger zincirlerini kullanmaya geri döndü.

 

Triger Zincirinin Faydaları Nelerdir?

·         Yağı ve filtreyi düzenli olarak değiştirdiğiniz sürece zincir arabanın ömrü boyunca dayanacaktır.

·         Bir triger zinciri, 125.000 km'ye ulaştıktan sonra yapılan kontrol dışında herhangi bir bakım gerektirmez.

·         Triger zincirindeki metal, triger kayışlarında kullanılan kauçuğun aksine sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklıdır.

 

Triger Kayışını Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Triger kayışınızı araç üreticinizin önerdiği kilometre aralıklarında değiştirmeniz önemlidir. Her üretici farklıdır, ancak tipik olarak her 60.000–100.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Özel aracınız için önerilen aralık, aracınızın kullanım kılavuzunda bulunabilir.

Triger kayışı kauçuktan yapıldığı için zamanla aşınır ve sonunda kırılır. Bozulduğunda motor çalışmayı durduracak veya bileşenler senkronize olmayacak ve motora zarar verecektir.

 

Triger Kayışı Değiştirilmezse Ne Olur?

Triger kayışını önerilen zamanda değiştirmezseniz; motor arızası, kırık veya bükülmüş valfler, silindir kapağı veya eksantrik mili hasarı ve piston ve silindir duvarında hasar meydana gelebilir. Bu, "Kırık değilse tamir etmeyin" diye düşünmenin güvenli olduğu türden bir durum değildir. Motorunuzu binlerce dolarlık tamir veya değiştirme işleminden kaçınmak için triger kayışını üreticinin bakım planına göre değiştirin.

 

Triger Kayışını Değiştirme Zamanının Geldiğinin İşaretleri

Çoğu zaman, triger kayışı kopmadan önce herhangi bir uyarı işareti olmaz. Ancak, kemerinizi değiştirme zamanının geldiğine dair bazı olası göstergeler şunlardır:

·         Azaltılmış motor gücü

·         Aşırı ısınma

·         Titreşim veya sallama

·         Aracı çalıştırmada sorun

·         Kayışlardan gelen gıcırtı veya sürtünme sesleri

·         Motordan gelen tıkırtı sesi

·         Yağ sızıntısı

Aracınız servisteyken su pompasını da değiştirmenizi öneririz. Su pompası genellikle benzer bir ömre sahiptir ve triger kayışı kapalıyken kolayca erişilebilir. Bu şekilde işçilik maliyetlerinden tasarruf edersiniz.

 

Triger Kayışı Kaç Binde Değişir?

Tipik olarak, kayışların değiştirilmesi gerekmeden önce 100.000 ila 160.000 km arasında kullanım ömrü vardır (motordan motora önemli ölçüde değişir, bu nedenle bunu mutlak bir kılavuz olarak almayın - her zaman arabanız için ne olması gerektiğini kontrol edin).

Triger kayışını değiştirmek için arabanızı bir garaja götürmek en iyisidir.

 

Triger Kayışı Değişimi Neden Pahalıdır?

Triger kayışının kendisi basit bir lastik kayıştır ve bileşenin kendisinin o kadar pahalı olmadığını göreceksiniz. Ancak triger kayışı değişimi pahalı bir hizmet olabilir. Çünkü bir araçta triger kayışının değiştirilmesi uzun ve emek yoğun bir süreçtir. İşte triger kayışı değiştirmenin adımları:

·         Teknisyenlerin triger kayışını değiştirmek için motorun önemli bir bölümünü sökmeleri gerekiyor ve bu da zaman alıyor. Eski kayışı çıkarmadan önce contaları, kasnakları, gergileri ve daha fazlasını kontrol ederler.

·         Daha sonra, doğru zamanlamayı ayarlamaları ve kayışın gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için test etmeleri gerekecektir.

·         Son olarak, motoru yeniden monte edecekler. Bu saatlerce çalışma ve olağanüstü bir beceri gerektirir.

·         Bu nedenle, triger kayışı değişimleri, aracınızın ihtiyaç duyacağı daha pahalı hizmetlerden biridir. Ancak yine de bir motoru yeniden inşa etmekten daha ucuzdur.

 

Triger Kayışını Kendiniz Değiştirebilir Misiniz?

Triger kayışını kendiniz değiştirmek için önemli mekanik bilgiye ihtiyacınız olacaktır.

Ana zorluk, - modele bağlı olarak - fan kayışlarının çıkarılmasını gerektirebilecek eski triger kayışına erişmektir.

Ancak çoğu araç sahibi için triger kayışını değiştirmek için eğitimli bir tamirciye başvurmak çok daha kolaydır.