TORK NEDİR?

23/5/2022

Bir otomobilin performansını anlamak söz konusu olduğunda, fren beygir gücü, deplasman ve 0-62 mph süresi tüm önemli istatistiklerdir; ancak aynı zamanda tork da önemlidir. 


Tork, tüm performans araba incelemelerinde bahsedilen bir şeydir, ancak tartışmasız araba performansının en yanlış anlaşılan alanlarından biridir. Peki tork nedir, nasıl ölçülür ve neden bu kadar önemlidir? Öğrenmek için okumaya devam edin.


Tork nedir?


Basitçe söylemek gerekirse, tork bir arabanın sahip olduğu "dönüş gücü" miktarıdır ve bir anahtarı çevirdiğinizde ihtiyaç duyulan kuvvetle aynıdır. Örneğin, 300 pound-feet (lb ft) torka sahip olsaydınız ve anahtarınız 1 fit uzunluğunda olsaydı ve bu anahtara doğrudan 300 poundluk bir kuvvet uygulasaydı, aynı miktarda tork elde edersiniz. Aslında 300 lb ft tork.


Tork ne zaman faydalıdır?

Torkun birincil kullanımı, arabanın hızlanmasını sağlamaktır ve genellikle belirtilen sayı, krank milindeki içten yanmalı motorun maksimum torkudur ve bu genellikle tekerleklerdeki miktardan daha yüksektir.


Tork neden önemlidir?Daha fazla tork ayrıca daha hızlı 0-62 mph süresi anlamına gelir: Hareketin ilk aşamalarında, araç çalışmaya başladığında veya hız kazandığında aracın daha hızlı hızlanmasına olanak tanır.


Ancak bu sadece hız ile ilgili değil, tork da araçlar ağırlaştıkça ve büyüdüğünde önemlidir. Daha ağır bir SUV, hareket etmeye başlamak veya seyire devam etmek için daha fazla torka ihtiyaç duyacaktır. 

Peki, hangi motorlarda daha fazla veya daha az tork bulacaksınız?


Dizel ve V konfigürasyonlu motorlar, benzinli motorlardan daha düşük devirlerde daha fazla tork üretme eğilimindedir. Örneğin, daha fazla torka sahip motorlar, daha düşük devirlerde aynı hızda daha kolay hareket edebilir, bu da sürüşü çok daha yumuşak hale getirir.


  • En Yüksek Tork Nasıl Çalışır?


En yüksek tork, devir aralığının aşağısında geliştirildiğinde, kendinizi motorun daha az devir aldığını veya daha az çalıştığını göreceksiniz. Daha fazla torka sahip motorların genellikle daha fazla "çekme"ye sahip olarak tanımlanmasının nedenlerinden biri de budur.


Benzinli Bir Motorda Tork Nasıl Çalışır?


Tork ve beygir gücü, genellikle dakikadaki devir sayısı (rpm) olarak bilinen farklı motor hızı aralıklarında zirveye ulaşan farklı özelliklere sahiptir.


Bir içten yanmalı motorda (ICE), tork performansı bir çan eğrisi olarak görünür. Tork en yüksek rpm'e ulaştıktan sonra, beygir gücü aynı anda en yüksek rpm'e ulaştığı için azalacaktır. Bu tork tepe noktası, motorun o tork derecesi için en verimli ve maksimum hızına ulaştığı zamandır.


  • Hareket Halindeki Araçta Tork Nasıl Çalışır?Bir araba hareket ettiğinde, tork daha az önemlidir. Örneğin, otoyolda seyir halindeyken motor tipik olarak en yüksek viteste ve mümkün olan en düşük devirde çalışır. Peki neden? Aracı hareket halinde tutmak için artık ek tork gerekli değildir, bu nedenle aktarma organları en verimli çalışma moduna geçer.


  • Küçük Araçlarda Tork Nasıl Çalışır?


Küçük araçlar genellikle daha düşük tork ve beygir gücü sayıları sunan küçük motorlar kullanır. Daha hafif ağırlıkları ve sahipleri tarafından beklenen kullanımları, daha büyük ve daha güçlü motorlara ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir. Motorları basit tutmak, aynı zamanda araçların ekonomik ve yakıt tasarruflu olmasını sağlar. Ancak bu, tüm küçük arabaların sürmesinin sıkıcı olduğu anlamına gelmez.


Dizel Motorda Tork Nasıl Çalışır?


Dizel motorlar, benzinli motorlardan daha düşük devirde daha fazla torka sahiptir ve bu da aracı hareket ettirmek için motorun çok çalışmasına gerek olmadığından çekme için daha iyi yetenek sağlar.

Turboşarjlı Bir Motorda Tork Nasıl Çalışır?


En yüksek güç, tork çan eğrisinde belirli bir nokta yerine daha geniş bir devir aralığında meydana geldiğinden; turboşarj ve süperşarj da torku etkiler.


2020 Honda Accord'u düşünün. Standart turboşarjlı 1.5 litre sıralı 4 silindirli motoru bu arabanın boyutu için küçüktür, ancak 5.500 rpm'de 192 hp üretir ve 192 lb-ft sunar. Bu da 1.600-5.000 rpm arasında tork demek. 

Elektrikli Araçta Tork Nasıl Çalışır?


Elektrikli araçlarda, güç elektrik motorlarından gelir. Marşa basacak motor olmadığında, en yüksek tork anında ulaşır. Bu nedenle, resmi olarak beygir gücü veya tork rakamlarını listelemeyen Tesla Model 3 gibi elektrikli araçlar, sıfırdan 60 mil / saate 3,2 saniyelik bir süreye sahip olabilir. 


Hybrid Araçta Tork Nasıl Çalışır?


Bu aynı fayda, bir elektrik motorunu bir ICE ile eşleştiren hibritler için de geçerlidir. Bir hibritin elektrikli yardımcı motorundan gelen hızlı tork dağıtımı, aracı daha düşük hızlarda hareket ettirir. Bir Toyota Prius burada iyi bir örnektir.