Tiptronic Vites Nedir?

12/12/2022

Sürüş söz konusu olduğunda, çoğu insan otomatik şanzımanı veya manuel şanzımanı  tercih etme eğilimindedir. Bazı insanlar otomatik şanzımanın daha kolay olduğunu düşünüyor çünkü o zaman vitesi ne zaman değiştirmeniz gerektiğine odaklanmak yerine yola odaklanabilirsiniz. Diğerleri manuel vites değiştirme ile hızlanma hissini tercih ediyor. Ama ya aynı anda dünyanın en iyi ikilisine sahip olabilseydiniz? İşte Tiptronic şanzıman bunu yapmanızı sağlar!


Tiptronic şanzımanın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenmek için okumaya devam edin!


Tiptronic Şanzıman Nedir?


Basitçe söylemek gerekirse, tiptronic şanzıman, sürücüye isterlerse vitesleri manuel olarak değiştirme seçeneğine de izin veren özel bir otomatik şanzıman türüdür. Sürücülere yol deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için bir vites kutusu olarak tasarlanmıştır.


Birçok sürücü, özellikle vites değiştirmenin daha iyi kontrol, çekiş ve tork sunabileceği yokuş yukarı ve yokuş aşağı durumlarda tiptronic şanzımanı sever. Sistem, sürücülerin büyük çoğunluğunun yıllardır manuel arabaları tercih ettiği Avrupa'da da oldukça popüler.


Farklı şirketler, esas olarak bu sistemi markalarının bir parçası olarak entegre etmenin bir yolu olarak, tiptronik sistemleri için farklı isimler kullanma eğilimindedir.


Tiptronic Vites Nasıl Çalışır?


Çoğunlukla tiptronic şanzıman, normal bir otomatik şanzımanınkine çok benzer. 

Tiptronic şanzıman işlevindeki temel fark, aynı normal otomatik vites değiştirme modundan otomatik vitese geçme yeteneğinde bulunur. Genellikle vites değiştirme kanalının alt kısmında vites kolunu itebileceğiniz ayrı bir bölüm bulunur. Vites kolunu sola veya sağa itme eylemi, genellikle arabayı normal otomatik moddan tiptronik moda geçiren şeydir.


Araç bir kez tiptronic moduna geçtiğinde, gerekli vitesleri tekrar yukarı veya aşağı yapmak sürücüye kalıyor. Bu, genellikle, özel kuruluma bağlı olarak, kaydırıcıyı yukarı veya aşağı veya soldan sağa iterek yapılır.Tiptronic Şanzımana Sahip Olmanın Faydaları Nelerdir?


Tiptronic şanzımanla, otomatik şanzımandan beklediğiniz tüm temel faydaları öncelikle elde edersiniz:


  • Emniyet

  • Kullanım kolaylığı

  • Güçlü yeniden satış değeri


Tiptronic şanzımana sahip olmanın ek avantajı, istediğiniz zaman manuel vitese geçme seçeneğiniz olmasıdır. Daha zor olan otomatik fanın herhangi bir manuel şanzımana geçmek istemediği durumlarda, tiptronic modunu etkinleştirmeleri gerekmez.


Bununla birlikte, manuel vites değiştirmenin etkinliğini ve hissini kaçıranlar, tiptronic modunu etkinleştirerek bunu elde edebilirler. Bunu çeşitli nedenlerle yapabilirler:


  • İlk olarak, manuel vites değiştirme sürücü sıkıntısını azaltır. Pek çok sürücü, özellikle uzun yolculuklarda, otomobil tamamen otomatik olduğunda sürüşün ne kadar uyuşuk ve sıkıcı olabileceğine dikkat çekiyor. Devir, tork ve yokuşları inip çıkmak için yeterli güce ve kontrole sahip olmak ve virajlarda güvenli bir şekilde gezinmek, sürüşü eğlenceli kılan ve sürücülerin uyanık kalmasına yardımcı olan şeylerin bir parçasıdır.


  • İkincisi, manuel mod, dik yokuşlar gibi zorlu ortamlarda daha fazla kontrol sağlar. Bir yokuş yukarı veya aşağı inerken sürücü vitesleri hızla düşürmeyi bilir, ancak otomatik vitesin tepki vermesi daha uzun sürebilir, bu da bu yokuşlarda idealden daha az veya hatta daha az güvenli performansa neden olur. Tiptronic, kontrolü tekrar sürücülerin ellerine bırakır.


  • Son olarak, arabalarını daha çok bir spor araba gibi hissettirebilir. Tiptronic şanzıman genellikle, çok spor otomobil benzeri bir özellik olan tekerleğe monteli kanatlı viteslerle birlikte gelir. Arabaya geleneksel bir otomatiğin eksik olduğu bir dinamizm ve eğlence havası katar.