Sunroof Nedir, Ne İşe Yarar?

21/6/2022

Yeni bir araba satın alırken, bir sonraki aracınıza dahil edilecek tüm farklı eklentileri ve seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Önemli hususlardan biri, sunrooflu bir araba almanız gerekip gerekmediğidir. Hiç açılır tavanlı bir arabanız olmadıysa, bu kılavuz size yardımcı olacak.

Sunroof, aracınızın performansına zarar vermeden, çok fazla gürültü yapmadan veya para harcamadan temiz havaya hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar.

 

Sunroof Nedir?

Sunroof, arabanızın çatısına eklenen bir cam paneldir. Kayarak açılırlar ve temiz havanın arabanıza girmesine izin verirler. Kapalı olduklarında bile, ek bir pencere görevi görerek size daha fazla güneş ışığı verirler.

“Arabanın üst camına ne denir” sorusunun halk arasında “sanruf” şeklindeki cevabı olan Sunrooflu arabalarda bu özellik tıpkı bir pencere gibi tamamen açılır ve genellikle oldukça büyüktür.


Kendi Sunroof'unuzu Ekleyebilir misiniz? Sonradan Sunroof Fiyatları Nedir? 

Arabanız sunrooflu üretilmemişse maalesef sonradan ekleyemezsiniz. Yeterince basit bir kurulum gibi görünebilir, ancak perde arkasında devam eden çok daha fazla mühendislik vardır.

Sunroof takmak için arabanızın çatısında büyük bir delik olması gerekir. Çatı, bir arabanın yapısal bütünlüğünün bir parçası olduğu için, mühendislerin çatınızdaki deliğin etrafındaki alanı güçlendirmesi gerekir.

 

Arabada Sunroof Olmasının Artıları Nelerdir?

Şimdi size Sunrooflu bir arabaya sahip olmanın bazı avantajlarını açıklayacağız

Hava Akışını Doğal Olarak Alırsınız

Klimayı açmadan arabanızı soğutmanın hızlı bir yoludur. Arabanızın HVAC'ını çalıştırmak çok fazla elektrik ve yakıt gerektirir, bu nedenle açılır tavan biraz paradan tasarruf etmek ve doğal hava akışı sağlamak için güzel bir alternatiftir.

Arabanızı Daha Açık Hissettirir

Sunroof'u olan bir arabanın içi çok daha büyük görünebilir. Açılır tavanlı bir arabada otururken, tüm araç daha geniş hissettirir. Bu, sürerken daha rahat olmanızı sağlar.

Ani Havanın Sesi Olmadan Serinleyin

Arabayı serinletmek için camları indirmek hoş olsa da; hızlı sürerken bu ses rahatsız edebilir.  

Sunroof ile araba sürerken rüzgarı dinlemek zorunda değilsiniz. Sunroof arabanızın yüksek aerodinamik bir bölümünde bulunduğundan, arabanıza emilmeden daha fazla hava akacaktır.

Acil Kaçış Noktası

Biliyoruz hiçbirimiz böyle bir senaryo düşünmek istemiyoruz ama bazen insanların arabalarında mahsur kaldıklarında bir çıkış yolu bulmaları gerekiyor.

Açılır tavanı olan kişiler için, potansiyel olarak başınızın üzerinde bir acil durum kaçış kapağı bulunmaktadır. Sunroof'u normal şekilde açabilir veya kırabilirseniz, yuvadan çıkıp kaçabilirsiniz.

Birçok sunroof'un birinin geçebileceği kadar büyük olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca, açılır tavandan kendinizi yukarı itebileceğiniz uygun bir yerde bulunurlar.

Yeniden Satış Değerinizi İyileştirir

Açılır tavanlı bir araba, sunroof bulunmayan aynı arabadan daha pahalıdır. Bu, gelecekte satmaya gittiğinizde arabanız için daha fazla para alabileceğiniz anlamına gelir. Yükseltilmiş yeniden satış değerini kim sevmez?

Arabada Sunroof Olmasının Eksileri Nelerdir?

Sunroof'a sahip olmanın ele almamız gereken bazı olumsuzlukları da mevcut. Bu bölüm, tamamen açılır tavanlı bir arabaya sahip olmanın dezavantajları hakkında size bilgi verecek.

İç Mekanınızı Isıtır

Açılır tavanın konumu nedeniyle aracınız doğrudan güneş ışığı alacak ve ısınmaya başlayacaktır. Ancak sanruflu arabaların çoğunda, arabanın tavanının devamı gibi görünen bir kalkan bulunur. Kapatabilir ve güneş ışığının sunroof'unuza girmesini engelleyebilirsiniz.

Arabanızın Ağırlık Merkezini Yükseltir

Eksilerden biri de sunroof'un eklenen ağırlığıdır. Alanında cam, güçlendirilmiş bir çerçeve ve her şeyi hareket ettirecek motorlara sahip olması gerekir. Bu bileşenlerin tümü, açılır tavanı olmayan bir arabanın sac çatısından çok daha ağırdır.

Bu, arabanızın üst kısmının çok daha ağır olacağı anlamına gelir. Ağırlık merkezi, arabanızın tüm ağırlığı alınarak ve ortalama bir konum bulunarak hesaplanır. Ağırlık merkeziniz ne kadar düşükse, aracınız güvenlik açısından o kadar iyidir.

Yağmurda Sürüş Daha Yüksek Sesli Olabilir

Arabanızın metali, kuvveti dağıtmada ve yağmur damlasının sesini azaltmada nispeten iyidir. Öte yandan cam, her yağmur damlasını güçlendiriyor gibi gelebilir.

Yağmurda sürüyorsanız, kabinden daha çok duyacaksınız.

Bunu evinizdeyken bir yağmur fırtınasıyla karşılaştırın. Pencerelerinizdeki yağmur damlaları, dış cephe kaplamanızdan çok daha gürültülü. Aynı fizik, açılır tavanlı bir arabada da geçerlidir.

Kullanımı Sıcaklığa Bağlıdır

Çok sıcak veya çok soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, sunroof sizin için uygun olmayabilir. Serin sonbahar günleri veya güzel bahar günleri için mükemmeldirler, ancak yazın veya kışın pek başarılı olmayabilirler.

Başka bir deyişle, bir sunroof'un kullanımı sıcaklığa çok bağlıdır. Açtığınızda, dışarıdaki hava kabininize girecek, yani aslında sadece ılıman günlerde kullanabilirsiniz.

İç Mekanınızı Daha Hızlı Soldurur

İç mekanda bol miktarda deri ve plastik bulunan araçlar için sunroof özelliği ek bir tehdit oluşturabilir. Daha fazla güneş ışığının geçmesine sebep oldukları için daha fazla UV ışınlarına da izin verirler. UV ışınları arabanızın iç döşemelerini daha çabuk soldurur.

 

Sunroof Bakımı Nasıl Yapılır?

Sunroof'unuzun düzenli olarak temizlenmesi, onu çalışır durumda tutmanın en etkili yoludur. Arabanızı her temizlediğinizde, aşağıdaki adımları uygulayın.

·         Açılır tavanı açın ve gerekirse elektrikli süpürgeyle tüm görünen alanı temizleyin.

·         Çatının etrafındaki tüm hareketli parçaları ve contayı yumuşak bir bez, otomotiv temizleyicisi ve diş fırçası ile silin. Rayları temizleyin.

·         Tüm hareketli parçaları yağlamak için az miktarda hafif, ısıya dayanıklı gres (beyaz lityum gibi) kullanın.

·         Cam için amonyak veya sirke içermeyen bir temizleyici düşünün. (Bu kimyasallar sıcak havalarda buharlaşabilir ve solunduğunda tahrişe neden olabilir.)