Şerit Takip Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

12/12/2022

Sürücüler otoyolda birçok nedenden dolayı şeritlerinden saparlar: yorgunluk, dikkatsizlik, çizgileri görememe, hatta can sıkıntısı…


Durum ne olursa olsun, şeritten sapmak tehlikelidir. Şeritte sürüklenme, diğer sürücüler arasında bir zincirleme reaksiyona neden olabilir ve bu da sonuçta bir çarpışmaya neden olabilir.


Buna karşılık, otomobil üreticileri araçlara şeritte kalma yardımı olan özellijl. Genellikle olduğu gibi, bu tür yetenekler, lüks otomobillerde ilk kez piyasaya sürüldükten sonra hızla ana akım haline geliyor.

Şerit Takip Sistemi Nedir?

Şerit takip sistemi uyarıları, sürücüye aracının sinyal vermeden başka bir şeride geçtiğini bildiren basit görsel ve sesli bildirimlerdir.


Daha gelişmiş ve giderek yaygınlaşan şeritte kalma asistanı işlevi, aslında otomobili yolun ortasına doğru iterek direksiyonunu kendi kendine düzeltiyor.Şerit Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Şerit takip sistemi, dikiz aynasına yerleştirilmiş öne bakan bir kameraya dayanır. Kamera sürekli olarak yoldaki şerit işaretlerini tarar ve karanlık bir yüzeye karşı beyaz veya sarı çizgilerin kontrastını arar.


Sürücünün aracı, şerit değiştirme sinyali etkinleştirilmeden bir hatta çok yaklaşıyorsa, sistem gösterge panelinde bir uyarı görüntüler, bir bip uyarısı verir veya direksiyona dokunsal geri bildirim gönderir.


Sürücüden anında düzeltici bir yanıt gelmezse, yardım işlevi, aracı hattan uzaklaştırmak için direksiyon simidini nazikçe ters yönde hareket ettirir.


Bu yardımcı bir özelliktir, ancak sürücünün kolayca geçersiz kılabileceği temel bir şeydir.


Şerit Takip Sistemi Ne İşe Yarar?

Şerit takip sistemi, otoyolda sürüş için tasarlanmıştır ve nihai hedef, sürücüyü görsel, işitsel ve dokunmatik geri bildirim yoluyla şeridinde sürüklendiklerini fark ettirmektir.


Otomobil üreticileri, bunun önemli bir kaza nedeni olan yorgunlukla mücadele için bir araç olduğunu söylüyor. Trafik Yaralanmaları Araştırma Vakfı'na göre, tüm ölümcül ve yaralanmalı kazaların yaklaşık dörtte birinin yorgunlukla ilgili olduğu tahmin ediliyor.


Şerit Takip Sistemi Dezavantajları Nelerdir?

Şerit destek sistemleri, bir kameradan ve diğer sensörlerden gelen girdilere dayandığından, olağandışı yol düzenleri veya soluk veya belirsiz yol işaretleri ile karıştırılabilir, bu da sürücünün şeritten ayrıldığı konusunda yanlışlıkla uyarılabileceği anlamına gelir.


Aşırı durumlarda, aktif şerit destek sistemleri, yol işaretlerinin yanlış okunması nedeniyle bir aracın rotadan çıkmasına neden olabilir. Şiddetli yağmur ve kar, sistemin çalışma yeteneğini ve kamera merceğindeki çamur veya kiri sınırlayabilir. Bu durumlarda, çoğu şerit destek sistemi sizi bu konuda uyaracak ve kamera temizlenene veya hava düzelene kadar çalışmayacaktır. Ayrıca sistemlerin çoğu 35-40 mph'nin altındaki hızlarda çalışmaz, bu nedenle onu şehir içinde kullanamazsınız.


Şerit Takip Sistemi Gerekli Mi?

Şerit takip sistemi genellikle bir güvenlik paketinin parçası olarak gelir, yani fiyatı artıran diğer seçeneklerle birlikte gelir. Tabii ki, güvenlik en önemli endişeniz ise, o zaman ilk etapta bir kaza olasılığını azaltmaya yardımcı olan paha biçilmez bir seçenektir.


Zamanınızın çoğunu şehir içinde veya 40mph'nin altındaki hızlarda araç kullanarak geçiriyorsanız, şerit takip sisteminin faydaları buna değmeyebilir, ancak üst sınıf bir model satın aldıysanız, zaten standart olarak takılmış olabilir. Değilse, paranızı park etmeyi çok daha kolay hale getirebilecek park yardımı gibi daha alakalı bir şeye harcamak daha iyidir. Otoyolda çok zaman harcıyorsanız şerit takip sistemi yolculuğunuzu daha az stresli ve daha güvenli hale getirebilir.