Seramik Kaplama Nedir

22/9/2022

Seramik Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?


Arabanıza seramik kaplama yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? 

Seramik kaplama arabanızın boyasını korur mu? 

Balmumundan daha mı iyi? 

Seramik kaplama pahalı mı ve parasına değer mi?


Bu içerik, otomobiller için seramik kaplamanın temellerini sizin için açıklıyor. Seramik kaplama nedir, seramik kaplama avantajları ve dezavantajları nelerdir ve daha fazlası için okumaya devam edin. 


Seramik Kaplama Nedir?


Profesyonel kalitede seramik kaplama, bir aracın dış boya hasarından korumak için dışına uygulanan kimyasal bir polimerdir. Tipik olarak elle uygulandığında, aracınızın boyasıyla karışır ve ek bir hidrofobik koruma katmanı oluşturur.


Bu kimyasal bağlanma ve yeni bir tabakanın oluşturulması nedeniyle, otomobilin fabrika boyasına dokunulmaz.Ana fikir, boyanızda kir, kir ve leke izlerinin görünmesini ve vernik kaplamayı bozmasını önlemektir.


Bazen 9H Nano Seramik kaplama olarak da adlandırılan seramik kaplama (pH, kaplamanın sertliğine atıfta bulunur) yarı kalıcı bir çözümdür, yağmur, yaz veya kış gibi normal atmosfer koşullarında bozulmaz.


Araçlarda Neden Seramik Kaplama Kullanılır?


Otomobil üreticileri, üstün ısı, aşınma, kimyasal, H20 ve darbe direnci nedeniyle seramik kaplamaları kullanır ve bu da onu birçok otomobil bileşeni için ideal koruyucu dolgu macunu yapar. Bir otomobilin tekerlek poyralarından ve alt takımından motor bölmesine ve iç aksamına kadar bu şeffaf seramik sprey kaplama neredeyse her yerdedir.Seramik Kaplama Ne İşe Yarar?


Seramik kaplamaları anlamak için önce en yaygın boya koruma ürünlerine bakmakta fayda var.


  • Balmumu organiktir ve en uygun fiyatlıdır, eski tarz bir macundan hızlı ve kolay bir spreye kadar çeşitli formlarda bulunur. Onlarca yıldır bir arabayı "cilalamak", onun parlak ve yeni görünmesini sağlamakla eş anlamlı olmuştur. Ne yazık ki, balmumu çok dayanıklı değildir ve bu nedenle yılda birkaç kez uygulanmalıdır. Bazı şirketler aksini iddia ediyor, ancak çevresel kirleticiler ve hatta sert bir sabun bile bu ince balmumu bariyerini kolayca kırabilir.


  • Sızdırmazlık malzemeleri ise sentetiktir ve birkaç ay dayanacak şekilde geliştirilmiştir. Kolayca uygulanırlar, ancak tipik olarak kaliteli bir ağdadan elde edilen aynı derin parlaklığı sunmazlar.


  • Her ikisi de seramik kaplama söz konusu olduğunda geride kalıyor. Bu silika bazlı sıvı polimer elle uygulanır ve uygun şekilde muhafaza edildiğinde birkaç yıl etkili olabilen koruyucu bir tabaka oluşturmak üzere kürleşir.Seramik Kaplamanın Faydaları


İşte arabanıza seramik kaplama uygulamanız için; bilmeniz gereken seramik kaplamanın faydaları:


Zararlı UV Işınlarından Korur


Güneşin zararlı UV ışınlarının arabanızın boyasına verebileceği zarar düşündüğünüzden daha yıpratıcı olabilir. Seramik kaplama aracınızın boyasını oksitlenmeye karşı koruyarak solmasını ve mat bir görünüm kazandırmasını engeller. Arabanızı dışarıya park ediyorsanız; seramik kaplama kesinlikle çok önemlidir.


Kimyasal Lekelere Karşı Korur


Havadaki asidik kirleticilerden kaynaklanan kimyasal lekeler, aracınıza gelebilecek bir başka olası hasardır. Bir kaplama, bu kirleticilerin boyaya yapışmasını önleyecektir. Sadece şehirde artan hava kirliliği oranı ile seramik kaplama büyük bir rahatlama olabilir.


Hidrofobik Doğa, Temizleme Kolaylığı sağlar


Cilalama ve diğer detaylandırma türleri söz konusu olduğunda, arabanızı yıkamak baş ağrısına dönüşür. Seramik kaplama ile polimerin aşınması konusunda endişelenmenize gerek yok.

Sadece aracınızın boyasıyla karışmakla kalmaz, aynı zamanda suyu da iter. Bu, tüm su bazlı kir ve kirecin yüzeyde boncuklanacağı ve sonunda kayacağı anlamına gelir. Ardından hızlı bir jet yıkama ve lekesiz, yaşlanmayan bir arabanız olur.


Oldukça Parlaktır


Burası tüm araç sahiplerinin seveceği estetiğin olduğu yer. Seramik kaplama arabanızın boyasına parlaklık ve derinlik katar. Orijinal boya işinden en iyi sonucu alarak aracınıza parlak bir görünüm kazandıracaktır.
Seramik Kaplama Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Dünyadaki her ürünün dezavantajları vardır. Bunlar tam olarak kusurlar değildir; sadece seramik kaplamanın yapmayı vaat etmediği şeyleri öncesinde bilmenizde yarar var.


Seramik Kaplama Her Türlü Çizikten Korur Mu?


Seramik kaplama, aracınızı olağan tehditlerden korumaz: çizikler, girdap izleri ve kaya parçaları. Harmanlama özelliklerine rağmen, boyanın özelliklerini korur. Bu nedenle, arabanızın bu yaygın, istenmeyen unsurların alıcı tarafında olmasını beklemelisiniz.


Çizilmelerden ve talaşlardan korunmak için daha gelişmiş boya koruma filmini tercih etmelisiniz.


Seramik Kaplama Su Lekelenmesinden Korur Mu?


Daha önce de tartışıldığı gibi, seramik kaplama uygulamasından sonra su bazlı kirleticiler aracınızın yüzeyine damlayacak ve sonunda kayacaktır. Ancak yine de su buharlaştıktan sonra yüzeyde kalacak doğal mineraller ve çözünür parçacıklar içerirler.


Seramik kaplama sonucunda oluşan su lekelerinden kurtulamaz ve giderilmesi çok daha fazla uygulamalı bir yaklaşım gerektirir.


Seramik Kaplama Oto Yıkama İhtiyacını Durdurur Mu?


Yine de arabanızı düzenli olarak yıkamanız gerekecek. Bir seramik kaplama tabakası, aracınıza kendi kendini temizlemesi için süper güçler vermez. 


?Bir Araçtan Seramik Kaplama Nasıl Çıkarılır?


Seramik kaplamayı çıkarmak nadiren uygulaması kadar kolaydır, ancak uygun aletler ile bu görev bir Pazar günü herkesin garajında ??yapılabilir Seramik kaplamanın çıkarılması için özel olarak tasarlanmış bir kimyasal sıyırıcı en kolay yol gibi görünse de, bu kimyasalların asidik yapısı, lastikler ve kapı pervazları gibi daha yumuşak yüzeylere zarar verebilir, bu nedenle dikkatli olun.


En iyi yaklaşım, arabanızın seramik kaplamasının son ayağına gelmesini beklemek ve yüzeyde bulunan ince tabakayı sıyırmak için bir kil çubuk veya kil eldiven kullanmaktır. 


Bir Araçta Kaç Kat Seramik Kaplama Gerekmektedir?

Nano seramik kaplamalar iyi katman oluşturmazlar, bu nedenle bir otomobilin cilasına ilk kez seramik kaplamanın düzgün bir şekilde uygulanması gereken tek şey olmalıdır. İnsanların bir aracı iki kez kaplamaya meyilli olmasının tek nedeni, ilk uygulamada hiçbir alanın gözden kaçırılmamasını sağlamaktır.