Seramik Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

21/6/2022

Birçoğumuz için otomobillerimizin görünümünü korumak oldukça önemlidir. Belki de her ayrıntıyı düşünen bir araba meraklısısınız, aşırı aşınma ve yıpranma ücretlerinden kaçınmaya niyetli bir sürücü veya yeni bir evden çalışma düzenlemesi nedeniyle nadiren araba kullanan artan sayıda insandan birisiniz. Bu yelpazeye düştüğünüz yer, harcamak istediğiniz zaman ve para miktarını ve pahalı bir seramik kaplamanın değerli bir yatırım olup olmadığını belirleyecektir.


Seramik Kaplama Nedir? 

Seramik Kaplama (Opti-Coat Pro, C.Quartz ve Ceramic Pro gibi), bir aracın dışına elle uygulanan sıvı bir polimerdir. Seramik kaplama, aracın fabrika boyasıyla kimyasal olarak birleşerek bir koruma katmanı oluşturur.

Seramik kaplama, daha kapsamlı bir savunma sağlayan boya koruma filminin yerini tutmaz. Aksine, birinci sınıf bir alternatifidir. Seramik kaplama, aracın boyasıyla kalıcı veya yarı kalıcı bir bağ oluşturur, yani yıkanmaz veya bozulmaz ve birkaç ayda bir tekrarlanan uygulama gerektirmez.

 

Seramik Kaplama Ne İşe Yarar?

Kısacası, seramik kaplama aracınızın dış kısmına ek koruma sağlar ve nispeten minimum bakımla yeni gibi görünmesini sağlar. Kaplama, aracınızı daha esnek ve temizlemesi daha kolay hale getirerek bu sonuca ulaşır.

 

Seramik Kaplamanın Yararları

·        UV Hasarından / Oksitlenmeden Koruma

Bir araç sık sık güneşe maruz kalırsa, boyası oksitlenmeye başlayarak mat ve solmuş boyaya neden olur. Bir seramik kaplama tabakası, bir aracın boyasını güneşin ultraviyole ışınlarından koruyarak oksitlenme miktarını azaltır.

·        Kimyasal Lekelere ve Aşındırmalara Karşı Koruma

Arabanız için başka bir tehlike de doğal olarak asidik kirleticilerden kaynaklanan kimyasal lekelenmedir. Seramik kaplama, kimyasal olarak dirençli bir yüzey oluşturarak bazı kirleticilerin aracınızın boyasına yapışmasını önleyebilir. Sonuç olarak, kirleticinin zamanında çıkarılması koşuluyla aracınız lekelenmeye ve dağılmaya karşı daha dayanıklı olacaktır.

·        Temizleme Kolaylığı

Seramik kaplamanın en önemli özelliklerinden biri hidrofobik olmasıdır, bu da suyu itmez demenin süslü bir yoludur. Bir araç hidrofobik seramik kaplamaya sahip olduğunda, su yüzeyde boncuklanacak ve daha kolay kayacaktır. Bu, çamur ve kirin aracınızın boyasına yapışmasının daha zor olacağı ve arabanızı yıkarken kirleticilerin daha az çabayla giderilebileceği anlamına gelir.

·        Gelişmiş Parlaklık

Boyanızın parlamasını istiyorsanız, seramik kaplama eklemek isteyeceksiniz. İyi bir seramik kaplama, aracınızın boyasının ve verniğinin yansıtıcı özelliklerini geliştirerek boyanızın derinliğine ve netliğine katkıda bulunur.

 

Seramik Kaplama Nasıl Yapılır?

Arabaya seramik kaplama sürecini açıklayan bu kılavuz, nano seramik kaplamaları doğru bir şekilde kurmanıza yardımcı olacaktır.

Arabanıza seramik kaplama uygulamasına başlamadan önce seramik ürün üreticisinin verdiği tüm talimatları uyguladığınızdan emin olun. Seramik kaplamanın arabaya nasıl uygulanacağını kısaca öğrenmek ve “araçlara seramik kaplama nasıl yapılır?” sorusunun adım adım cevabı için okumaya devam edin.

Adım 1: Hazırlık Çalışması

Seramik kaplama, cila, dolgu macunu ve hatta PPF'nin uygulanması Hazırlık Çalışması aşamasında başlar. Hazırlık çalışması şunları içerir:

·         Kir, kalıntı ve diğer yüzey kirleticilerini temizlemek için aracı iyice yıkamak.

·         Boyaya yapışan kirleticileri çıkarmak için kil çubuk, kil eldiveni veya kil havlu kullanmak.

·         Boya düzeltme ve cilalama:

Seramik kaplamalarla ilgili en büyük efsanelerden biri, girdapları, çizikleri veya solmuş boyayı kaldırarak boya yüzeyini iyileştirmesidir. Bu tamamen yanlış bir ifadedir. Seramik kaplamalar boya koruyucudur, yani mevcut boya yüzeyini korurlar. Boya çizikler ve girdaplarla doluysa, seramik kaplama onları büyütecektir. Bu nedenle seramik kaplama uygulamadan önce mutlaka boya düzeltmesi yapılması tavsiye edilir.

Adım 2: Nano Tabanlı IPA Temizliği

IPA, İzopropil alkol anlamına gelir. Arabanın gövdesindeki tüm cila yağlarını ve kimyasalları silmek için etkili bir çözümdür. Tıbbi mağazalarda bulunan olağan IPA değildir; yağ çözücü içeren özel bir nano bazlı IPA solventidir.

Seramik kaplamalar nanoteknolojiye dayandığından, seramik kaplamanın etkin bir şekilde yapıştırılması için tüm cilalama yağlarının giderilmesine yardımcı olacak nano bazlı IPA temizleyiciler kullanılmalıdır.

Adım 3: Uygulama Alanı ve Koşulları

Hazırlık çalışması ve ön silme temizliği tamamlandıktan sonra seramik ürünü uygulamaya başlayabilirsiniz.

Öncelikle seramik kaplama tozsuz bir alanda uygulanmalıdır. Seramik kaplama yaparken boyaya az miktarda kir yapışsa bile kaplama ile birlikte yapışacaktır.

İkinci olarak ideal sıcaklık 21-28 derece civarında ve nem oranı %50'nin altında olmalıdır.

Adım 4: Seramik Kaplama Uygulaması

Arabaya seramik kaplama uygulaması için bu adımları takip edin:

·         Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın.

·         Süet bezi aplikatör süngerinin etrafına sarın.

·         Süngerin üzerine birkaç damla dökün.

·         Kaplamayı 2 ft X 2 ft alanda boyanın üzerine yayın. Herhangi bir alanı dışarıda bırakmadığınızdan emin olun, bu nedenle çapraz desende uygulayın (önce yatay olarak uygulayın, ardından dikey olarak uygulayın)

·         Baloncukları görmeye başlayana kadar 30 ila 60 saniye (sıcaklığa bağlı olarak) bekleyin.

·         Fazlalığı nazikçe çıkarın ve bir mikrofiber kullanarak yüzeyi düzeltin.

·         Parlatmak için ayrı bir mikrofiber ve buff kullanın.

İpuçları:

Aracın her bölümünü inceleyerek bölüm bölüm gidin. Düzleştirme ve cilalama için ayrı mikrofiber havlular kullanın. Ve araç boyunca ilerlerken mikrofiberleri farklı taraflara çevirmeye devam edin.

Artık seramik kaplamayı uyguladığınıza göre aracı birkaç saat kapalı alanda bekletin. Birkaç gün su ve kimyasallara maruz kalmamak önemlidir.

Seramik kaplama bir kristalizasyon sürecinden geçer. Tamamen kürlendikten sonra hidrofobiklik, parlaklık ve parlaklık gibi harika özellikler sağlar ve UV ışınlarına, renk solmasına ve diğer çevresel tehlikelere karşı koruma sağlar.