Sararmış Farlar Nasıl Parlatılır?

10/8/2022

Araba farları, çeşitli nedenlerle zamanla sararabilir veya buğulanabilir. Öncelikle bilmeniz gerekir ki; kaplamaları polikarbonat gibi plastik malzemeden yapılmıştır. Bu madde düzgün bir şekilde kapatılmazsa, toz, kayalar, çakıllar ve kirlerin arasından geçerken oluşan döküntüler farlarınızı çizecek, küçük talaşlar ve çatlaklar oluşturacaktır. Bu yeni açıklıklar, kirin içeri girmesine ve zamanla birikmesine izin vererek bu sarı far etkisine neden olarak dolgu macununuzun kalitesini bozar ve farlarınızın parlama kabiliyetini engeller.

Farlar Neden Sararır ve Soluklaşır?

Farlarınızın donuklaşması zamanla meydana gelen bir şeydir ve rengi bozulmuş farlar sadece kötü görünmekle kalmaz, aynı zamanda güvenlik açısından bariz etkileri olan ışık çıkışını önemli ölçüde azaltır. Bunun nedeni, plastik üzerinde koruyucu bir tabaka olmadığında güneşten gelen UV ışığının plastiğin dış tabakasını renklendirmesidir.

Sarı Farları Nasıl Onarırsınız? Sararmış Araba Farları Nasıl Parlatılır?

Temel olarak, sarı far camınızı eski haline getirmek için, zımpara kağıdı ve bileşik kullanarak o eski oksitlenmiş sarı plastik tabakasını camdan çıkarmanız gerekir. Düşük taneli zımpara kağıdıyla başlayıp, pürüzsüz bir yüzey elde etmek için daha yüksek kum derecelerine geçerek bunu yapabilirsiniz. Daha sonra yüzeyi cam benzeri bir cila ile cilalamanız ve ardından tekrar oluşmasını önlemek için UV koruması ile kapatmanız gerekir.

Temiz Farlar Neden Önemlidir?

Farlarınızın temziliğine dikkat edin. Sararmış veya buğulu mu? Ön farlarınızdaki buğu veya sarılık,pek çok soruna neden olabilir. 


Temiz olmayan veya sararmış araba farları ile kendinizi ve diğer sürücüleri görünürlükle ilgili kazalar için riske atıyorsunuz. İçinde bulunduğunuz günün saati veya mevsimi ne olursa olsun, bunu önlemek için far camlarınızın bakımlı olması gerekir. Oksitlenmiş farları nasıl temizleyeceğiniz konusunda size sunucağımız tüm harika yöntemlerle otomotiv uzmanlarını aramanız bile gerekmeyebilir!

Sarı Farlarla Araba Kullanılabilir Mi?

Sarı farlarla sürebilirsiniz, ancak kendinizi ve diğer yol kullanıcılarını riske atmış olursunuz. Işıklar oldukça loş ve bulanık olacaktır. Oksidasyon çok fazlaysa, görüşünüz zayıf olabilir. Sorunu fark ettiğiniz anda ele almanız önerilir.

Kola Farları Temizler Mi? Soda İle Araba Farı Temizlenir Mi?

Kola, farlardaki oksidasyonla başa çıkacak başka bir ev eşyasıdır. Bir kola banyosu oluşturabilir ve kaplamayı söküp ıslanmasına izin verebilirsiniz. Bu, ön ışık odasının içindeki oksidasyonu ve kiri temizlemeye yardımcı olacaktır.


Diğer yol ise sodayı bir sprey şişesine koyup lensin yüzeyine püskürtüp ardından durulamaktır.

Araba Farı Nasıl Temizlenir? 

Temizlemeye Başlamadan Önce: 


Farın etrafındaki alana olası bir zarar gelmesini önlemek istiyorsanız, önce farı araçtan çıkarabilir ve bir çalışma tezgahına yerleştirebilirsiniz.


Ardından, çıkarılmazsa daha fazla hasara neden olabileceğinden, yüzey kirini gidermek için far merceğini yıkayın.


Boyalı yüzeylerin yanında çalışıyorsanız, aracın boyasını korumak için farı çevreleyen maskeleme bandı kullanın.


İpuçları ve Uyarılar:


 • Kullanışlı bir Far restorasyon kitiniz yoksa, çok sayıda yüksek dereceli ıslak ve kuru zımpara kağıdı, biraz sabunlu suyla birlikte işi yapabilir.


 • Daima koruyucu eldiven ve göz koruması kullanın.


 • Kalıcı hasara yol açmamak için düşük taneli/sert aşındırıcılar kullanmayın.


 • Çevreye zarar vermemek için farları araçtan çıkarın.

 • Lensteki kusurları bulmak için bir LED ışık kullanın.

Adım 1 – Arındırıcı Bileşik Uygulayın


 • Lens temizleme bileşiğini temiz bir beze uygulayın. Bileşiği sert bir basınçla tüm lensin üzerine sürün, ardından temiz bir havlu bezle parlatın.


 • Mercek, Mercek Arındırıcı Bileşik ile temizlenmezse: 2. Adıma geçin.


NOT: Bir seferde yalnızca bir lensi geri takın.

Adım 2 – Restorasyon

Sprey yağını (sabunlu su) Seviye 1 pedine (düşük kumlu zımpara kağıdı) ve ardından merceğe uygulayarak başlayın.


NOT: Pedleri yalnızca restorasyon gerektiren alanlarda kullanın, temizse çevredeki alanları yapmanıza gerek yoktur.


 • Sert parmak basıncı kullanarak, oksitlenmiş plastiği düzgün lensten çıkarmak için pedi ileri geri hareket ettirin ve oksidasyonun çoğu giderilene kadar devam edin.


 • Ped/zımpara kağıdının eski plastikle yapışmasını önlemek için lensi ve tamponu ıslak tutmak için gerektiğinde ilave sprey yağlayıcı veya sabunlu su kullanın.


 • Oksitlenmenin uzaklaştığını ve lensinizin bulanıklaştığını fark etmeye başlayacaksınız. Bu yeni plastik katmanını düzleştirmeye başlamak için Seviye 2 pedine (bir sonraki adım daha yüksek ıslak ve kuru zımpara kağıdı) geçin.


 • Püskürtme Yağı kullanarak ped ve lens yüzeyini ıslak tutarak yaklaşık 1 dakika boyunca Düzey 1 pedini ovalama şeklinize göre 90 derece ileri geri ovalayın.


 • Daha sonra, daha ince bir taneye yükseltmemiz gerekiyor. Son pedin - mor tarafı - Seviye 3 (yüksek taneli zımpara kağıdı) tarafına geçin ve işlemi 1 dakika boyunca tekrarlayın.


 • Son pedin  Seviye 4 (en yüksek taneli zımpara kağıdı) tarafına çevirin ve işlemi 1 dakika boyunca tekrarlayın.


 • Lensi temiz bir bez veya havluyla kurulayın. Oksitlenme hala görünüyorsa, tüm bu işlemi tatmin edici olana kadar tekrarlayın.

Adım 3 – Restorasyonu Bitirin

 • Mercek temizleme bileşiği veya plastik cila uygulayın ve mercek cam benzeri bir cila görünene kadar iyice ileri geri ovalayın.


 • Bileşiği  kurumaya bırakın ve temiz bir bezle parlatın.

Adım 4 – Lensi Kapatın ve Koruyun

Son olarak, lensi gelecekteki oksitlenmelerden korumak için kitte verilen sızdırmazlık ürününü uygulayın. Bu ürün yoksa, lensi kapatmak için yüksek kaliteli bir araç cilası uygundur veya daha uzun ömürlü bir yüzey için lens üzerine yüksek kaliteli, yüksek parlaklıkta akrilik vernik boyama işlemine devam edin.