Otomatik Şanzıman Yağı Nedir? Ne Zaman Değiştirilmelidir?

10/8/2022

Aracınızda dolaşan birçok sıvı vardır, ancak takip edilmesi gereken en önemli sıvılardan biri şanzıman yağıdır. Şanzıman yağını değiştirmeniz gerekip gerekmediği bir tartışma konusu değil: Evet, yapmalısınız. Ancak bu hizmetin ne sıklıkla yapılması gerektiği üreticiye ve araca göre değişir ve tartışmaya açıktır.

Otomatik Şanzıman Yağı Neden Bu Kadar Önemlidir?

Bir otomobilin otomatik şanzımanı, vitesleri ve hızı sizin için değiştirmek ve modüle etmek için bir dizi vites aracılığıyla çalıştığından, bu parçaların uygun şekilde yağlanması, şanzımanın ve arabanızın ömrü için çok önemlidir.


Normal sürüş ve kullanım sırasında dişliler, şanzıman yağına metal talaşları bırakır. Bu talaşların ve pisliklerin birikmesi, kontrol edilmezse şanzımanınızda sorunlara neden olacaktır. Şanzıman bir araçta hayati bir sistem olduğundan, bir şeyler ters giderse veya arızalanırsa, potansiyel olarak yolda kalırsınız.

Otomatik Şanzıman Yağı Ne İşe Yarar?

Şanzıman sıvısının bir birincil rolü vardır: yağlama. Ne tür bir şanzımana sahip olursanız olun, her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak ve viteslerinizin taşmasını önlemek için aracınızın şanzıman sıvısının sağladığı yağlamaya ihtiyacı vardır. Ancak farklı şanzıman türleri farklı türde sıvı kullanır, bu nedenle ne tür bir şanzımana sahip olduğunuzu ve ne tür bir sıvıya ihtiyaç duyduğunu bilmeniz gerekir.


  • Otomatik araçlar, özel ihtiyaçları için tasarlanmış şanzıman yağı kullanır. Her ne kadar bazı durumlarda otomatik şanzıman yağı daha modern manuel şanzıman araçlarında kullanılabilir. Otomatik şanzımanlar, manuel şanzımanlardan daha karmaşıktır, bu nedenle sıvı, otomobilin daha fazla işlevi yerine getirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.


  • Otomatik şanzıman yağı, dişlileri yağlı tutmanın yanı sıra tork konvertörünün, valf gövdesinin ve debriyaj sürtünmesinin çalışmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca şanzımanı soğutmak ve fren bandı için sürtünme sağlamak için de gereklidir. Şanzımanınız aşırı ısınırsa, döküntü üretmeye başlar ve bu, dişli kutusunun içindeki parçaları aşındırmaya başlar.


  • Manuel bir araç veya "stik vites", otomatik bir araçta asla kullanılmaması gereken daha ağır bir şanzıman yağı kullanır. Bazı eski modeller motor yağı veya dişli yağı bile kullanabilir. Bazı yeni manuel modellerde otomatik şanzıman yağı kullanılabildiğinden, aracınızın hangisine ihtiyacı olduğunu bilmek önemlidir.

  • Arabanızda sürekli değişken şanzıman (CVT) veya çift debriyaj varsa, muhtemelen sentetik şanzıman yağı kullanacaktır. Bu tip sıvı, sıcağa, soğuğa ve oksidasyona karşı daha iyi dirence sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Organik bazlı sıvılardan daha maliyetlidir ancak aynı zamanda daha uzun ömürlüdür.


  • Otomobil üreticinizin önerdiği şanzıman yağı türünü kullanmak en iyisidir. Bunun ne olduğundan emin değilseniz, aracınız için hangisinin en iyi olduğunu belirlemeye yardımcı olması için bu çevrimiçi aracı kullanın.

Otomatik Şanzıman Yağınızı Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz?

  • Genel olarak konuşursak, otomatik şanzıman yağınızı yaklaşık iki yılda bir değiştirmeniz gerekir. Alternatif olarak, her 30.000 km'de bir değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Her yıl kaç kilometre sürdüğünüze bağlı olarak, bu kadar kilometre yapmanız iki yıldan fazla sürebilir.


  • Gürültülü vites geçişleri veya vites geçişleri gibi şanzıman performansında sorun yaşıyorsanız, otomatik şanzıman yağınızı önerilen süreden önce değiştirmeniz gerekebilir.


  • Ek olarak, motorunuzun kaputunun altında bulunan yağ çubuğunu kullanarak otomatik şanzıman yağınızı kontrol etmeniz önerilir. Karanlık veya yanık kokan sıvı için uyanık olmak isteyeceksiniz. Aracın altında biriken sızdıran şanzıman yağı, aracınıza servis vermeniz gerektiğini gösteren bir başka uyarı işaretidir.

Şanzıman Yağı Değişmezse Ne Olur?

Diğer hayati otomotiv sıvıları gibi şanzıman yağı da zamanla bozulur. Şehirde sık sık dur-kalk sürüşü, ağır yükleri taşıma ve römork çekme gibi zorlu kullanımlar, bozulmayı hızlandıracaktır. Bu tür bir sürüş, şanzımanın çalışma sıcaklığını yükseltir ve ısı, şanzımana ve sıvıya daha fazla yük bindirir. 


Esas olarak bir yağlayıcı olan motor yağından farklı olarak, şanzıman yağı hem bir yağ hem de vites değiştirmeyi kolaylaştıran, şanzımanı soğutan ve hareketli parçaları yağlayan bir hidrolik sıvı görevi görür.


Yüksek stresli koşullarda çok fazla sürüş yapıyorsanız, şanzıman yağı seviyesini daha sık kontrol etmeli ve yağın durumunu bir servise kontrol ettirmelisiniz. Şanzıman sıvısı genellikle kırmızıdır ancak başka renklerde de olabilir ve bozuldukça koyulaşma eğilimi gösterir. Ayrıca değiştirilmesi gerektiğini veya şanzımanın mekanik sorunlar geliştirdiğini gösteren bir yanık kokusu da alabilir.

Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Birçok modern otomobilde şanzıman yağı seviye çubuğu yoktur ve otomobil üreticileri bunun yerine bir servis merkezinin sıvı seviyesini kontrol etmesini önerir çünkü bu genellikle arabanın altından yapılır. Şanzımanın kolayca erişilebilen bir seviye çubuğu olup olmadığını belirlemek için aracınızın kullanım kılavuzunu kullanın; varsa, sıvıyı kontrol ederken işte uygulayabileceğinz bir kaç ipucu:


1. Şanzıman sıvınızı kontrol etmek için önerilen prosedürü bulmak için kullanıcı el kitabınızı kullanın.


2. En doğru okuma için aracı düz bir yüzeye park edin.


3. Motor durdurulduktan sonra çalışmaya devam edebilecek motor soğutma fanlarına ve ayrıca sıcak motor bileşenlerine karşı dikkatli olun; birçok otomobil, şanzıman sıvısını kontrol ederken motorun ve şanzımanın çalışma sıcaklığında olmasını önerir.


4. Sıvının motor çalışırken mi yoksa kapalıyken mi kontrol edildiğini belirleyin. Bu, arabadan arabaya değişebilir ve doğruluğu etkiler.


5. Bazı arabalar, sıvıyı kontrol etmeden önce vites seçiciyi her bir viteste birkaç saniye hareket ettirmenizi önerir; her zaman Park veya Boş vitese dönün ve araçtan çıkmadan önce el frenini çekin.


6. Tipik olarak parlak renkli olan şanzıman seviye çubuğu tutamağını belirleyin; yine, kullanım kılavuzunuz onu bulmanıza yardımcı olacaktır.


7. Sıcak motor veya egzoz parçalarına sıvı dökmemeye dikkat ederek yağ çubuğunu çıkarın ve temiz bir bez kullanarak yağ çubuğunu silin.


8. Yağ çubuğunu yeniden takın, ardından düşük ve tam işaretler arasında olması gereken sıvı seviyesini kontrol etmek için yağ çubuğunu çıkarın.


9. Bir sızıntınız varsa ve yeniden doldurmanız gerekiyorsa, önerilen şanzıman yağı kullandığınızdan emin olun, uygun seviyeye kadar doldurun ve sızıntıyı en kısa sürede giderin.


10. İşiniz bittiğinde yağ çubuğunu yeniden takın.


İpuçları:


  • Şanzıman yağının değiştirilmesi gerektiğinin bir başka göstergesi de içinde partikül veya başka kalıntı olup olmadığıdır. Aracınızı yağ değişimi veya başka bir rutin servis için aldığınızda, onarım tesisi sizden şanzıman yağı değişimi veya yıkaması için ödeme yapmanızı isteyebilir. 


  • Size sıvının orijinalinden daha koyu olduğunu gösterseler bile bu, şu anda taze sıvıya ihtiyacınız olduğu anlamına gelmeyebilir. Geri çekilin, kullanım kılavuzunuzdaki bakım programını kontrol edin ve karar vermeden önce araç üreticisinin ne önerdiğini görün. Bu aynı zamanda size en iyi fiyata alışveriş yapmak için zaman verecektir.