Otomobil Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

10/8/2022

Aracınızın klima sistemi, hem klimanıza hem de sağlığınıza zarar verebilecek bakterileri biriktirebilir. 

Yaşlanma ve uygun bakım yapılmaması nedeniyle aracınızın klimasında küf, polen, mantar ve mikroorganizmalar büyümeye başlayabilir. Bakterilerin büyümesi, aracınızın klima sistemini açtığınızda hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. İşte bu yüzden ozon temizliği de dahil olmak üzere araç klima temizleme hakkında her şeyi öğrenmenin tam zamanı!

Otomobilinizin Klimasını Neden Temizlemelisiniz?

Küf ve küf, aracınızın klimasındaki yaygın bakteri kaynaklarıdır. Nem (yoğuşma, nem veya arabanın içindeki herhangi bir su sızıntısı nedeniyle) ve hava akışının olmaması nedeniyle büyürler. Klimanız, özellikle açıldığında, küf ve küfün üreme alanı haline gelir.

Araba Klimasında Bakteri Olduğunun İşaretleri

Aracınızı bir servis merkezine getirmenizin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçtiyse, klimanızın kir ve bakterilerle dolu olma olasılığı çok yüksektir. Aracınızın klimasının kapsamlı, anti bakteriyel bir temizliğe ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki işaretlere dikkat edin:


 • Kötü koku

 • Klima havalandırma deliklerinden soğuk hava üfleme eksikliği

 • Boğulma hissi


Aracınızın Klimasında Bulunan Bakterilerden Kaynaklanan Sağlık Sorunları


Klimanın evaporatörü ve havalandırma deliklerinden arabaya giren hava küf ve bakteri parçacıkları taşıdığında bakteri biriktirir. Klima açık ve camlar kapalıyken arabanın içindeyken, klimanın havalandırma deliklerinden esen havayı içinize çekersiniz. Bu, bakterileri hava yoluyla da soluyacağınız anlamına gelir. Küçük baş ağrılarından alerjik reaksiyonlar gibi daha ciddi sorunlara kadar çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.


Aracınızın klima sistemindeki bakterilerin neden olduğu diğer sağlık sorunları şunlardır:


 • Baş ağrısı ve uyuşukluk

 • Burun tıkanıklığı veya soğuk algınlığı

 • Hapşırma veya öksürme gibi alerjik reaksiyonlar

 • Bakteriyel enfeksiyonlar

Araba Klimasından Bakteriler Nasıl Temizlenir?

Aracınızın klima ünitesi her zaman toza, kire ve neme maruz kaldığı için içinde bakterilerin çoğalması normaldir. Bununla birlikte, küf, küf ve kir gibi bakteri ve mikroorganizmaların yaygın nedenlerinden kurtulmaya yardımcı olacak bir şeyler yapabilirsiniz.


Anti Bakteriyel Sprey

Arabanızın içindeki bakterilerden geçici olarak kurtulmak için antibakteriyel öldürme spreyi kullanabilirsiniz. Sadece arabanın içinde kimse yokken kullandığınızdan emin olun ve arabayı kullanmadan önce yaklaşık 30 ila 60 dakika bekletin.


Havalandırma Deliklerini Temizleyin

Klimanızı geçici olarak temizlemenin bir başka yolu da havalandırma deliklerini temizlemektir. Temiz bir bez kullanın ve sirke ile ıslatın, ardından kir ve bakterileri temizlemek için klimanızın havalandırma deliklerini silin. Sirke yerine kabartma tozu çözeltisi de kullanabilirsiniz.


Hava Filtresini Temizleyin veya Değiştirin

Hava filtrenizin temizlenmesi veya değiştirilmesi, aracınızın klimasındaki küf ve diğer bakteri kaynaklarını temizlemenin harika bir yoludur. İdeal olarak, hava filtreleriniz iki yılda bir değiştirilmelidir.

Araba Kliması Nasıl Temizlenir?

Kimse zayıf bir klima veya kokan kabin ile uzun bir yolculuğa çıkmak istemz.


Ancak doğrudan en yakın yetkili servis merkezine gitmeden ve bu süreçte fazla para ödemeden önce, kendiniz denemek ve yapmak isteyebilirsiniz. İşte arabanızın klimasını kendi başınıza nasıl temizleyebileceğinize dair kullanışlı bir kılavuz.

Klima Bakteri Temizliği

Havalandırma Deliklerini Temizleyin


Havalandırma deliklerini silmek göründüğü kadar kolay değildir. Küçük yarık, havalandırma deliklerinin kir biriktiği iç kısımlarına ulaşmayı zorlaştırır. Uzmanlar, elastik özellikleri nedeniyle bir köpük boya fırçası kullanılmasını önerirken, nispeten ince ancak sağlam fırça sapı, kullanıcılarının ulaşılması zor alanları temizlemek için daha fazla yerleştirmesine olanak tanır. Bunu kullanmanın, kirlerin bir kısmını kanallardan aşağıya ve AC filtresine iteceğini unutmayın; ama bu, daha sonra temizleyeceğiniz için sorun değil.


Kabin Filtresini Temizleyin


 • Kabin filtresini temizlemek arabadan arabaya farklılık gösterdiği için biraz uğraştırıcıdır. Ancak genellikle torpido gözünün arkasında bulunur.


 • Her şeyden önce, torpido gözündeki tüm eşyaları çıkarın. Ardından torpido gözünü ön panele bağlayan tüm mandalları bulmanız, dikkatlice ayırmanız gerekecek ve ancak o zaman kabin filtresine tam erişime sahip olacaksınız.


 • Araç sahiplerinin hava filtresini her 12.000 ila 15.000 km'de bir veya en az yılda bir kez değiştirmeleri önerilir. Ancak bütçenin yeni bir kabin hava filtresi satın alınmasına izin vermemesi durumunda, bu, tozu üflemek için bir hava kompresörü kullanılarak çıkarılabilir ve temizlenebilir. Ardından araba koku giderici ve/veya dezenfektan püskürttüğünüzden emin olun, ardından hepsini tekrar bir araya getirin.


 • Böylece aracınızın klima sistemini temizlemenin kolay kısmı sona erer.Fanları Fırçalayın/Silin


Şimdi zor kısım geliyor. Arabanızın motorunun bir süre kapalı olduğundan emin olun. Kaputu açın ve genellikle yoğuşturucunun hemen arkasında bulunan (tamponun dikine) otomobilin klima yoğuşturucu fanını arayın. Kolayca ulaşabiliyorsanız, fan kanatlarını silmeniz yeterlidir. Motor bölmesinden kaldırabilirseniz, bu daha iyi olur. Sadece hepsini nasıl bir araya getireceğinizi hatırladığınızdan emin olun.


Kondansatörü Püskürtün


Diğer bir zorluk, ızgara/ön tamponun hemen arkasındaki ağ benzeri parça olan aracınızın kondansatörünü temizlemektir. Ve evet, bazı arabalar erişmek için tamponu çıkarmanızı gerektirebilir. Bununla ilgili iyi olan şey, bir kez eriştiğinizde, kiri temizlemek ve havayla kurutmak için basitçe su püskürtebilirsiniz. Kısa devreye neden olabileceğinden motor bölmesindeki diğer kabloları ıslatmamaya dikkat edin.


Tüm bu temizliği yaptıktan sonra, aracınızın klima sisteminin performansındaki iyileşmeyi hissetmeyi bekleyebilirsiniz. Ancak herhangi birini sökmeden önce, herhangi bir sıkıntı yaşamamak için aracınızın kullanım kılavuzunu okumayı ve araştırmayı unutmayın.

Araç Klima Ozon Temizliği Nedir?

Klimanın ozonlanması en etkili dezenfekte yöntemlerinden biridir. Ozon, triatomik bir oksijen molekülü olarak, temas halinde olan her şeyi oksitleme ve sterilize etme eğilimindedir. Böylece klimayı ozonlayarak ve temizleyerek otomobilin içi otomatik olarak ozonlanır. Sadece iç mekanın ozonlanmasına yönelik servis yapılması durumunda, hava hareketini sağlayacak havalandırmanın da devreye girmesi gerekir.


Ozonla temizliği mantarları, sporları, küfleri, virüsleri ve tüm spor formlarını öldürür. Ozon temizliği ayrıca tüm kokuları (sigara dumanı, küf, sel sonrası, yangın sonrası vb.) da yok eder. 

Klima Polen Filtresi Temizlenmezse Ne Olur?

 • Kirli bir filtre, birikim nedeniyle klima sisteminizde zayıf hava sirkülasyonu soğukluğuna da neden olur. Bu soğuk hava klimanızın içinde hapsolacak ve bobinlerinde buz oluşumuna neden olacaktır. Bu olduğunda, klimanız donar ve kullanılamaz hale gelir.


 • Ayrıca sürekli kirlenen bir filtre, klima sisteminizi fazla mesai yapmaya zorladığında, cihazın önemli ölçüde aşınmasına ve bozulmasına neden olur. Ve nihayetinde bu, arıza veya onarım ihtiyacı ortaya çıkmadan çok önce sistem arızasına yol açabilir.

Araçta Klima Kaça Ayarlanmalı?

Araba klima sistemleri söz konusu olduğunda, birçok sürücü arasında ortak bir soru, arabamın klimasının hangi sıcaklıkta olması gerektiğidir? İdeal sıcaklık 6 santigrat derece veya eski okul parasıyla 42 derece Fahrenheit olmalıdır.