Mild Hybrid (Hafif Hibrit) Nedir?

10/8/2022

Yakıt ekonomisini iyileştirmek ve emisyonları azaltmak için bir yanmalı motor ve bir elektrik motorunun bir kombinasyonunu kullanan Hybrid gücü, bir çok sürücü için artık tanıdık bir kavram. Bu temadaki en son varyasyon, Audi, BMW, Ford, Toyota, Kia ve Volvo dahil olmak üzere çok çeşitli otomobil üreticilerinin bu teknolojiye sahip modeller sunduğu 'mild hybrid'dir.

Mild Hybrid (Hafif Hibrit) Sistem Nedir?

Benzinli ve dizel motorlu araçların yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını azaltan uygun fiyatlı, oldukça basit bir bileşen grubudur. Genellikle geleneksel marş motorunun ve alternatörün (12 voltluk aküyü şarjlı tutan cihaz) yerini alan küçük bir elektrik jeneratörü ile küçük bir lityum iyon aküden oluşur.

Mild Hybrid (Hafif Hibrit) Arabalar Nasıl Çalışır?

Adından da anlaşılacağı gibi, hafif bir hibrit motora yalnızca küçük bir miktar elektrik desteği sunar -Sistemler markadan markaya biraz farklı şekillerde çalışır, ancak genel olarak ani hızlanmalarda motora yardımcı olmak için jeneratörden gelen gücü kullanma eğilimindedirler ve araç dururken kapatıldıktan sonra daha sorunsuz bir şekilde yeniden çalışmasına yardımcı olurlar.


Ayrıca, frenler uygulandığında enerjiyi toplayarak ekstra yardım sağlamak için aküde yakalarlar. Ortalama olarak, hafif hibrit teknolojisine sahip bir otomobilin geleneksel muadilinden %15'e kadar daha verimli olduğu söyleniyor.


Tüm Mild Hybrid (Hafif Hibrit) Sistemler Aynı Mıdır?

Çok çeşitli hafif hibrit sistemler vardır ve bazıları diğerlerinden daha karmaşıktır. En akıllılarından biri Audi'nin Q8 lüks SUV'unda diyebiliriz. Otomobilin virajlara ve döner kavşaklara yaklaşırken yavaşlatmak için uyarlanabilir hız sabitleyici sistemiyle birlikte çalışarak ekonomiyi iyileştirmek için daha da ileri gidiyor ve enerjiyi geri kazanımlı frenlemeden alıyor. Hatta motoru devre dışı bırakabilir ve yakıttan tasarruf etmek için arabanın bir seferde 40 saniyeye kadar yanaşmasına izin verebilir.

Mild Hybrid Araçlar Çevre Dostu Mu?

Hafif hibritlerin dezavantajı, birçok tam hibrit ve plug-in hibrit kadar çevre dostu olmamaları ve en düşük şirket araba vergi oranlarından yararlanmamalarıdır. Puma Ecoboost 125 Hybrid'in 96g/km'lik CO2 çıkışı, çoğu sıradan küçük SUV'nin yanında etkileyici olsa da, plug-in hibrit Renault Captur E-Tech'in 34g/km'sinden çok daha yüksektir. Q8 50 TDI'nin 219 g/km'si dizel motorlu lüks bir SUV için oldukça iyi olabilir, ancak plug-in hibrit BMW X5 xDrive45e tarafından üretilen 29 g/km ile kıyaslandığında yetersiz kalabilir. 

Neden Mild Hybrid Araba Almalısınız?

Başlangıç ??olarak, diğer hybrid arabalardan daha az karmaşıktırlar, bu nedenle çoğu durumda satın almak daha ucuzdur. Ayrıca, tam olarak yararlanmak için düzenli olarak takılması gereken plug-in hibritlerle yaşamaktan daha kolaydır. Plug-in hybrid çok pahalıysa veya şarj aletine erişiminiz yoksa, hafif hibrit geleneksel benzinli veya dizelden daha temiz bir seçenektir. Ayrıca geleneksel modellerden farklı değiller ve manuel şanzımanlı araçlarla çalışıyorlar, bu nedenle daha geleneksel bir sürüş deneyimi yaşamak isteyenler için iyi bir seçenek.

Mild Hybrid vs. Tam Hybrid Arabalar

Hafif hibrit bir kurulumun üretilmesi, tam bir hibrit sistemden daha ucuzdur. Ayrıca hafif hibritin pilleri daha küçük olduğu için daha hafiftir. Hafif hibritler ayrıca akülerini rejeneratif frenlemeden şarj etme eğilimindedir - geleneksel hibritlerin bazılarının yapamayacağı bir şey - hafif hibrit kurulumunu daha verimli hale getirir.

Hafif Hibrit Otomobillerin Artıları Nelerdir?

  • Hafif hibritler, sahiplerine sunulan en ucuz hibrit seçenektir

  • Tam hibritlerde olduğu gibi, hibrit olmayan araçlara kıyasla daha iyi yakıt ekonomisi ve daha düşük emisyon bekleyebilirsiniz.

  • Daha sıkı emisyon standartları karşısında kesinlikle bir avantaj olan standart benzinli ve dizel motorlara daha fazla hayat vermenin popüler bir yolu olduklarını kanıtlıyorlar.

  • Sürüş deneyimi açısından, hafif hibritlerin hibrit olmayan otomobillerden farklı bir şekilde sürmesi, geleneksel otomobillerin hissinden hoşlanan sürücüler için iyi bir haber.

Hafif Hibrit Otomobillerin Eksileri Nelerdir?

  • Hafif bir hibrit, hızlanma sırasında motorun verimliliğini artırabilir, ancak diğer alanlarda çok fazla değil. Daha düşük işletme maliyetleri peşindeyseniz, o zaman başka bir hibrit seçenek size daha uygun olabilir

  • Tam hibritlerle karşılaştırıldığında, hafif hibrit otomobillerin seçimi şu anda biraz sınırlı.

  • Tam hibritler gibi, hibrit olmayan arabalardan daha pahalı olma eğilimindedirler.

  • Hibrit seçenekleri arasında en az elektrikli oldukları için hafif hibritler, bir otomobilin emisyonları üzerinde en az etkiye sahiptir.

Mild Hybrid (Hafif Hibrit) Arabalar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hafif hibrit araba yalnızca elektrikle çalışabilir mi?

Hafif hibrit otomobil, yalnızca elektrikle kayda değer bir mesafe kat edemez. Tipik olarak, durma noktasına geldiğinde motorun daha uzun süre kapalı kalmasına izin verebilir ve kalkışa yardımcı olabilirler.


Hafif hibritler sürüş sırasında şarj olur mu?

Hafif hibrit sistemler, gücü motordan geri kazanır, yani şarj etmeniz gerekmez.


Hafif hibrit şarj etmezseniz ne olur?

Hafif hibrit sistemler, gücü motordan geri alır, yani kendini şarjlı tutar. Bunu düşünmenize bile gerek kalmayacak.


Hafif bir hibrit satın almanın maliyeti nedir?

Hafif hibrit otomobiller, normal yanmalı motorlu muadillerine göre küçük bir prime sahip olabilir, ancak hibrit modellerden daha ucuz olma eğilimindedir.


Hafif hibrit arabaların maliyeti nedir?

Teorik olarak, hafif bir hibrit otomobilin çalıştırılması, geleneksel saf yanmalı motorlu eşdeğerinden biraz daha ucuz olmalıdır. Yine de yakıt maliyetlerinde büyük düşüşler beklemeyin.