Manifold Nedir? Egzoz Manifoldu Nedir? Ne İşe Yarar?

21/6/2022

Egzoz manifoldları, atık ürünleri (egzoz gazlarını) motordan uzaklaştırarak yakmak için daha fazla hava emebilmesi için kanalize etmeye yardımcı olduklarından önemlidir. Ayrıca egzoz manifoldları, egzozu yanma odasından egzoz borusuna taşıyarak yolcuları tehlikeli gazlardan korur ve aracın dışına güvenli bir şekilde tahliye eder.

"Arabada manifold nedir?" başta olmak üzere egzoz manifold kaçağı, manifold basınç sensörü arızası belirtileri, manifold temizliği ve daha pek konuda bu rehber ile aydınlanabilirsiniz.

 

 

Egzoz Manifoldu Nedir?

Bir aracın egzoz manifoldu, bir araba veya kamyonun egzoz sisteminde lider rolü oynar. Motorun silindir kafasındaki her bir egzoz portuna bağlanır ve sıcak egzozu egzoz borusuna yönlendirir. Egzoz manifold contaları sayesinde zehirli egzoz gazlarının araca sızarak araç içindekilere zarar vermesini de engeller.

 

Bir Egzoz Manifoldu Nasıl Çalışır?

"Egzoz manifoldu ne işe yarar" sorusunun cevabı; manifoldun çalışma prensibini anlamaktan geçiyor. İşte emme manifoldunun çalışma aşamaları:

·         Egzoz manifoldu, aracınızın egzoz sisteminin ilk parçasıdır. Aracınızın motoruna bağlanır ve motorunuzun emisyonlarını toplar.

·         Egzoz manifoldu, aracınızın motorundaki çoklu silindirlerden hava/yakıt karışımını alır. Dört, altı veya sekiz silindiriniz olsun, her silindirdeki yakıt/hava karışımını toplar. Egzoz manifoldu yanmış motor gazlarının tamamını almakla kalmaz, aynı zamanda çok yüksek sıcaklığını kullanarak kullanılmayan veya eksik yanmış gazları tamamen yakar.

·         Manifold, sisteme giren oksijen miktarını kontrol etmek için egzoz sisteminizdeki ilk oksijen sensörünü de barındırır.

·         Oksijen sensörü oksijen miktarını izler ve yakıt enjeksiyon sistemine motora güç sağlamak için kullanılan yakıt/hava karışımında kullanılan oksijen miktarını artırmasını veya azaltmasını söyler.

·         Temel olarak, egzoz manifoldu bir huni görevi görür ve motorun tüm emisyonlarını toplamak için kullanılır (aracınızın sahip olduğu birçok silindirden).

·         Ardından, bir yerde olduklarında ve tamamen yandıklarında, manifold emisyonları egzoz sisteminin geri kalanına gönderir.


Egzoz Manifoldunda Sorun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? 

Yoğun ısı nedeniyle egzoz manifoldları ısınıp soğudukça önemli ölçüde genleşme ve büzülmeye maruz kalır ve bu zamanla egzoz manifoldunun çatlamasına ve sızdırmasına neden olabilir.

Egzoz manifoldunun hasar gördüğüne dair işaretler şu şekildedir:

·         Motordan yüksek ses gelir.

·         Motor performansı eksikliği görülür.

·         Kötü yakıt ekonomisi.

·         Motor ışığı yanar (Bu emisyon sistemiyle ilgilidir.)

·         Motor bölmesinden gelen zehirli gazlar.

Zehirli gazların bir sağlık ve güvenlik sorunu olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Motordan sızan egzoz gazları da motor bölmesindeki yakındaki plastik bileşenleri eriterek yangın tehlikesi oluşturabilir.

 

Manifold Tamir Edilebilir mi? Manifoldun Değiştirilmesi Mi Gerekir?

Egzoz manifoldundaki küçük sızıntılar ve çatlaklar kaynakla kapatılabilir veya yama yapılabilir.

Bununla birlikte, büyük çatlaklar daha kapsamlı onarım gerektirecektir. Bunun hala geçici bir düzeltme olarak kabul edildiğini unutmayın.

Manifoldun incelenmesi üzerine, sızıntı veya çatlak çok şiddetli kabul edilirse, ünitenin yapısal bütünlüğü tehlikeye girer.

Bu durumlarda egzoz manifoldunun kalifiye bir teknisyen tarafından değiştirilmesi gerekir.

 

Egzoz Manifoldu Nasıl Değiştirilir?

Egzoz manifoldunun değiştirilmesi her araç için farklı bir prosedür olacaktır, bu nedenle bir servis el kitabına sahip olmak harika bir başlangıçtır. Bununla birlikte, herhangi bir egzoz manifoldunu değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

·         Cıvatalara önceden bir tür pas nüfuz eden sıvı püskürtün, böylece onları sökmek kolay olur.

·         Oksijen (O2) sensörü egzoz manifoldundaysa, manifoldu motordan çıkarmadan önce bunu çıkarın. Manifoldu araçtan çıkardıktan sonra çıkarmak iki kat daha zordur.

·         Manifold sıcakken O2 sensörünün çıkarılması genellikle daha kolay çıkmasını sağlar. Sadece kendinizi yakmamaya dikkat edin!

·         Cıvatalardan herhangi biri şüpheli görünüyorsa, egzoz manifoldunu değiştirirken aynı anda değiştirmeyi planlayın.

·         Bir manifoldu değiştirirken daima egzoz manifoldu contalarını değiştirin. Yeni egzoz manifoldunun eski bozuk olandan daha kötü sızdırmasını istemezsiniz!

·         Yeniden monte ederken, egzoz manifoldunu egzoz sisteminin geri kalanına bağlayan cıvatalarda sıkışma önleyici kullanın. Bu, bir sonraki kişinin onu sökmesi için 100 kat daha kolay hale getirir.

 

Manifold Temizliği Nasıl Yapılır?

Egzoz sistemi, yoldaki herhangi bir arabanın temel bir bileşenidir, yalnızca aracınızdan zararlı gazları atmakla kalmaz, aynı zamanda onları daha az zararlı gazlara dönüştürür ve gürültü kirliliğini azaltır. Egzoz sistemi parçalarınızın ve bileşenlerinin uygun bakımı, optimum performans ve işlevsellik sağlayacaktır.

 

·        Emme Manifoldu Temizleme Adımları

Her yanmalı motorun bir egzoz manifoldu vardır, motor silindirlerinden egzozu toplayarak motordan uzaklaştırır. Zamanla egzoz manifoldları karbon birikimi, kurum, yağ ve pasla kaplanır. Bu olduğunda manifold verimliliği kaybeder ve aracın genel performansını etkiler.

Egzoz manifoldunuz ara sıra temizlenmelidir, işte aracınızın egzoz manifoldunu temizleme konusunda yardımcı olacak adımlar:

1-    Arabanızın manifoldunu bulmak için kullanıcı el kitabınıza bakın. 4 silindirli arabaların yalnızca tek bir manifolda sahip olduğunu, ancak 6 ve 8 silindirli araçların 2 manifolda sahip olduğunu unutmayın.

2-    Motorun en az 30 dakika süreyle kapatıldığından ve dokunulamayacak kadar soğuk olduğundan emin olun.

3-    Manifoldu çıkarmaya başlamadan önce eldiven, koruyucu gözlük ve toz maskesi takarak güvenli bir şekilde çalıştığınızdan emin olun.

4-    Manifolda bağlı hortumları çıkarın, ardından bir miktar WD40 kullanarak manifold ısı kalkanı üzerindeki cıvataları püskürtün. Cıvataları çıkarın. Cıvatalar çıkarıldıktan sonra egzoz manifoldunu çıkarabilirsiniz.

5-    Bir vernik inceltici kullanarak manifoldun içini ıslatın. Çelik yünü ve tel fırça kullanarak, kaplanmış noktalara özellikle dikkat ederek manifoldun dışını fırçalayın. Manifoldun tamamını cila ile silin, bir süre bekletin.

6-    Manifold temizlendikten sonra, motora yeniden takmanız yeterlidir.