Lastik Hız Endeksi Nedir?

21/6/2022

Herhangi bir lastiğin en önemli yönlerinden biri lastik hız endeksidir. Aracınız için yeterli hızdan daha düşük hız derecesine sahip yanlış lastikler, lastik arızası ve yakıt verimliliğinde kayıp gibi güvenlik sorunlarına neden olabilir. Lastik hız derecelerine, bunları belirleyen lastik hız kodları ve lastik hız değerlerine, bunların yanında arabanız veya kamyonunuz için doğru olanı nerede bulacağınıza ve neden her zaman aracınızın ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğine bu rehberde birlikte göz atalım.

 

Lastik Hız Endeksi Nedir?

Lastik hızı derecesi, ideal koşullarda uzun bir süre boyunca bir yükü (aracınızın orijinal ağırlığı artı içindekiler) güvenle taşıyabilen maksimum hızdır. Hız derecesi, her lastiğin yan tarafındaki yük endeksinin yanında yer alır. Performans derecesi olarak da adlandırılan lastik hız sembolleri (harf/sayı kombinasyonu), lastiğin ısıyı dağıtma, viraj alma, frenleme ve direksiyon hakimiyetindeki performansını derecelendirir. Hız derecelendirmesindeki harf, standart bir çizelgeye göre maksimum hızı temsil eder.

 

Lastik Hız Endeksi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

·         Genel olarak, bir lastik ne kadar yüksek alfabede derecelendirilirse, ısıyı o kadar iyi yönetir ve hızları o kadar yüksek olur.

·         Gerçek hız kapasiteniz bir lastiğin değerinden daha az olabilir. Derecelendirme, yeni bir lastiğin açık yolda değil, sıkı bir şekilde kontrol edilen laboratuvar ortamlarında performansını gösterir. Lastik durumu, şişirme seviyesi, ekstra yük, yol yüzeyleri ve hava, bir lastiğin maksimum güvenli hızını etkiler.

·         Farklı hız derecelerine sahip lastikleriniz varsa, en düşük dereceli lastiğin sınırı, güvenle sürebileceğiniz ve lastiklerinizin kapasitesi dahilinde kalabileceğiniz en hızlı lastik sınırıdır.

·         En yaygın derecelendirmeler S ve T'dir (sedanlar, minivanlar, hafif kamyonlar); H (bazı binek otomobiller, spor otomobiller, coupe'ler, bazı hafif kamyonlar); N, P, Q ve R (hafif kamyon); ve V, W ve Y (yüksek performanslı ve bazı elektrikli araçlar). Çoğu kış lastiği Q, S veya T hız derecelerine sahiptir.

·         Lastik hız derecesi, otoyol levhalarında belirtilen hız sınırı gibi değildir. Laboratuar simülasyonlarına dayanır ve uygun lastik şişirme, tekerlek ve lastik dengesi, araç hizalaması, lastik sırtı, hava durumu ve diğer koşullar gibi gerçek lastik yeteneklerini belirleyen gerçek yaşam faktörlerini hesaba katmaz.

·         Derecelendirmeyi, sürebileceğiniz en yüksek hız için bir kılavuz olarak kullanmayın.

·         Ağır bir yük taşıyorsanız veya lastiğinizin havası azsa, lastiğinizin hız kapasitesi düşecektir. Güvenli sürüş için hızınızı belirtilen hız sınırında veya yol koşulları veya hava koşulları uygun olmadığında bunun altında tutun. Bir lastik deliği onarıldıktan sonra, bazı üreticilerin bir lastiğin hız derecesinin düşebileceğini öne sürdüğünü unutmayın.

 

Lastik Hız Kodları Hangileri? Lastik Hız Harfleri Nelerdir?

Aşağıdaki lastik hız indeksi tablosu niteliğindeki bilgiler; sıradan araçlar için karşılaşmanız en muhtemel olanlardır. Lastik hız limitleri maksimum 118 mph (190 kph) hızla başlarlar ve oradan yükselirler.

Bir harfle gösterilen her derece belirli bir hıza karşılık gelir.

 

·         Hız Derecesi T

Maksimum hızı 118 mil olan aile sedanlarında ve minivanlarında genellikle "T" hız derecesine sahip lastikler bulursunuz.

 

·         Hız Derecesi H

Maksimum 130 mph (210 kph) hızı temsil eder ve genellikle spor sedanlarda ve coupe'lerde bulunur. Hız derecelendirme sisteminin daha önceki enkarnasyonlarında, "H", "yüksek performans" anlamına geliyordu; bu nedenle, bugün hız derecelendirmesi spektrumunda alışılmadık bir konumu koruyor.

 

·         Hız Derecesi V

Bir lastiğin sahip olabileceği en yüksek hız derecesine sahip olduğunda, "V" maksimum 149 mil (240 km / saat) veya daha fazlasını temsil ediyordu. Günümüzde, 149 mil anlamına geliyor.

 

·         Hız Derecesi W

Hız derecelendirme tablosuna nispeten yeni bir ek olan “W” hız derecesine sahip lastikler, maksimum 168 mph (270 kph) sürekli hıza ulaşabilir.

 

·         Hız Derecesi Z

Bir “Z” derecesi farklı anlamlara gelebilir. Yüksek performanslı spor otomobiller için neredeyse her zaman yüksek performanslı bir lastik anlamına gelse de, "Z" aslında bir lastiğin boyut bilgilerinin ortasında görünebilir. Bunu yaptığında, 149 mph (240 kph) veya 186 mph (300 kph) üzerinde bir maksimum hızı temsil eder. Herhangi bir Z dereceli lastik hakkında bilgi almak için üreticiyle iletişime geçebilirsiniz.

 

Lastiğimin Hız Derecesini Nerede Bulurum?

Lastiğinizin yan duvarında soldan sağa, muhtemelen lastik sınıfını (bir harfle gösterilir), kesit genişliğini (sayı), en boy oranını (sayı), lastik yapısını (harf), lastiğin yük endeksini bulacaksınız.

 

Lastik Hız Endeksi Dereceleri Nasıl Belirlenir?

Lastik üreticileri, bir test makinesi kullanarak bir lastiğin ısı ve hız kapasitesini belirler. Test, ECE (Avrupa Ekonomi Komisyonu) standartlarını karşılamak için, kilometre/saat (km/s) bazında bir ölçekle yapılır. SAE (Otomotiv Mühendisleri Topluluğu) standartlarını karşılamak için bazen daha sıkı bir test yapılır.

Bazen, lastik hedef hız derecesinde performans gösterdikten sonra bir SUS (artırma hızı) testi eklenir. Lastik bozulana kadar hız artırılır. Lastik SAE standardında test ediliyorsa, 100 dereceye kadar ısıtılmış bir odada hedef hızda bir saat çalıştırılması gerekir.

 

Lastik Hız Endeksi Önemli Mi?

Daha yüksek hız derecelerine sahip lastikler, yol tutuş avantajları sunar; ancak bazı ödünler de vardır. Genellikle daha yumuşak kauçuk bileşenler ve daha sert yapı ile yapıldıkları için daha iyi viraj alma, durdurma gücü ve direksiyon tepkisi sunarlar. Bununla birlikte, daha az sürüş konforu, soğuk koşullarda daha düşük performans ve daha kısa diş ömrü olabilir.

 

Hangi Lastik Hız Derecesine İhtiyacınız Var?

Kırsal hız sınırlarının 75 mil olduğu eyaletlerde bile, çoğu sürücü H dereceli lastiklerin hız sınırlamalarının çok altında kalacaktır. Taşıtlar ve aile otomobili sürücüleri muhtemelen S veya T lastiklerinden oldukça memnun kalacaklardır. Yüksek performanslı bir araca sahip “canlı” bir sürücü müsünüz? V, W veya Y lastiklerle daha mutlu olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse hafif kamyon sürücüleri N, P, Q, R, S, T veya H sembollerini aramalıdır.


Doğru Lastik Yük Endeksi Nasıl Seçilir? 

Lastik yük endeksi tablosuna göre karar verirken; daima araç üreticinizin özelliklerine uygun hız derecesini seçin ve dört lastiğin de aynı dereceye sahip olduğundan emin olun. Hız derecelendirmeleri, belirli, kontrollü koşullar altında laboratuvar testlerine dayanmaktadır. Bu testler, bu koşullar altında yoldaki performansla ilgili olsa da, gerçek hayattaki sürüşün nadiren test koşullarıyla aynı olduğunu unutmayın.