Kumaş Araba Koltuğu Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

10/8/2022

Çoğumuz çoğu gün arabalarımızda birkaç saat geçiriyoruz. Arabalarımızda yiyip içiyoruz. Çocukları, evcil hayvanları ve tüm eşyalarını arabalarımızda taşıyoruz. Sonuç olarak, arabanın içi ve kumaş araba koltuklarımız oldukça kirlenebilir. Neyse ki, su geçirmez kalem mürekkebi veya yanık izleri gibi en kalıcı lekeler hariç tümü temizlenebilir. 

İşte kumaş araba koltuğu temizliği ve kumaş araba koltuğu bakımı hakkında bilmeniz gerekenler!

Kumaş Araba Koltuğu Temizliği Nasıl Yapılır?

Kumaş Oto Koltukları Ne Sıklıkta Temizlenmeli

İdeal olarak, bez araba koltukları haftalık olarak vakumlanmalıdır (otomobil paspaslarını unutmayın) ve yeni lekelere nokta muamelesi yapılmalıdır. Koltukların daha kapsamlı bir temizliği mevsimsel olarak veya arabanızda ne kadar aktivite olduğuna bağlı olarak daha sık yapılabilir.


Oto Temizliğinde İhtiyacınız Olan Malzemeler


 • Hortum, aralık aleti, döşeme fırçası

 • Vakum

 • Sprey şişesi

 • Sert kıllı sert fırça

 • Mikrofiber bezler

 • Sünger

 • Kova

 • Malzemeler

 • Ticari halı ve döşeme temizleyici

 • Oksijen bazlı ağartıcı

 • Su

 • Kumaş koruyucu (isteğe bağlı)

Kumaş Araba Koltuğu Temizliği Nasıl Yapılır? 


Koltukları Vakumlayın

Kumaş araba koltuklarınızı temizlemeye hazır olduğunuzda kumaşı vakumlayarak başlayın. Bu, tozu, birikintileri ve evcil hayvan tüylerini giderecek ve bunları koltuk dolgusuna daha derine itmenizi önleyecektir. Sırt ve koltuk arasına ulaşmak için aralık aletini kullanın. Ardından kumaşın liflerini kaldırmaya yardımcı olması için döşeme fırçasını kullanın.


Lekelere Önizleme Yapın

 • Belirli lekeler görürseniz, genel bir temizlik yapmadan önce ön işlem yaparak daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Çoğu yiyecek ve içecek, yağ ve çamur lekesi için, lekelerin üzerinde biraz döşeme temizleyicisi kullanın ve sert bir fırça ile kumaşa uygulayın. Genel bir temizlik yapmadan önce en az 15 dakika bekletin.


 • Koltuğunuza akan veya renk bulaştıran boya bazlı lekeler için lekeli bölgeyi hafifçe nemlendirin. Bir kuru oksijen bazlı ağartıcı macunu ve birkaç damla suyu karıştırın. Bunu lekeli alana yayın ve en az bir saat kalmasına izin verin. Tozu vakumlayın. Gerektiği kadar tekrarlayın.


Döşeme Temizleyici Solüsyonunu Uygulayın


Seçtiğiniz temizleyiciye bağlı olarak, temizleme solüsyonunu ılık suyla karıştırmanız gerekebilir. Galon su başına ne kadar kullanılacağına dair ürün etiketi talimatlarını izleyin. Bir sprey şişesi, temizleyiciyi uygulamanın en iyi yoludur çünkü kumaşa geçen miktarı kontrol etmenizi sağlar.


Koltuğun tepesinden başlayın ve tüm koltuğa hafifçe püskürtün. Kumaşı aşırı derecede doyurmanıza gerek yoktur.


Kirleri Fırçalayın


Koltuk üzerine püskürttükten sonra temizleme solüsyonunda çalışmak için sert bir fırça kullanın. Kirli solüsyonun aşağıya damlaması için üstten başlayarak koltuğun her santimini geçin. Sert fırçanız kirlendiğinde, bir kova temiz suyla durulayın ve fazla nemi gidermek için sallayın.


Fazla Nemi Silin


Fazla nemi silmek için emici bir mikrofiber bez kullanın. Bu aynı zamanda keçeleşmiş liflerin kaldırılmasına da yardımcı olacaktır.


Gerekirse Tüm Adımları Tekrarlayın

Döşeme hala kirli görünüyorsa, adımları tekrarlayın. Döşeme gerçekten kirliyse (daha önce temizlenmişse), kir katmanlarını çıkarmak için birkaç tur yaparak daha iyi sonuçlar elde edersiniz.


Koltukların Kurumasına İzin Verin


Mümkünse, aracı tekrar kullanmadan önce koltukların tamamen kuruması için zaman tanıyın. Genellikle iki ila üç saat sürer. İşlemi hızlandırmanız gerekiyorsa, arabada koltuklara doğru üfleyen büyük bir fanı hedefleyin. Veya kuruma süresini hızlandırmak için arabayı en güneşli yere park edin. Koltuklar hala nemli hissediyorsa, nemi hapsetmek için arabaya küçük bir nem emici kristal kabı (kurutma maddesi) yerleştirin.


Koruyucu Kaplama Ekleyin


Artık işi tamamladığınıza ve koltuklar yeni ve temiz göründüğüne göre, kir ve lekelerin kumaşa yerleşmesini önlemeye yardımcı olması için püskürtmeli bir kumaş koruyucu kullanın. Bu, bir dahaki sefere temizliği çok daha kolay hale getirecektir.

Kumaş Oto Koltuklarınızı Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları


 • Ne tür kumaş araba koltuklarınız olduğunu bilmenize yardımcı olur. Naylon, araba döşemelerinde kullanılan en yaygın kumaştır çünkü dayanıklıdır, ancak çok gözeneklidir ve dökülenleri emer. Polyester, mikrofiber veya mikro süet döşeme olarak görünür. Yumuşak doku, harika hissettiren ama aynı zamanda temizlemeyi zorlaştıran süet deriyi taklit eder.


 • Arabanızda yemek yediğiniz zamanlar için koltuğunuzun altına bir havlu sıkıştırın. Havlu, dökülenleri yakalamak için bir harika görevi görecektir.


 • Arabanızda içecek içerken kapalı kaplar kullanın ve kapakların sıkı olup olmadığını kontrol edin.


 • Arabanızı temizlemek, arabanın içini ve döşemesini bakımlı kılar. Ne kadar temizlerseniz, döşemeniz o kadar temiz ve iyi durumda kalır. Arabanızın yıl boyunca ne kadar kirlendiğine bağlı olarak birkaç ayda bir arabanızı temizlemeniz önerilir.

Araba Temizliği Hakkında Sık Sorulan Sorular


Arabanızın kumaş koltuklarını ne sıklıkla derinlemesine temizlemelisiniz?

Arabadaki kumaş koltuklar altı ayda bir derinlemesine temizlenmeli ve lekeler silinmelidir. Çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa daha fazla temizlenmelidir.


Kumaş koruyucu, arabadaki kumaş koltukların daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı olur mu?

Üzerine kumaş koruyucu püskürtmek, arabanızdaki kumaş koltukları dökülmelerden ve lekelerden koruyacaktır. Koltukların her derinlemesine temizliğinden sonra tekrar uygulayın.


Kumaş Koltuk vs. Deri Koltuk Bakımı

Kumaş koltukların bakımı, vakumlama ve derinlemesine temizlik gerektirirken, deri koltukların esnek kalmaları ve çatlamamaları veya ayrılmamaları için düzenli olarak bakım ve temizlik yapılması gerekir.