Klima Açmak Yakıt Tüketimini Artırır mı ? Cam Açmaktan Farkları Nelerdir?

12/12/2022

Sıcak aylarda, camlar açıkken araba kullanmak, kolunuzu camdan dışarı sarkıtmak ve kolunuzu gökyüzüne doğru kaldırırken esintiyi yakalamak gibisi yoktur. Kaldırım sadece birkaç metre altınızda kavrulurken serin bir klima esintisinin sizi serinletmesine izin veren mühendislik harikasının tadını çıkarmaya ne dersiniz?


Bu noktada benzin fiyatları yükselirken, sürücülerin "Hangi seçenek bana yakıt tasarrufu sağlayacak? Pencere açık ve klima açık mı, yoksa camlar açık ve klima kapalı mı kalmalı?" diye sorması alışılmadık bir durum değildir.


Klima Mı Yoksa Camları Açmak Mı Daha Fazla Yakıt Tüketimi Sağlıyor?


Bu soruya yaklaşırken dikkate alınması gereken iki ana faktör vardır. İlki, arabanızdaki hava kompresörünün nasıl çalıştığı ve motorun çalışmasını sağlamak için ne kadar fazla yakıt kullanması gerektiği ile ilgilidir. İkincisi, hava direnci veya sürükleme olarak bilinen şeydir. Sürükleme, arabaların ve tüm hareketli nesnelerin havada herhangi bir hızda hareket ederken karşılaştığı dirençtir. Çoğu modern otomobil, nispeten aerodinamik olacak şekilde tasarlanmıştır, bu da onların havada minimum dirençle geçmelerini sağlar.


Ancak, bir aracın camları kapalıyken hava, daha önce üzerinden akmasına izin verilen aracın içine girerek, camlar açıkken var olmayan dirence neden olur. Bunu biraz paraşüt gibi düşünebilirsiniz. Bir paraşütçü paraşütü açtığında, havayı kaplar ve büyük miktarda sürtünmeye neden olur, bu da paraşütçünün hızını yavaşlatmaya ve yere güvenli bir şekilde inmesine izin vermeye yeterlidir. Paraşütün aksine kesinlikle arabanızda çok fazla sürüklenme istemezsiniz çünkü aracınızı aynı hıza çıkarmak için motorunuzu daha çok çalıştırır.


Klimanızı Kullanmak Ne Zaman Yakıt Tasarrufu Sağlar?


2004 yılında, Otomotiv Mühendisleri Derneği (SAE), General Motors rüzgar tünelinde ve çöl yolunda bir çalışma yaptı. Rüzgar tünelinde, çapraz rüzgarı simüle etmek için hava arabanın önüne ve ayrıca arabanın önündeki bir açıdan zorlandı. Çölde, sıcaklıklar ve araç hızı çalışmaya dahil edildi. Testte biri 8.1 litrelik V-8 motorlu tam boyutlu bir SUV, diğeri ise 4.6 litrelik V-8 motorlu tam boyutlu bir sedan olmak üzere iki araç kullanıldı. Genel olarak, her iki çalışma da camlar açıkken sürüşün yakıt verimliliği üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olduğunu gösterdi.

Sedan için, pencereler kapalıyken verimlilik yüzde 20 azalırken, SUV yakıt verimliliği sadece yüzde 8 azaldı. Bu farklılıklar, camlar kapalı seçeneğinin aracınızın yakıt verimliliğini ne kadar etkileyeceğini belirlemede önemli bir faktördür. Çalışma, araç ne kadar aerodinamik olursa, açık pencerelerin o kadar fazla sürüklenmesine neden olacağı sonucuna varmıştı.


Pencereleri Açmak Ne Zaman Yakıt Tasarrufu Sağlar?


  • Şehirde nispeten düşük hızlarda sürerken, klimayı kapatıp camları indirerek daha az gaz kullanırsınız. Düşük hızlarda motorunuz daha az güç üretiyor, bu nedenle hava kompresörü (klima için) gibi aksesuarlara güç vermek için çok daha fazla çalışması gerekecek. Motor daha yüksek hızlarda çalışırken, hem motor hem de ek ekipman için zaten yeterli güç üretiyor.


  • Camlar açık ve klima kapalıyken araba kullanmak, yakıt açısından en verimli yol olabilir, ancak bunu sıcak bir günde kim yapabilir?

Camlar açıkken sürüşün getireceği fayda veya zararlar; araç şekli, motor boyutu ve kompresör verimliliği gibi bir dizi değişkene bağlı olacaktır. Her araç farklı davranacaktır, bu nedenle çok fazla kural yoktur. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, lastikleri uygun şekilde şişirmek, fazla ağırlığı azaltmak ve aktarma organları bileşenlerinin düzenli olarak bakımını yapmak gibi uygulamalar yakıt ekonomisinde büyük olasılıkla daha fazla fayda sağlayacaktır.