Kışın Araba Kullanma Tavsiyeleri

28/9/2021

Zorlu kış şartlarında, yolların durumu, hava durumunun sert ve zorlayıcı olması, diğer sürücüler gibi araç yolculuğunuzda etkileyici sebepler olmakta. Kendinizin ve diğer sürücülerin can güvenliği için öncelikli dikkat etmeniz ve önlem almanız gereken bazı noktalar vardır.

Hava Şartlarına Dikkat Edin

Sis

Görüş açınızı kısıtlamaya hatta tamamen görüşünüzü engellemeye sebep olabilecek hava etkeni olan sis; karşınızdan gelen aracı, yoldaki canlıyı ya da direk yolu görmenizi engelleyebilecek güçte olabilir. Yoğun sis çökmesi durumunda yolculuğunuza ara vermek, müsait bir yerde kenara çekerek beklemek en sağlıklı yolculuk olacaktır. Fakat zorunlu olarak devam etmeniz gerekiyorsa olabildiğince yavaş ve sis farlarınız açık bir şekilde yolculuk tercih etmelisiniz.

Kar

Kar yolu tamamen kapattığında ilerlemek imkansızdır. Yolda tuzlama çalışmasının olması kar kitlesinin yolu kapatmasına engel olsa da araçların ilerlemesine engel olabilecek güçtedir. Kar riskine karşı, yavaş ilerlemek, zincir kullanmak, kar lastiği tercih etmek en güvenilir önlemlerdir.

Buz

Buz kaplamış yollar, sürücülerin karşılaşmak istemediği en tehlikeli yollardandır. Direksiyon hakimiyeti yok olacak kadar azdır. Araç yolda sürekli kayma, yoldan çıkma riskiyle karşılaşır. Yolculuk yapmamanız her ne kadar sağlıklı olsa da zorunlu yolculuklarınızda mutlaka kar lastiği tercih edin. 

Yağmur

Yollarda kayganlığa sebebiyet veren yağmur, görüş açısını da engelleyebilir. Acele etmeden yolculuk yapmanız sağlıklı bir tercih olur.

Soğuk

Soğuk havaların yoğun hissedilmesi, silecek suyunun donmasına, araç içindeki farklı yağ ve sıvıların donmasına da sebep olur. Yoğun soğuk bastırdığında sürücüde el ve ayak uyuşmaları gözlemlenebilir. Bu da riskli ve kontrol altına alınamayan bir yolculuğa çanak tutabilir.

Doğru Aydınlatmayı Sağlayın

Kışın havanın erken kararması, karanlığa ve sis görüntüsüne neden olur. Bunun için diğer araç sürücülerinin de sizi farketmesi için kısa farlarınız ile yolculuk yapmak faydalı bir önlem olacaktır.

Ön ve Arka Cam Kontrollerini Sağlayın

Herhangi bir bozukluk ya da çatlama var ise cam tamirini aksatmamanız önemli. Çünkü soğuk havalar araç camlarını tamamen kırabilir.

Alternatif Bir Yol Belirleyin

Yol durumunu takip edeceğiniz bir uygulama kullanmak anlık rapor vermek açısından size faydalı olacaktır. Aynı zamanda düzenli kullandığınız yolda olabilecek kazalara karşı alternatif bir yol seçeneğinizin olması size zaman tasarrufu sağlayabilir.

Yüksek Viteslerde Yolculuk Tercih Edin

Arabanın ilk kalkışı dahil sürüş yaptığınız süreçlerde olabilecek en yüksek vitesleri tercih etmeniz araç hakimiyetini artırır. Bu da güvenliğinizi büyük oranda size teslim eder. 

Fren Yapmaktan Kaçının

Buz, kar, yağmur gibi hava olaylarında aracın en büyük hakimiyet kayıp noktası fren yapmaktır. Bunun nezdinde durmak için vitesi kademeli olarak küçültmek ve durana kadar yavaşlatmak sağlıklı bir araç stopu için en önemli noktadır.