Katalitik Konvertör Nedir? Ne İşe Yarar?

18/1/2023

Katalitik konvektörler, arabanızın egzoz emisyonlarından zararlı gazları temizlemek için kimyasal reaksiyonlar kullanarak arka planda çalışırlar. Sizinki kırılmadıkça veya son yıllarda giderek yaygınlaştığı gibi biri onu çalmaya çalışmadıkça endişeleneceğiniz çok az şey var.


Bu kılavuzda, katalitik konvertörler hakkında nasıl çalıştıklarından içlerinde kullanılan malzemelere ve değerli metallere kadar bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz…


Katalitik Konvertör Nedir?


Katalitik konvertör, aracınızın zararlı motor egzoz kirleticilerini kimyasal bir reaksiyonla çevreye daha az zararlı bir şeye dönüştüren egzoz sisteminin bir parçasıdır. Tipik olarak, egzozdaki "kötü" hidrokarbonların, karbon monoksit ve nitrojen oksitlerin çoğu "daha az kötü" karbondioksit, nitrojen ve su buharına dönüştürülür. 

Farklı şekil ve boyutlarda olmalarına rağmen, katalitik konvertörler genellikle bir somun ekmek boyutundadır (bazen düzleştirilmiş bir somun) ve egzoz sisteminde motor ile susturucu arasında konumlandırılır. Dönüştürücünün çalışması için yüksek ısıya ihtiyacı vardır, bu nedenle motora mümkün olduğunca yakın yerleştirilmiştir. Bazen birden fazla dönüştürücü kullanılır.


Katalitik Konvertöre Neden İhtiyaç Duyulur?


Yoldaki her araba zararlı bir karbon monoksit, hidrokarbon ve nitrojen oksit kaynağıdır. Her gün milyonlarca araba kullanıldığında, bu kirlilik ve duman büyük sorunlar yaratabilir. Egzoz emisyonları solunum hastalıklarına, kötü hava kalitesine ve çevre kirliliğine katkıda bulunur.


Bu zararlı etkilerle mücadele etmek için, Çevre Koruma Ajansı (EPA) 1970'lerin ortalarında emisyon kontrol düzenlemelerini güçlendirdi ve katalitik konvertör, 1975'ten beri tüm arabalarda zorunlu bir bileşen oldu.


Katalitik Konvertör Nerede Bulunur?


Katalitik konvertörünüz aracınızın alt kısmında, egzoz sisteminde egzoz manifoldu ile susturucu arasında bulunur.


Katalitik Konvertörler Nelerden Yapılmıştır?


Parçanın kendisi boncuklu veya bal peteği şeklindedir ve genellikle platin, rodyum ve paladyumdan oluşan bir metal katalizörle kaplanmıştır.


Katalitik Konvertörler Nasıl Çalışır?


Egzoz gazları ısıtılmış bir katalitik konvertörden geçtiğinde, iki katalitik olay (kimyasal reaksiyon) gerçekleşir:


  • İndirgeme katalizörü, meydana gelen iki katalitik olaydan ilkidir. Molekülleri nitrojen ve oksijene ayırarak zararlı nitrojen oksitleri azaltmak için metal katalizörleri kullanır. Oksijen içinden geçerken nitrojen dönüştürücü içinde tutulur.

  • Oksidasyon katalizörü, ikinci katalitik olaydır. Yanmamış hidrokarbonları ve karbon monoksiti metal katalizör üzerinde yakarak (oksitleyerek) azaltır.

  • Temel olarak, bir katalitik konvertör egzoz gazlarındaki zararlı yan ürünleri filtreler ve yakar. Katalitik konvertörün ana işlevi zararlı emisyonları azaltmak olsa da, aynı zamanda aracınızın verimliliğini de artırır. Bakımlı bir araba, katalitik konvertörünüzün ömrünü uzatarak maliyetli bir katalitik konvertör tamiri veya değişimi olasılığını en aza indirir.


Bir Katalitik Konvertörün Arızalı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır


Katalitik konvertörünüzün arızalı olduğuna dair birçok olası gösterge vardır. Durgun bir araba motoru veya düşük hızlanma, görmezden gelmemeniz gereken ince belirtilerdir; sorunu mümkün olan en kısa sürede teşhis etmesi için bir tamirci çağırın. Koyu egzoz dumanı ve egzozunuzdan gelen kükürt veya çürük yumurta kokusu, kötü bir katalitik konvertörün daha belirgin işaretleridir.


Diğer araba sorunları da hasarlı bir katalitik konvertöre yol açabilir:


  • Yanlış ateşleyen bujiler veya arızalı bir oksijen sensörü, katalitik konvertörün aşırı ısınmasına neden olabilir.

  • Ayrıca yakıttaki kirleticilerden de zarar görebilir.

  • Arızalı bir silindir kapağı contası nedeniyle motor soğutma sıvısı yanma sistemine sızabilir ve sonunda katalitik konvertörü tıkayabilir. Her türlü sıvı sızıntısı hızlı bir şekilde giderilmelidir; bu, aracınızın katalitik konvertörüne veya diğer parçalarına gelebilecek potansiyel hasarı önlemeye yardımcı olacaktır.

  • Katalitik konvertör temizleyici, küçük tıkanıklıkları gidermek için bir seçenek olsa da, büyük olasılıkla daha büyük sorunlar üzerinde bir etkisi olmayacaktır.


Katalitik konvertörünüzü onarmak veya değiştirmek zorunda kalmamanın en iyi yolu, aracınızın önerilen bakım programını takip etmek ve egzoz, emisyon ve yanma sistemlerinizi iyi durumda tutmaktır. Bakımlı bir araba, katalitik konvertörünüzün ömrünü on yıl veya daha fazla uzatmanıza yardımcı olacaktır. Ancak nadir durumlarda katalitik konvertörün onarılması veya değiştirilmesi gerekir.