ISOFIX NEDİR? NASIL KULLANILIR?

23/5/2022

Araç güvenliği, aralarında ISOFIX'in de bulunduğu birçok teknik konuyu içerir. Bir ISOFIX araba koltuğu seçerek, çocuğunuzun arabada seyahat etmesinin en güvenli yollarından birini seçmiş olursunuz. Peki ISOFIX nedir ve ISOFIX nasıl kullanılır?  Ebeveynler için ISOFIX hakkında bilinmesi gereken her şeyi sizin için hazırladığımız bu rehberde bulabilirsiniz. 


ISOFIX nedir?


ISOFIX, bir araba koltuğunu emniyet kemeri kullanmadan doğrudan araca takmanıza olanak tanıyan uluslararası standart bir sistemdir. 1990'larda tasarlanmış olup, bir çocuk koltuğunu takmanın hızlı, kolay ve güvenli bir yolunu sağlar.


  • ISOFIX açılımı nedir?


Uluslararası Standartlar Organizasyonu FIX'in akılda kalan ismiyle de bilinen bu sistem, yasanın değiştiği ve tüm yeni arabaların ISOFIX bağlantı parçalarıyla üretilmesini zorunlu kıldığı 2006 yılına kadar yaygın olarak kullanılmadı.ISOFIX yasasının, doğumdan 4 yaşına kadar olan Grup 0+ ve Grup 1 sandalyelerini kapsadığını belirtmekte fayda var. 


ISOFIX nasıl çalışır?


ISOFIX araba koltuklarının; koltuğun arkasında, aracınızın çerçevesine sabitlenmiş küçük metal çubuklara takılan veya sabitlenen iki kolu veya konektörü vardır.


Arka koltuğun koltuk minderi ile birleştiği noktaları bulacaksınız. Koltuğu bu bağlantı noktalarına geriye doğru ittiğinizde, koltuk doğrudan aracınızın şasisine kilitlenir.


Sadece bir tür ISOFIX var mı?


Hayır. Şaşırtıcı bir şekilde aslında pek çok farklı ISOFIX sistemleri var. Bazıları iki nokta ile bağlanır, bazıları üç nokta ile bağlanır ve ek iplere sahiptir. Bu, arabanıza uyan doğru araba koltuğunu bulmayı zorlaştırabilir.


Bununla birlikte, çoğu büyük üreticinin aracınızın uyumluluğunu kontrol edebileceğiniz web siteleri vardır, bu nedenle satın almadan önce üreticinin uygunluk kılavuzuna göz atmanızı öneririz.


ISOFIX ile Emniyet Kemeri Farkı


ISOFIX ile, arabanızın emniyet kemerini kullanmaya kıyasla yanlış bir araba koltuğu takma riski daha azdır. 


Bebek oto koltukları söz konusu olduğunda, ISOFIX'i kullanmak için ek bir araba koltuğu tabanına ihtiyacınız olacaktır. Yürümeye başlayan çocuk araba koltukları için, arabanızın emniyet kemeriyle veya ISOFIX ile takılan bir araba koltuğu seçebilirsiniz. Çocuk oto koltukları için, daha dengeli bir koltuk için emniyet kemerine ek olarak bir ISOFIX oto koltuğu seçebilirsiniz.


ISOFIX şunları sağlar:


  • Göstergeler doğru bir kurulumu gösterdiğinden, minimum yanlış kurulum riski vardır.


  • Araba koltuğumuz ile araba arasında kalıcı bir bağlantı olduğundan, ani bir fren durumunda, küçük çocuğunuza daha az kuvvet etki edecektir.


  • ISOFIX tabanı sayesinde özellikle bebek oto koltukları için uygun olan hızlı kurulum ve kolay sökme avantajı vardır. Click & Go kurulumu, bebek araba koltuğumuzu basit bir "tık" ile tabana yerleştirmenizi sağlar ve bu da artık "gitmeye" hazırsınız anlamına gelir.


Arabamda ISOFIX var mı?


ISOFIX, 2006 itibariyle çoğu yeni arabada bir standart olmuştur. Bu günlerde, tüm Avrupa arabalarının en az %60'ı ISOFIX'e sahiptir, bu nedenle sizinkinde de yer alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Bunu öğrenmenin en kolay yolu, aracınızın kullanım kılavuzuna bakmaktır. Arabanızda ISOFIX varsa, koltuğun tabanında bir ISOFIX logosu veya etiketi bulacaksınız.ISOFIX Koltuklar

Araba koltukları, emniyet kemerleri ve emniyet kemeri bağlantıları, arabalar arasında önemli ölçüde farklılık gösterir. Araba koltuklarının farklı şekilleri vardır; bazı emniyet kemerleri diğerlerinden daha kısadır ve bazı bağlantı noktaları diğerlerinden daha ileridedir veya sapları daha kısadır. Tüm bunlar, bir çocuk oto koltuğunu doğru şekilde takmayı zorlaştırıyor ve araştırmalar, sürekli olarak, yüksek oranda çocuk oto koltuğunun yanlış takıldığını ortaya koyuyor.


ISOFIX koltuklar neden güvenli?


ISOFIX, çocuk koltuklarını arabalara takmanın daha güvenli ve kolay bir yolunu sunar.


Temel olarak, montaj noktaları üretildiklerinde hem arabalara hem de çocuk oto koltuklarına yerleştirilmiştir. Bir Isofix çocuk koltuğu, arabadaki ilgili bağlantı noktalarına 'takılır', böylece emniyet kemerlerini sabitlemek için arabanın emniyet kemerlerini kullanma ihtiyacı ortadan kalkar. Çocuk koltuğunun bir darbede devrilmesini veya dönmesini önlemek için ek bir üst bağlantı veya destek ayağı kullanılır.


ISOFIX etiketleri nasıl kontrol edilir?


Arabanızda Isofix noktaları olup olmadığını öğrenmek için, araba koltuklarınızın tabanı ve arkası arasındaki Isofix etiketlerine bakın (montaj noktaları da görülebilir) veya aracınızın el kitabına bakın ya da üretici veya bayi ile iletişime geçin.

Isofix çocuk koltuğunuzun aracınız için onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek için çocuk koltuğu üreticisine veya satıcısına danışın; birçoğunun web sitesinde hangi koltukların hangi arabalar için onaylandığını gösteren bir liste var. Araç üreticiniz, aracınıza hangi Isofix çocuk koltuklarının uyduğunu da söyleyebilir.

Yeni bir Isofix çocuk koltuğu satın alırken, mümkünse aracınızı bayiye götürün ve satın almadan önce koltuğu araçta denemeyi isteyin.En İyi Bağlantı Nasıl Sağlanır?


Bu bağlantı noktası (Top Tether), çocuk koltuğunu arka araba koltuğunun arkasındaki, genellikle arka koltuğun arkasında, bagajın altında veya tavanda bulunan bir bağlantı noktasına sabitleyen kumaş bir kayıştır. Arabanızdaki tam konumu için arabanızın el kitabına bakın. Arkaya bakan araba koltuklarındaki üst bağlantıların genellikle arabanın ön koltuğuna takılması gerekir.

Top Tether'li herhangi bir Isofix çocuk koltuğu, top tether bağlantı noktasına sahip herhangi bir araca uymalıdır.


Destek Ayağı


Çocuk koltuğuna bir destek ayağı takılır ve arka koltuk ile ön koltuk arasında veya ön koltuk ile gösterge paneli arasında arabanın zeminine kadar uzatılır. Bir çarpışmada çocuk koltuğunun öne devrilmesini önler. Top tether kullanmaktan daha kolaydır. Ancak, zeminde içi boş eşya bölmeleri varsa, destek ayağının ayağı, bir çarpışmada oluşan kuvvetler altında çökebileceğinden, bölmenin kapağına dayanmamalıdır.

Arkaya bakan koltuklarda ayrıca aracın ön koltuğunun arkasına dayanan bir destek bulunabilir.