Head – Up Display Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

18/1/2023

Arabalar, her geçen gün onları çalıştırmak için daha fazla teknoloji ve ekranla dolu hale geliyor, ancak kuşkusuz ki bu dikkat dağıtıcı olabilir ve sürücülerin gözlerini yoldan ayırmasına neden olabilir. Araba üreticileri, baş üstü göstergeler kullanarak sürücülere ihtiyaç duydukları bilgileri dikkatlerini yoldan ayırmayan bir yerde vererek, bu zorluğun üstesinden gelmeyi hedefliyor.


Head – Up Display sisteminin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmiyor olabilirsiniz, ancak aşağıda sizin için hazırladığımız kılavuzda ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabileceksiniz. Head-Up Display Nedir?


Head-Up Display, otomobilin gösterge panosuna monte edilen ve önemli bilgileri ve verileri sürücüyü her zamanki görüş konumundan ayırmadan görüntüleyen şeffaf bir ekrandır. Bu yeni çağın otomobil teknolojisi, adını sürücünün içinde olmasına izin verdiği konumdan alıyor. 

Bununla, sürücünün dik konumda olabileceğini ve sürüş sırasında görmesi gereken tüm hayati bilgilere erişebileceğini kastediyoruz. Arabanın hızı veya navigasyonu dahil, hepsine Head-Up Display’de sahip olabilirsiniz. Başlangıçta, askeri havacılık için faydalı olacak şekilde tasarlanmıştı, ancak şimdi yavaş yavaş arabalara ve diğer otomotivlere de geçiş yaptı.


Head-Up Display Ne İşe Yarar?


Head-Up Display, sürücünün geleneksel bir ekran paneline bakmasını gerektirmediği için öncelikle aktif bir güvenlik özelliğidir. Head-Up Display'ler günümüzde navigasyon rehberliği, uyarı lambaları ve motor devirleri gibi bilgileri de yansıtabilir, böylece bir sürücünün gözlerini yoldan ayırması gereken süreyi önemli ölçüde sınırlar. Özelliğin ayrıca belirli bir iyi hissettirme ve teknoloji meraklısı faktörü var.


Bazı sistemler, baş üstü gösterge ekranının hangi bilgileri göstermesini istediğinizi aşağıdakiler gibi yaygın seçeneklerle yapılandırmanıza izin verir:


 • Geçerli hız sınırı

 • Rota rehberliği

 • Hedefinize giden süre

 • Sürücü destek sistemleri (hız kontrolü ve şeritte kalma yardımcısı gibi) Hatta daha sofistike Head-Up Display’ler, dönmeniz gereken yolu gösteren animasyonlu okları gösteren ve uydu navigasyon rota rehberliğini üst üste bindiren; artırılmış gerçeklik adı verilen bir şeye sahiptir.


Head-up Display'in Farklı Türleri Nelerdir?


İki tür baş üstü ekranı vardır: doğrudan ön camın içine yansıyanlar ve bilgilerini HUD açıldığında gösterge panelinin üstünden yükselen küçük bir özel ekrana yansıtanlar.


Bazıları açılır pencereleri göze hoş gelmeyebileceğinden, ön cama çıkıntı yapan sistemler genellikle sürücüler tarafından daha çok tercih edilir.


Baş Üstü Göstergeler Neden Arabalara Takılır?

Sürücüler gözlerini yoldan ayırmak için daha az zaman harcadıklarından ve aletlerden yola bakarken gözlerinin yeniden odaklanması gerekmediğinden, baş üstü göstergeleri teknoloji hayranlarına hitap etmenin yanı sıra güvenlik açısından da faydalar sağlar.


Hangi Arabalarda Head-Up Display Ekranı Var?

Head-up display'e sahip ilk araba 1988 Oldsmobile Cutlass Supreme idi ve bugün pazarın çoğu segmentinde bulunabilirler.


Head-Up Display Ekranına Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?


 • Farklı bilgiler ararken başınızı çeşitli yerlere çevirmekten kaçınmanıza yardımcı olur. Hız veya navigasyon olsun, hepsine tek bir yerde, yani HUD'da sahipsiniz.

 • Gözlerinizi HUD'dan ayırdığınızda gözler yola daha hızlı odaklanır.

 • Araba sürerken ihtiyacınız olan tüm bilgileri tek bir yerden alırsınız, böylece dikkatiniz cep telefonunuz veya MID'deki süslü kadranlar tarafından yoldan dağılmaz.

 • Sürücünün yorgunluğunu önemli ölçüde azaltır çünkü araç içinde bilgi aramakla uğraşmak zorunda kalmazlar ve yola daha fazla odaklanabilirler.


Head-Up Display Ekranına Sahip Olmanın Dezavantajları Nelerdir?


 • Daha fazla gelişme gereklidir. Her aracın HUD'si olamaz çünkü gerekli kontrollere sahip değiller, bu da teknolojiyi uygulamayı zorlaştırıyor.

 • Aracın maliyetine önemli ölçüde katkıda bulunur. Marka bunu standart bir özellik yapmaya karar verirse, para yatırmak zorunda kalacaklar.

 • Bu, kolaylık sağlamaktan çok, bazıları için dikkat dağıtıcı da olabilir. Evet, bazı sürücüler HUD kullanmayı tercih etmez çünkü ekranın kendilerine herhangi bir faydalı bilgi sağlamak yerine dikkatlerini dağıttığını düşünürler.