Far Ampulü Çeşitleri Nelerdir? Kaç Tipte Far Ampulü Vardır?

10/8/2022

Araba far ampulleri söz konusu olunca; piyasada tonlarca seçenek olduğu bir gerçek. Çok fazla araba far ampülü olması, seçim yapma konusunda biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu yazıda, araba far ampül tiplerini ve farklı far ampüllerinin yararlarını gözden geçireceğiz. 

Araba Farı Nedir?

Araba farları, karanlık ve pis bir yolda sürerken arabanın en önemli parçalarından biridir. Farlar, geceleri yolda gezinmenize ve kötü hava koşullarında görüşü iyileştirmenize yardımcı olur. Düzgün çalışan farlara sahip olmak, yolda güvenliğiniz için hayati önem taşıyor. Aracınızı hem yasal hem de güvenli tutmak için arızalı bir far en kısa sürede tamir edilmelidir.

Araba Ampül Çeşitleri Nelerdir?

Otomobil kullanımı zaman içinde ilerleyip hayatımızın daha büyük bir parçası haline geldikçe, otomobil özelliklerinin arkasındaki teknoloji de gelişti ve muhtemelen otomobilleri şimdiye kadar oldukları en güvenli hale getirdi. Farlar, yasaların gerektirdiği güvenli bir araç yaratmada çok önemli bir unsurdur. Sürücüler, araç seçimlerinde bunu hesaba katabilmeleri için mevcut far türlerinin farkında olmalıdır.

Kaç Çeşit Araba Ampül Çeşidi Var?

Üç ana tip far vardır: halojen, HID ve LED. Her türün farklı avantajları vardır, bu nedenle bir araba satın alıyorsanız, kararınızı vermeden önce mevcut tüm türleri göz önünde bulundurun.


Araba ampulü satın alırken vereceğiniz ilk karar, ne tür bir güç kaynağı istediğinizdir.


Halojen ampuller


  • Halojen ampuller, günümüzde hala yaygın olarak kullanılan en eski araba ampulü türüdür. Halojen ampuller, akım geçtiğinde ısınan ve ışık oluşturan bir tungsten filaman içerir. Bu ampuller, ampulün kararmasını önleyen bir halojen gazı ile doldurulur.


  • Halojen ampuller çeşitli avantajlar sunar. Üretilmeleri kolaydır ve ucuzdurlar. Çoğu araç, farlar ve iç aydınlatma lambaları da dahil olmak üzere tüm amaçlar için halojen ampuller kullanır. Bu, yanmış lambaları başka bir halojen ampulle değiştirmenin kolay olduğu anlamına gelir.


  • Ancak halojen ampuller HID veya LED ampuller kadar parlak veya uzun ömürlü değildir. Gelecekte, muhtemelen daha az halojen ampul ve bu yeni ampul tiplerinden daha fazlasını göreceğiz.


Xenon HID Ampuller


  • HID ampuller birçok yönden halojen ampullerden üstündür. Xenon HID'ler, ampul içindeki iki elektron arasında bir elektrik arkı kullanır. Bu ampuller, halojenden daha beyaz, daha parlak bir ışık sağlayan ksenon gazı ile doldurulur.


  • Birçok sürücü bu nedenle xenon ampulleri tercih ediyor. Daha parlak ışık, HID ampulleri far ampulleri kadar son derece etkili kılar. Ancak, aracınızın içi gibi diğer uygulamalar için ideal değildirler. Arabanızda halojen ampuller kullanılıyorsa ve xenon'a geçmek istiyorsanız, yollarda yasal olmayan bir HID dönüşüm kiti kullanmanız gerekir. Xenon HID'ler de oldukça pahalı olabilir.Led Ampuller


  • LED ampuller başka bir yeni teknolojidir. Bu ampuller ışık yayan diyotlardan oluşur. Elektronlar geçerken, bu yarı iletkenler onları ışığa dönüştürür. Bu, çok fazla enerji kullanmadan çok fazla ışık üretir.


  • Arabalarda bu tip ampuller esas olarak iç aydınlatma olarak kullanılmıştır. Bugün, LED far ampulleri, sürücülerin tarzları ve kullanım ömürleri gibi olması nedeniyle daha yaygın olarak bulunabiliyor ve giderek daha popüler hale geliyor. Philips gibi saygın ve yüksek kaliteli üreticilerin LED farları da artık kolayca bulunabiliyor ve yüksek standartlarda performans gösteriyor. Bir kez kurulduktan sonra, uzun yıllar değiştirilmeleri gerekmez.


  • Aracınızın dışına takılan LED ampuller (örneğin farlar, park lambaları) yollarda yasal değildir. LED'e yükseltme yapmayı düşünüyorsanız bunu dikkate almayı unutmayın.


Far Ampul Çeşitleri

Halojen ve xenon HID ampullerin birkaç farklı çeşidi vardır. İstediğiniz tür, fiyat, performans ve stil gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Farklı ampul tipleri belirli amaçlar için tasarlanmıştır.

Maksimum Performanslı Ampuller

Maksimum performanslı ampuller, tam olarak adından da anlaşılacağı gibi maksimum performans sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu ampuller mümkün olan en fazla miktarda ışık üretir, bu nedenle yolda standart bir ampulden daha fazlasını görürsünüz.


Maksimum performanslı ampuller, diğer bazı ampul türlerinden daha pahalı olabilir ve ayrıca daha kısa bir ömre sahip olabilir.


Şekillendirici Ampüller


Stil ampülleri aracınıza benzersiz bir görünüm kazandırır. Performansa odaklanmak yerine, stil ampulleri tamamen görünüşle ilgilidir. Çoğu stil seçeneği, beyaz ve hatta mavi ışıklar üreten soğuk renk sıcaklıklarına sahiptir.


Tüm şekillendirici ampuller yolda yasal değildir. Ampulü takmadan önce ambalajı veya ampül üzerindeki bilgileri kontrol edin. Fazla beyaz/mavi olan şekillendirici ampuller genellikle yol kullanımı için yasal değildir. Bu, özellikle xenon HID ampulleri taklit eden bir görünüm vermek için mavi bir renk tonu eklenebilen halojen ampuller için geçerlidir.


Eko ve Uzun Ömürlü Ampuller


Birincil endişeniz uzun ömürlü, çevre dostu ampullerden tasarruf etmekse, bunları seçin. Uzun ömürlü ampuller uzun süre dayanacak şekilde yapılmıştır, bu nedenle değiştirme masraflarından tasarruf edersiniz. Ayrıca daha az güç tüketirler. HID eco ve uzun ömürlü ampuller bazen yirmi yıldan fazla dayanabilir, bu nedenle far ampullerinizi neredeyse hiç değiştirmenize gerek kalmaz.

Ne Tür Araba Farları En İyisidir?

Hangi araca sahip olduğunuza ve onu ne için kullandığınıza bağlı olarak, bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Bununla birlikte, LED farların yeni otomobil modellerinde giderek daha fazla kullanılması, en azından üreticilerin görüşüne göre, tercih edilir olduklarını gösterebilir. Halojen farlardan biraz daha pahalı olmalarına rağmen, aynı zamanda önemli ölçüde daha enerji verimlidirler ve halojenden daha parlak bir ışık üretirler. LED farlar genellikle en parlak, yoğun ışığı yaratan Xenon farlardan daha ucuz bir alternatiftir.