Dünyanın En İyi Araba Yarışları

10/8/2022

İster ömür boyu süren bir motor sporları hayranı, ister sadece bir araba tutkunu olun; dünyanın en iyi yarış pistlerinden dünyanın en hızlı araba yarışlarını izlemek kadar keyif veren az spor etkinliği vardır.


Formula 1 gibi motor sporları sayesinde, dünyanın ikonik yarış pistlerinde gerçekleşen en muhteşem otomotiv aksiyonlarından bazılarını düzenli olarak görüyoruz. Hepimizin favorileri var ama şüphesiz bazı araba yarışları diğerlerinden daha eğlenceli ve heyecan verici. İşte bu yüzden dünyanın en iyi araba yarışlarını bir araya getirdik. O yüzden kemerlerinizi bağlayın çünkü ışıklar söndü ve yola çıkıyoruz!

1. Monaco Grand Prix

Formula 1 Monaco Grand Prix, 1929'dan beri her yıl Circuit de Monaco'da düzenleniyor. Yarış, Monako'nun dar köşeleri, yükseklik değişimlerini ve tünelleri içeren küçük şehir sokaklarında dolaşıyor. Uluslararası yarış serisi Formula 1, her yıl değişen kurallara uygun arabalara sahip olması gereken ve dünyanın en pahalı yarış şekli olan sürücülerden oluşuyor. Ek olarak, Monaco Grand Prix, turdaki en zorlu parkurlardan biridir ve Mayıs ayının son hafta sonu gerçekleşir.

2. Indianapolis 500

IndyCar, Amerikan açık tekerlek yarışının bir biçimidir ve Business Insider'a göre, "tartışmasız Amerika'daki en hızlı yarış serisidir". Anma Günü hafta sonu sırasında gerçekleşen açılış yarışı ilk olarak 1911'de yapıldı. Bu yarış Indianapolis Motor Yarış Pisti'nde saat yönünün tersine 200 turdan oluşuyor. Kazananlar geleneksel olarak tuğla bitiş çizgisini öperler, çünkü Venüs tüm tuğlalarla döşenmiştir ve ayrıca bir şişe süt ile sunulur.

3. 24 Hours of Le Mans

Genellikle "Dayanıklılık ve Verimlilik Grand Prix’si" olarak adlandırılan 24 Saatlik Le Mans ilk kez 1923'te düzenlendi. Bu, Indy 500 ve Monaco Grand Prix ile birlikte Motor Sporlarının Üçlü Tacı'nı oluşturuyor. Yarış, özel yarış yollarının ve kapalı halka açık yolların bir karışımı olan Circuit de le Sarthe'de yapılır. Yarış Haziran ayında yapılır ve öğleden sonra başlar ve ertesi gün yarışın başladığı saatte biter. 3,110 milden fazla olan yarışta; üç sürücünün rakip bir aracı sürmesine izin verilir, bu da sürücülere yemek yemeleri ve dinlenmeleri için zaman verir. Sürücüleri güvende tutmak ve benzersiz 24 saat rekabeti nedeniyle kurallar ve düzenlemeler yıllar içinde değişti.

4. Daytona 500

Diğer sporlardan farklı olarak Daytona 500, NASCAR'ın prestijli etkinliğidir ve NASCAR Sprint Cup Serisinde yılın ilk yarışıdır. Daytona 500'ün açılışı 1959'da yapıldı. Bu uzun yarış Şubat ayı sonlarında her yıl düzenlenmektedir. Daytona 500 aynı zamanda en yüksek televizyon izleyicisine sahiptir. Richard Petty ise Daytona'da 7 şampiyonlukla en fazla galibiyete sahip olan isim olarak öne çıkıyor.

5. Baturst 1000

Bu etkinlik her yıl Ekim ayı başlarında Avustralya'daki Mount Panorama Pisti'nde düzenlenmektedir. Avustralya'da motor sporlarının zirvesi olan bu yarış 1960'da başladı ve 1963'te Panorama Dağı'na taşındı. Yarış pisti halka açık yollardan oluşuyor, ancak yüksekliği keskin dönüşler ve dar yolların yanı sıra sürücüler için zorlayıcı. V8 süper araba yarışı şimdi Supercars Şampiyonası olarak yeniden adlandırıldı ve her zaman çok çekişmeli bir yarış olarak konuşuluyor.

6. Finlandiya Rallisi

Ralli Grand Prix'si olarak bilinen Finlandiya Rallisi, Orta Finlandiya'da düzenlenen bir ralli yarışmasıdır ve Dünya Ralli Şampiyonası'nın en hızlı etkinliğidir. İlk olarak 1951'de yapıldı, ancak 1950'lerin sonunda bir ralli formatına uyarlandı. Şimdi, Temmuz ve Ağustos aylarında, arazi araçlarının aksine modifiye edilmiş yol arabaları ile gerçekleşiyor. Yarış, büyük atlamalar ve kör tepeler ile pürüzsüz ve geniş çakıl yollarda gerçekleşiyor. Bu araba yarışı aynı zamanda binlerce seyirciyi de kendine çekiyor.

7. Belçika Grand Prix, Spa Francorchamps (F1)

Monaco Grand Prix, tüm Formula 1 Grand Prix'lerinin en göz alıcısı için ödül alırsa, Spa, çoğu yarışçının övünme hakkı istediği parkur olarak ödülü alır. Ardennes Ormanı'nda yer alan Spa, genellikle pistin bir bölümünde yağmur, diğer bölümlerin kuru kalmasıyla lastik seçimini ve araba kurulumunu çok zorlaştıran hava koşullarıyla bilinir. Spa ayrıca, inanılmaz şasi sıkıştırması ile hafif bir yokuş aşağı dönüş ve ardından son derece yüksek hızlara sahip bir yokuş yukarı bölüm ile karakterize edilen, yarışın en ünlü köşelerinden biri olan Eau Rouge'a sahiptir. F1 arabaları artık rutin olarak bu virajı düz alıyor ve çoğu kişi bunu tüm yarışlardaki en nefes kesici viraj olarak görüyor.

8. 24 Hours Nurburgring 

24 Hours of Le Mans gibi, 24 Hours Nurburgring yarışı da aynı anda birden fazla yarış arabası sınıfının yarıştığı bir dayanıklılık yarışıdır. Almanya'daki ünlü Nurburging'de koşan 15,7 millik parkur, Nurburgring'in F1 parkurunun bölümlerinin yanı sıra aslında halka açık bir yol olan iyi bilinen Nordschleife'den (kuzey döngüsü) oluşur. Parkurun uzunluğu nedeniyle, yarışa genellikle 200'den fazla araba katılıyor.Le Mans gibi, pistin dışında da pistte olduğu kadar çok şey oluyor ve taraftarlar pistte grafiti boyama gelenekleriyle tanınıyor.

9. Dakar 

Dakar Rallisi, birden fazla otomobil, motosiklet ve kamyon sınıfındaki yarışmacıların iki hafta boyunca etaplar halinde çok zorlu arazilerde yarıştığı bir ralli baskın tarzı off-road dayanıklılık yarışıdır. Geleneksel ralli arabaları, yüksek hızları idare etmek için seçilen, ancak özellikle engebeli arazilerde değil, virajlı arazi yollarına saldıran modifiye edilmiş yol arabalarıdır. Başlangıçta Paris'ten Dakar'a bir yarış olarak tasarlanan ve 1978'de başlayan yarış, 2008'de Kuzey Afrika'daki güvenlik endişeleri nedeniyle iptal edildikten sonra 2009'da Güney Amerika'ya taşındı.