En İyi Aile Arabası Nasıl Seçilir

22/9/2022

En İyi Aile Arabası Nasıl Seçilir?

Aile arabası almaya  hazır olduğunuza karar verdiğinizde, bu büyük bir karardır. Bu karar bazen çocuk sayınıza göre daha da önemli hissettirebilir. Size alan, işlevsellik, güvenlik ve güvenilirlik kazandıracak bir aile arabası bulmak oldukça önemli bir ön araştırma gerektirebilir.


Çocuğunuz olmadığında ihtiyaçlarınız bir araçta aradığınızdan farklı olabilir.


Bunları göz önünde bulundurarak, bir aile aracı seçerken hatırlamanız gereken önemli noktaları ve en iyi aile arabaları hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.Bir Aracı “İyi Aile Arabası” Yapan Nedir?


En iyi aile arabasının özellikleri nedir? Genel olarak, aşağıdaki özellikleri aramalısınız.


  • Güvenilirlik

  • Ekonomik

  • Ferah

  • Mükemmel güvenlik derecesi

  • Kaliteli üretim

  • Ekonomik

  • Pratik


Yeni bir aile otomobilinde aranacak diğer önemli özellikler ise şu şekilde sıralanabilir:


Emniyet


Elbette bir araç seçtiğinizde güvenlik her zaman bir önceliktir, ancak belki de ailenizi içinde taşırken daha da önemlidir. Modern otomobillerin çoğu iyi güvenlik derecelerine ve özelliklere sahiptir, bu nedenle bunu bulmak zor olmamalıdır. Ancak, bazı özellikler sizin için daha öncelikli olabilir.


Güvenlik için, mümkünse çok hafif veya küçük araçlardan kaçınmak en iyisidir. Ailenizin ve kargonuzun çok küçük bir arabaya sığması pek olası değil, aynı zamanda daha ağır veya daha büyük bir araba ile aynı seviyede yolcu korumasına sahip değiller. Mutlaka bir kamyon veya SUV almanız gerekmez, ancak küçük ve mini arabalardan da kaçınabilirsiniz. En azından standart boyutlu bir araç seçin.


Bir araç seçerken dikkat etmeniz gereken bazı yeni elektronik güvenlik özellikleri arasında adaptif hız sabitleyici, otomatik acil frenleme, kör nokta algılama ve şeritten ayrılma uyarıları yer alıyor. Bu özellikler sizi güvenli bir araçta olmanın yanı sıra daha dikkatli, daha güvenli bir sürücü yapabilir.


Arka koltuktaki çocuklar için yan hava yastıkları özellikle önemli olabilir. Yeni bir araba seçtiğinizde, özellikle olası bir yan çarpışmayı göz önünde bulundurarak, kapıların kalitesini gerçekten düşünmek isteyebilirsiniz.Gövde Kapasitesi


Ne kadar çok çocuğunuz olursa, genellikle o kadar çok eşyanız olur. Bagajınız bebek malzemeleri, bakkaliye, spor malzemeleri, bagaj ve daha birçok şeyle dolu olacak.


Mümkünse istiflenebilir arka koltuklar aramalısınız. Aracınızın arkasının, en sık taşıdığınızı görebileceğiniz şeyler için yeterince geniş olduğundan emin olun.


Araç incelemelerinde ve derecelendirmelerinde genellikle kargo alanı adı verilen bir terim görürsünüz. Kargo alanını ölçmenin belirli yolları kılavuza bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle koltuk arkalıklarının tepesinden ölçülür. Kargo hacmi, oradan kargo alanına kadar olan alanın toplam fit küpüdür. SUV'larda, hatchback'lerde ve minibüslerde genellikle iki kez verilen ölçümü görürsünüz. Biri koltuklar yukarıdayken alınır ve daha sonra koltuklar katlanmış haldeyken tekrar ölçülür.


Arka Koltuk Boşluğu


Bebeğiniz veya küçük çocuklarınız varsa, araba koltuklarının çok hacimli olması önemlidir. Arka koltuğu kontrol etmek ve araba koltukları yerleştirildiğinde ne kadar yer olacağını görmek isteyebilirsiniz.


Arkadaki boşluğun aracın önündeki diz mesafesini de nasıl etkileyeceğini düşünmelisiniz. Örneğin, aracınız arkada yeterli alana izin vermiyorsa, koltuğunuz veya ön yolcu koltuğunun oturması için öne doğru itilmesi gerekebilir ve bu rahatsız edici olabilir.
Koltuklar


Koltukları çevreleyen alan miktarıyla birlikte elbette yeterli koltuk istiyorsunuz. Mevcut ve gelecekteki potansiyel ihtiyaçlarınızı düşünün. Altı ve yedi koltuk seçeneklerine sahip SUV'lar var ve birçok SUV'da gerektiğinde kullanabileceğiniz arka katlanır koltuklar var.


Güvenilirlik


Hiç kimse bir arıza ile uğraşmak istemez, ancak yanınızda çocuklarınız varsa bu özellikle zor olabilir. Daha yeni bir araba önceden daha pahalı olacak ama aynı zamanda size daha fazla güvenilirlik sunacak. Bu huzur sizin için buna değer olabilir. Yepyeni bir araç satın almak istemiyorsanız, neredeyse yeni arabalar başka bir seçenektir.


Neredeyse yeni bir araba ile giderseniz, genellikle liste fiyatından %40'a kadar tasarruf edebilirsiniz ve bunlar genellikle 30.000 km'nin altındadır.


Güvenilirliğin yanı sıra, toplam sahip olma maliyetinin nasıl olacağını düşünün. Satın almadan önce farklı araçların sahip olma maliyetini tahmin etmenizi sağlayacak çevrimiçi kılavuzlar bulabilirsiniz.


Ekstra Özellikler


Bazı üst düzey özellikler vardır ve karar verebileceğiniz yükseltmeler sizin için olmazsa olmazdır. Arabada çocuklar varken, arkada ekranlar ve iyi bir bilgi-eğlence sistemi genellikle listeyi oluşturur.


Arka koltukta şarj portları veya otomatik veya tek elle kullanılabilen özellikler isteyebilirsiniz. Otomatik kapılar ve tek elle katlanır koltuklar buna örnektir.


Genel olarak, yeni bir araç satın alma zamanı geldiğinde acele etmeyin. Alışverişe çıkmadan önce araştırmanızı yapın ve sizin ve bütçeniz için neyin pazarlık konusu olamayacağını öğrenin. Bu, karar vermenize rehberlik edecek ve ayrıca yönlendirilmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.Aile Arabası Seçerken Dikkat Etmeniz GerekenlerAilenizin Büyüklüğünü Düşünün


Yapmanız gereken ilk şey ailenizi düşünmek. Bir sürü çocuğunuz ve evcil hayvanınız var mı? Bu, aileniz için doğru arabaya karar verirken işleri daha karmaşık hale getirecektir. Bir minibüs veya SUV, tüm bu ekstra gövdeleri barındırabilir, ancak çok fazla çocuğunuz yoksa, daha küçük bir araba iyi olur. 


Yeni veya Kullanılmış Bir Arabaya mı İhtiyacınız Var?


Aileniz için bir araba seçerken, kullanılmış mı yoksa sıfır mı alacağınıza karar vermelisiniz. Yepyeni ve parlak bir şey almak cazip gelse de, amortismanın değerin normal aşınma ve yıpranmanın izin verdiğinden çok daha hızlı düşmesine neden olacağını unutmayın. Mümkünse, kullanılmış ancak içinde çok fazla kilometre kalmış bir araç satın almaya devam edin. 


Arabayı Nasıl Kullanacağınızı Düşünün


Ailenizin büyüklüğünü ve araca kaç kişinin sığacağını düşünmek yeterli değil; Bu arabayı ne için kullandığınızı düşünmeniz gerekiyor. Uzun bir yolculuğa mı çıkıyorsunuz? Bu durumda, bir aile arabası yeterli olmayabilir. Bunun yerine, sağlam bir şeye ihtiyacınız olacak ve önünüzde kilometrelerce yol kat edebileceksiniz. Çocuklarınız bunu günlük okul araçları olarak mı kullanacak? Eğer öyleyse, muhtemelen ikiden fazla koltuk isteyeceklerdir - bu durumda bir minibüs veya SUV en iyisi olabilir.


Bütçenizi Düşünün


Bu oldukça açık, ancak aileniz için bir araba seçerken bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Sadece birkaç yıl sürecek bir şeye karşılayabileceğinizden daha fazlasını harcamak istemezsiniz.


Uygun fiyatlı bir şey arıyorsanız, pompada size çok para kazandıracak daha küçük arabalara bağlı kalın.


Yakıt Verimliliğini Düşünün


Araba, ailenizin her gün kullanacağı bir şeydir, bu nedenle ihtiyaçlarınız için bir araba seçerken yalnızca yakıt verimliliğini göz önünde bulundurmak mantıklıdır. Günümüzün arabaları eskisinden çok daha verimli ve yakıt tüketen araçlar söz konusu olduğunda çok sayıda harika seçenek var. Aileniz için en iyi arabanın ne olduğundan emin değilseniz, çevre dostu bir araçla gidin ve yakıtta paradan tasarruf etmenizi sağlar.


Güvenlik Özelliklerini Düşünün


Aileniz için bir araba seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri güvenlik özellikleridir. Hava yastıkları, kilitlenme önleyici frenler ve denge kontrolü olan bir şey isteyeceksiniz. Bunların hepsi, yoldayken sevdiklerinizi güvende tutmak için sahip olmanız gereken temel şeylerdir.


Acele etmeyin


Araştırmanızı yapmak ve ne aradığınızı bilmek önemli olsa da, tüm araba satın alma sürecini aceleye getirmeyin. Aileniz için hangi aracın doğru olduğu konusunda bilinçli bir karar verdiğinizden emin olmak istiyorsunuz, bu nedenle mükemmel olanı bulmak için gereken tüm zamanı ayırın.


Ailenizle konuşun ve bir arabada ne aradıklarını görün, ardından seçeneklerinizi daraltmaya başlayın. Tasarıya uyan birkaç tane bulduktan sonra, onları test sürüşlerine götürün ve hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu görün.


Test Sürüşü Yapın


Bir arabanın aileniz için uygun olup olmadığına karar vermenin en iyi yolu, onu bir test sürüşüne çıkarmaktır. Bu size yolda nasıl davrandığını ve ailedeki herkes için yeterince rahat olup olmadığını görme şansı verecektir.


Ayrıca tüm güvenlik özelliklerinin doğru çalıştığından ve herkesin rahat etmesi için yeterli diz mesafesi olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Mümkünse, uzun bir süre boyunca nasıl performans gösterdiğini anlamak için arabayı uzun bir sürüşe çıkarın.