Emme Manifoldu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Temizlenir?

12/12/2022

Karbon birikmesi, motorlarda yaygın bir sorundur. Zamanla, emme manifoldunuzdaki önemli parçalar kurumla kaplanabilir ve bu da aracınızın performansını olumsuz etkileyebilir.


Motorunuza sağladığı hava performans, ekonomi ve verimliliğin anahtarı olduğundan emme manifoldunuzu düzgün bir şekilde temizlemeniz önemlidir. Kirli bir emme manifoldu, zararlı parçacıkların motorunuza girmesine ve potansiyel olarak anlatılmamış, onarılamaz hasara neden olabilir.


Emme Manifoldunun Amacı Nedir?


Emme manifoldunun birincil işlevi, hava ve yakıtın yanma karışımını motorun silindirinin tüm giriş portlarına eşit olarak dağıtmaktır. Gerçekten de, motorun performansını ve verimliliğini optimize etmek için yakıt ve hava için bir yanma alanı görevi görür.


Bu giriş manifoldunun içinde karbon birikmesi durumunda, yakıt ve hava oranı dengesizleşecek ve daha fazla yakıt yanmasına, hava kirliliğine ve beygir gücü kaybına neden olacaktır.


Emme Manifoldu Nasıl Temizlenir? 


Şaşırtıcı bir şekilde, emme manifoldu bir profesyonelin yardımı olmadan temizlenebilir Emme manifoldunu arabadan çıkarmadan nasıl temizleyeceğinizi açıklayan bazı basit adımlara gelin birlikte göz atalım: 


  • İpuçları ve Uyarılar: Egzoz dumanlarının neden olduğu boğulmayı önlemek için aracı havadar bir yere park edin.


1. İhtiyacınız Olan Şeyler

Güçlü Köpüren Temizleyici: Bu temizleyici, özellikle gaz kelebeği ve emme manifoldundaki kir, sakız, vernik ve diğer karbon birikintilerinin güvenli bir şekilde çıkarılması için yapılmıştır.


Temiz Mikrofiber Bez: Fazla sıvıyı arabanın motorundan çıkarmak için gereklidir.


Eldivenler: Motorun ısısından ve zararlı kimyasallardan ellerin güvenliği için.


Temel Mekanik Aletler: Hortumların/tüplerin çıkarılması için benzer anahtarlar ve tornavidalar.


2. Gaz Kelebeği ve Hava Giriş Kanalı'nı ayırın

Burada, gaz kelebeğinin kesilmesi, aracın motorundan çıkarılması anlamına gelmez. Daha ziyade, gaz kelebeği valfinin hava giriş borusundan ayrılmasını ifade eder.


  • Hatırlanması Gereken Nokta: Bu işlem sırasında motoru kapalı tutun.


3. Gaz Kelebeği Valfini Temizleyin

Ardından, gaz kelebeğine güçlü köpüğü püskürtün ve ardından plakasındaki fazla sıvıyı pamuklu bir bezle temizleyin. Son olarak, hava giriş borusunu gaz kelebeğine takın.


4. Emme Manifoldundan Kirleri Silin

Gaz kelebeği gibi, vakum hortumu da önce giriş manifoldundan ayrılır. Bu adım, güçlü köpüğün vakum hattına püskürtülmesi için gereklidir. Ardından, püskürtülen güçlü köpüğün beş dakika boyunca hattın içinde yerleşmesine izin verin. Ardından emme manifoldunu tekrar vakum hortumuna bağlayın.


Bu işlem sırasında, motor hızlı rölantideyken köpüğü püskürtün ve püskürtülen köpük çökerken motoru kapalı tutun.


Emme Manifoldunu Düzenli Temizlemenin Faydaları


  • Düzenli, profesyonel emme temizliği sadece motorunuz için sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda gelişmiş performans, artan ekonomi ve daha iyi bir sürüş gibi çeşitli faydalar da sunar. Bu önemli temizleme işlemi, aracın emme manifoldu, gaz kelebeği ve karbüratör (eski üzerinde) parçalarındaki kiri temizler.


  • Valflerde, portlarda, silindir duvarlarında veya yanma odasının içinde karbon birikmesi meydana gelebilir ve sonunda aracınızın performansını engeller. Bu karbonun çıkarılması, daha iyi hızlanma ve performans ile sonuçlanacaktır.


  • Emme manifoldunuzu düzenli olarak temizlemenizin en önemli nedeni, motorunuzda hasar oluşmasını önlemektir. Küçük parçacıklar bile bileşenlerinize zarar vererek onarımı imkansız hale getirebilir.