Elektronik Park Freni Nedir? Nasıl Çalışır?

12/12/2022

Elektronik el frenleri günümüzde yeni otomobiller arasında oldukça yaygındır. Bunlar geleneksel el freni kolunun yerini alır ama aynı işi yapar - yani el frenini çeker.


Geleneksel bir el freni, bu kolu çekerek veya bırakarak etkinleştirmenizi gerektirirken, elektronik olanlar daha kullanıcı dostudur. Tek yapmanız gereken bir düğmeye basmaktır.


Elektronik park freni nedir, elektronik park freni nasıl çalışır gibi sorularınızın cevapları için okumaya devam edin.


Elektronik Park Freni Nasıl Çalışır?


Geleneksel el freni kolu, çekildiğinde bir kabloyu gerer. Bu kablo, otomobilin arka fren balatalarını veya pabuçlarını fren disklerine – veya kampanalara – sıkıştırarak aracı sıkıca yerinde tutar. Bazı otomobillerde arka aksta özel olarak el freni için ayrı bir disk ve balatalar bulunur.


Bir araba hangi sistemi kullanırsa kullansın, prensip aynı kalır: kolu çekmek arka tekerlekleri kilitler, böylece siz istemediğinizde araba hareket etmez.


Elektronik el frenleri - bazen elektronik park frenleri olarak adlandırılır - aynı temelde çalışır ancak kilitleme etkisini elde etmek için elektrik motorları kullanır. Motorlar işlerini yaparken genellikle güven verici bir uğultu sesi duyabilirsiniz.


Çoğu elektronik el freni, kalkış sırasında otomatik olarak devreden çıkar. Düz şanzımanlı bir arabada, debriyajı ısırma noktasını geçip gaza bastığınızda serbest bırakılır.Elektronik El Frenleri Manuel El Frenlerinden Daha Mı İyi?


Elektronik el frenlerinin faydalarını görmek, bu karşılaştırmada önemlidir. 


Elektronik el freninin artıları

  • El frenini fiziksel olarak etkinleştirmenizi gerektirmez, sadece bir düğmeye basmanız yeterlidir

  • Aracınızın orta konsolunda daha az yer kaplar. Bu da çoğu zaman daha iyi görünmesini sağlar.

  • Aracı kapattığınızda da otomatik olarak kendini uygulayacaktır. El frenini kendiniz çekmeyi unutmaya eğilimliyseniz idealdir.


Elektronik Park Frenleri Geleneksel El Freninden Daha Mı Güvenli?

"Otomatik tutma" özelliğine sahip elektronik park frenleri, acil bir durumda frenlerin uygulanmasını sağlar.


Bu sistem, özellikle hızlı çalıştırıldığında geleneksel el frenlerinden daha güvenli kabul edilir.


Hızda manuel fren uygulamak, aracın kontrolünü kaybetmenize neden olabilir. Buna karşılık, "otomatik tutma" özelliğine sahip elektronik park freni, aracı durdurmak için fren kaliperlerini birkaç kez açıp kapatarak kontrollü ve güvenli bir şekilde fren yapar.


Bazı sürücüler park frenini kullanırken geleneksel manuel kolun hissini tercih ederken, diğerleri elektronik versiyonlarla ilişkili kullanım kolaylığına değer veriyor. İkincisinin en kullanışlı uygulamalarından biri, yokuş başlarken ortaya çıkar.


Elektronik park freni ile donatılmış birçok araç, yokuşta geri kaymalarını önleyen bir yokuşta tutuş sisteminden de yararlanır. Sürücü uzaklaşmak için hareket ettikçe, yokuşta tutuş sistemi devreye girerek otomobilin birkaç saniye geriye kaymasını önleyecektir.Elektronik Park Freni Bakım

Elektronik bir el freni ile, özellikle görev için özel bir teşhis dizüstü bilgisayarı gerektiğinden, fren balataları profesyonel bir tamirci tarafından değiştirilmelidir. Herhangi bir sistem gibi, elektronik park freni de arızalanabilir ve nispeten yeni bir teknoloji olduğu için yedek parçalar pahalı olabilir.


Uygun bir arıza sigortası poliçesine sahip olmak, elektrikli el freninizde aracınızı hareketsiz hale getiren bir sorun yaşamanız durumunda sorunu çözecektir.