EGR Valfi Nedir?

18/1/2023

Arabanızın EGR valfi çevreye yardımcı olmada önemli bir rol oynar, ancak çoğu araç sahibi onun gerçekte ne işe yaradığını bilmez. Aslında, muhtemelen bir EGR valfini daha önce hiç duymamış bile olabilirsiniz.


Durum buysa, valfinizin arızalandığına dair işaretleri nasıl belirleyeceğinizi bilemezsiniz, bu da gereksiz kirliliğe neden olabilir. Neyse ki, sizin için hazırladığımız bu rehberde EGR valfi hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.EGR Valfi Ne İşe Yarar?


 • EGR, egzoz gazı devridaimi anlamına gelir ve kısacası, EGR valfinin arabanızda yaptığı tam olarak budur. Aracınızın egzoz borusundan çıkan zararlı nitrojen oksitlerini (NOx) en aza indirir. Bunu yapmak için EGR, egzoz gazlarının bir kısmının sisteme girmesine izin verir ve NOx gazı üretimini azaltmak için kimyasal reaksiyonlar kullanır. Valf, gazla temas eden oksijen miktarını sınırlar ve daha düşük bir yanma sıcaklığı sağlar. Daha az oksijen ve daha düşük yanma sıcaklığı ile NOx üretimi %70'e kadar azaltılabilir.


 • NOx üretimini azaltmanın yanı sıra, doğrudan enjeksiyonlu benzinli motorların pompalama kayıplarını azaltmasına ve verimliliği artırmasına yardımcı olabilir. Aracınız dizel motora sahipse, rölantideyken dizel vuruntusunu azaltabilir.


 • EGR valfinin açık ve kapalı olmak üzere iki ana ayarı vardır. Valf ayrıca nasıl çalıştığına bağlı olarak kısmen açılabilir ve kısmen kapatılabilir. Arabanız rölantideyken veya yavaş bir hızda hareket ederken, valf kademeli olarak açılacaktır. Arabanız daha yüksek bir hızda hareket ederken, oksijen akışının içeri girmesine izin vermek için daha fazla kapanacaktır. Valfi açıp kapatan bu mekanizma, aracınızın sisteme uygun miktarda oksijen girmesini sağlamak için sisteme girmesini sağlar. NOx gazı üretimini azaltır.


 • Dizel yüksek basınç, dizel düşük basınç, benzin, vakumla çalışan, dijital EGR valfi ve daha fazlası gibi birçok farklı EGR valfi türü vardır. Çoğu eski araçta vakumla çalışan bir EGR valfi bulunur ve daha yeni araçlarda genellikle dijital bir EGR valfi bulunur.


Arızalı Bir EGR Valfinin Belirtileri


Bir EGR valfinin işi kolay değildir. Bu nedenle zamanla değiştirilmeleri gerekecektir. Arabanızın diğer birçok parçasında olduğu gibi, sorunun tam olarak ne olduğunu bilmeseniz bile EGR valfinizin arızalandığına dair belirtiler fark edebilirsiniz. 

Karbon parçacıklarının birikmesi sistemi tıkayabilir ve çeşitli parçaların her zamanki gibi çalışmamasına neden olabilir.


Düzgün çalıştığından emin olmak için EGR valfinizi arada bir kalifiye bir uzmana kontrol ettirmelisiniz. EGR valfinizi sorun çıkarmadığı sürece değiştirmeniz gerekmeyecek, ancak sorun bulduğunuzda mümkün olan en kısa sürede değiştirmeniz önemlidir.


Ayrıca, araç sahiplerinin de her 50.000 milde bir karbon temizliği yaptırmaları önerilir.


EGR valfinizin arızalı olduğunu nasıl anlarsınız? İşte EGR valfinizle ilgili bir soruna işaret eden en yaygın işaretler!


 • Vurma Sesleri

 • Kaba Rölanti

 • Genel Olarak Kötü Araç Performansı

 • Emisyon Üretimi Artması

 • Artan Yakıt Tüketimi

 • Arabanın Rölantide Durması

 • Yakıt Kokuları


Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede kalifiye bir uzmana başvurmalısınız.