Cam Filmi Nedir? Cam Filmi Nasıl Yapılır?

21/6/2022

Cam filmi uygulaması; bir aracın camını karartmak için ince bir laminat film uygulama sürecini ifade eder. İnsanların arabalarına cam filmi çekme nedenleri farklı olabilir. Gizlilik veya güvenlik; cilt kanserine neden olan UVA dahil UV ışınlarından korunma ve güneş enerjisi kazanımını (iç ısı) azaltmak ve böylece yakıt ekonomisini kademeli olarak iyileştirmek veya güneşten gelen parıltıyı azaltmak.

Cam filmi işlemine dair tüm sorularınızın cevabı bu rehberde!

 

Cam Filmi Nedir?

Cam filmi, genellikle polyester tabandan yapılmış, çizilmeye karşı dayanıklı, araba camlarının iç kısmına yapışan ince bir filmdir.

Araba camı filmi, sürüşünüze şık bir görünüm kazandırabilir ve parlamayı azaltarak görünürlüğü iyileştirebilir.

Arabınıza cam filmi takmadan önce; mevcut çeşitler ve her birinin artıları ve eksileri hakkındaki bu ipuçlarını göz önünde bulundurun.

 

Cam Filmi Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çoğu yeni otomobil, zararlı ultraviyole ışınlarını dışarıda tutmak için cam filmi sağlamak üzere kaplanmış veya işlenmiş güvenlik camı sunar. Satış sonrası cam filmi çekme, bir aracın camlarının iç yüzeyine ince bir film uygulama yöntemidir. Bu malzeme, UV ışığını engellemek ve güneşten ve farlardan kaynaklanan parlamayı azaltmak için bir arabanın camlarını karartmak üzere tasarlanmıştır.

 

Cam Filminin Faydaları Nelerdir?

·        UV ışınları: Gündüz arabada mahsur kalırsanız bu zararlı UV ışınları öldürücü olabilir. Bazı cam tonları zararlı UV ışınlarını engelleyerek sürüş sırasında sizi daha güvende tutar. İdeal olarak, tüm iş araçları UV korumasına sahip olmalıdır.

·        Gizlilik: Bir aracın ön camına yasal olarak koyu renk tonu uygulanamaz, ancak aracın arkasına uygulanabilir. Bu biraz mahremiyet sağlar ve içeride ne olduğunu göremedikleri zaman bazı hırsızları caydırabilir.

·        Parlama: Gece ve gündüz parlaması azaltılabilir.

·        Soğutucu etki: Araca daha az UV ve güneş ışığı girdiğinde, renk tonu aracı daha serin tutabilir.

·        İyi Görünüm: Bazı insanlar renklendirmeyi arabaları için "olması gereken bir görünüm" olarak görür. Bu tabii ki tamamen öznel ancak istenen görüntüyü cam filmi ile sağlamak mümkün.

 

Cam Filmi Tonları

Araba camı filmi çeşitli malzeme ve tonlarda mevcuttur. Araba cam filmi uygulaması için kullanılan standart bir performans ölçümü, görünür ışık iletimidir. Daha koyu bir araba renklendirme tonu, daha düşük bir ışık iletim yüzdesine sahiptir. Cam filmi, araca ne kadar ışık gireceğini etkiler ve parlamayı ve sürücünün ne kadar iyi görebileceğini azaltmada rol oynar.

 

Cam Filmi Çeşitleri

Piyasada çeşitli renk tonları ve renk tonları vardır ve her biri ihtiyaçlarınıza göre değerlendirilmelidir. Renklendirmeyle ilgili - özellikle görünürlükle ilgili - geçerli yasalar ve düzenlemeler vardır, bu nedenle cam filmi seçiminizi belirlenen yasaklara göre yapmak doğru olacaktır.

 

·        Boyalı film: Dayanıklı ve en uygun maliyetli seçenek olduğu için en yaygın kullanılan tiptir. Bu renkli görünümü, iyi görünürlüğü sağlayacak ve arabadan gelen güneş ışığının belirli bir yüzdesini engelleyecektir. Bununla birlikte, en iyi UV korumasını veya ısı direncini sağlamaz ve bu, zamanla renk bozulmasına yol açar.

·        Kristal Cam Filmi: UV'leri ve ısıyı engeller - ancak daha koyu bir görünüme sahip değildir.

·        Metalize Cam Filmi: Film içindeki metal parçacıklar ışığı yönlendirecek ve UV korumasına yardımcı olacaktır. Parlak bir görünüme sahip olabilen bu renk tonu solmaya karşı dirençlidir, dayanıklıdır ve camın güçlenmesine yardımcı olur. Bu renk tonunun telefon ve radyo sinyallerini etkileyebileceğini unutmayın.

·        Hibrit Cam Filmi: Isıyı ve UV ışınlarını yansıtmada harikadır, solmaya karşı daha az dirençlidir, dayanıklıdır ve ekipman sinyallerini etkilemez.

·        Karbon Cam Filmi: İyi görünmek istiyorsanız, bu sizin için en iyi cam filmi seçeneği olabilir. UV koruması, şık görünüm ve güneş ısısında büyük azalmalar sunar.

 

Cam Filmi Nasıl Uygulanır?

Bazı cam filmi makinelerinde, özel aracınıza göre cam filmini önceden kesecek bilgisayarlı kesiciler bulunur. Diğerleri uygulama sırasında filmi kesebilir. Cam filmi nasıl yapıştırılır, cam filmi suyu hazırlama gibi sorularınızın cevapları ise oldukça basit ama uzmanlık gerektiren adımlardan oluşuyor.

Bir cam filmi yapıştırma işlemi genellikle şu adımları içerir:

·        Pencerelerin içi iyice temizlenir

·        Pencerenin dışı filmi şekillendirmek, kesmek ve hazırlamak için kullanılacaktır.

·        Film içindeki hava kabarcıklarını gidermek için bir ısı tabancası ve kart kullanılacaktır.

·        Film, sabunlu su uygulamasının renk tonunun yerine taşınmasına yardımcı olacağı pencerenin içine taşınacaktır.

·        Pencere ile film arasına sıkışan suyu her şey temizlenene kadar temizlemek için sert bir kenar kullanılacaktır.

·        Sizin için en uygun pencere cam filmi türünün ne olduğunu öğrendikten sonra, en temiz net renk tonunu elde etmek için uzman bir cam filmi şirketi ile görüşebilirsiniz.

 

Cam Filmi Uygulamanın Püf Noktaları

"Cam filmi nasıl uygulanır" sorusunun doğru cevabı; dikkat etmeniz gereken püf noktalarında saklı. Cam filmi takma işlemini gerçekten kendiniz yapacaksanız; temiz, tozsuz bir alan gerekir. Bu, garajınızda kaliteli bir toz toplama sistemi demektir. Ayrıca bir cam filmi uygulama araç kiti de edinmelisiniz.

·        Ödediğinizi alırsınız: Arabalar ve teçhizatla ilgili diğer her şey gibi, cam filmleri de ucuzdan çok pahalıya kadar çeşitlilik gösterir ve genellikle ödediğinizin karşılığını alırsınız. Modele özel önceden kesilmiş bir kit önceliğiniz olmalı.

·        Bunun için sadece bir şansınız var: Cam filmi çıkarılmış bir araba gördüyseniz, bunun ne kadar çirkin olduğunu bilirsiniz. Biraz araştırma yapın, hangi VLT (görünür ışık iletimi) yüzdesini istediğinize karar verin ve işe başlamayı düşünmeden önce doğru cam filmini yeterince satın aldığınızdan emin olun. Bu ekstra almak anlamına geliyorsa, yine de alın.

·        Sabırlı olun: Cam filmi çekme işinde acele etmek yok. Acele etmeyin, iki kez ölçün/bir kez kesin, ilk seferinde doğru yapın, iş için doğru araçları kullanın. Ancak vakit önemlidir bu yüzden bir profesyonele danışıp kendinizi zahmetten, zamandan ve baş ağrısından kurtarmaya değer olabilir.