ASR Nedir? ASR Ne İşe Yarar?

21/6/2022

ASR, mevcut tüm araçlarda bulunan ve kaygan yüzeylerde tahrik tekerleklerinin çekişini kaybetmesini önleyen bir özellik olan çekiş kontrol sistemi anlamına gelir. ASR aynı zamanda TCS olarak da bilinir ve Çekiş Kontrol Sistemi kısaltmasıdır. Bu sistem ABS ile entegredir. Bu sistem, özellikle kaygan yüzeylerde aracın yol tutuşunu ve manevra kabiliyetini geliştirmek için tasarlanmıştır.

 

ASR Ne Anlama Geliyor?

ASR (kayma önleyici regülatör sistemi) bir kayma önleyici sistemdir. Bazı firmalar bu sistemi TCS (Çekiş Kontrol Sistemi) olarak da adlandırmışlardır. Özellikle kalkışlarda veya buzlu çamurlu yollarda aracın savrulmasını engeller. Her yolun belirli bir çekiş gücü vardır ve ASR, aracınızın onu doğru şekilde kullanmasını sağlar. Örneğin, aracınız düşük sürtünmeli bir yoldan geçerken, uygun çekişi sürdürmek için ASR devreye girer.

 

Araçlarda ASR Nedir?

Çekiş kontrol sistemi veya ASR (diğer adıyla TCS) hem sizin hem de aracınızın güvenliğini sağlamak için tasarlanmıştır. ASR sistemi, aracınızın tekerleklerin çekişini kaybetmesi durumunda devreye girecek şekilde tasarlanmıştır. Bu işlevi gerçekleştirmek için araç tarafından tekerleklere sağlanan güç, çekiş kontrol sistemi tarafından sınırlandırılır. Bu eylem gücü ayarlar, böylece tekerleklere çekiş uygulanabilir ve sırayla patinajları durdurulur.


ASR Sistemi Nasıl Çalışır? 

ASR sistemi ABS sistemi ile birlikte çalışır. Dönen tekerleği frenleyerek tekerleğin hızını azaltır. Bu frenleme, tekerlek hız sensörlerinden ve gaz kelebeği konum sensöründen gelen bilgiler kullanılarak ABS elektronik kontrol ünitesinin kontrolü altındaki etkinleştiriciler (abs fren modülü) aracılığıyla gerçekleşir.

Fren pedalına basmadan tekerleklerin frenlenebilmesi için hidrolik yağ basıncının oluşması gerekir. ASR pompası, basınçlı fren hidroliği oluşturur ve bu basınçlı fren hidroliği akümülatörde depolanır. ABS hidrolik modülü üzerindeki solenoid valfler ile fren basıncı, tahrik edilen tekerleklerin fren mekanizmalarına gönderilir.

 

TCS SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?

-          Sistem, kaymayı algılamak için tekerlek hız sensörlerini kullanır. Aracın yol tutuşunu eski haline getirmek için kayan tekerleğin dönüş hızını azaltır.

-          Düşük araba hızında tekerlekler kayıyorsa, sistem bu tekerleklere fren kuvveti uygulamayı başlatır. ABS/TCS kontrol ünitesi, ilgili fren devresindeki basıncı artırmak için kontrol valflerine bir sinyal gönderir. Bu, tekerleğin yavaşlamasına neden olan fren kaliperini etkinleştirir.

-          Yüksek hızda sürerken sistem elektronik gaz kelebeği kontrol sistemini etkinleştirir. Bu, motor torkunu geçici olarak azaltır ve kayan tekerleğin yoldaki tutuşunu eski haline getirir.

-          Anahtarı kontakta çevirdiğinizde TCS otomatik olarak açılır. Gerekirse, orta konsoldaki bir düğmeye basılarak devre dışı bırakılabilir. Sistemin devre dışı olduğu konusunda uyarmak için gösterge panelinde ilgili lamba yanacaktır.

 

ASR Arızası Nedir?

ASR sistemi arızalandığında, gösterge panelindeki ASR ışığı ve ASR düğmesi ışığı sürekli olarak yanacaktır. Arıza durumunda araç teknik servise götürülmeli ve teşhis cihazı ile arıza araması yapılmalıdır.

 

ASR Arızasının Nedenleri Nelerdir?

·         Kirli tekerlek hız sensörleri.

·         Hasarlı elektrik kabloları.

·         ABS valflerinin ve pompanın arızası.

·         Yanmış sigortalar.

 

ASR Lambası Ne Anlama Geliyor?

Çekiş kontrol sistemi, kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) ve (ECS) ile birlikte çalışır. ASR, aracınızdaki tüm lastiklerin hızını izler ve bir veya daha fazla tekerlek diğer lastiklerden farklı bir hızda kayar ve dönerken, ASR sistemi diğer tekerlekleri yavaşlatmak için motor gücünü azaltır. Çoğu araçta bu eylem, her tekerlekte bir ABS sensörü ve bir ABS halkası kullanılarak başlatılır. Hem ABS sensörü hem de halkalar, her bir tekerleğin hızını kontrol etmek için birlikte çalışır. ASR ışığının ABS ışığıyla aynı anda yandığını sık sık görmenizin nedeni budur.

 

ASR Lambası Neden Yanar?

ASR ışığınızın yanmasının birkaç farklı nedeni olabilir.

Bazı ASR ışıkları, yağmurlu veya karlı hava nedeniyle yanar ve ardından kötü hava yatıştıktan sonra ışık söner. Bu durumda, ASR ışığı, sistemin düşük çekişli yol koşulları (yani yağmur, kar veya buz) nedeniyle etkinleştirildiğini ve şu anda aracın çekişini korumasına yardımcı olduğunu gösterir.

ASR'nin belirli bir araba markası ve modeli için nasıl çalıştığını bildiğinizden emin olmak için aracınızın kullanım kılavuzunu incelemek en iyi uygulamadır. Bu şekilde hazırlıklı olursunuz ve belirli koşullarda ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Akılda tutulması gereken bir şey, bu işlem sırasında ışık açılıp kapanıyorsa ve zaman zaman titriyorsa bu, ASR’nizin etkinleştirildiğini ve düzgün çalıştığının bir göstergesidir.

 

ASR Işığınızın Yanması Ve Sürmeye Devam Etmeniz Tehlikeli mi?

Belirtildiği gibi, ASR ışığınız çeşitli nedenlerle yanabilir. Ancak şu veya bu şekilde, ASR’nizin bir tür kontrole ihtiyacı olduğunu gösterir. Çekiş sistemi otomobilin en kritik sistemlerinden biri olduğundan, bu hafife alınacak bir uyarı değildir ve zamanında ele alınmalıdır.

 

ASR Kontrolü Neden Önemlidir?

Düzgün çalışmayan bir TCS, tekerleklerinizin patinaj hareketinin engellenmesine neden olabilir ve potansiyel olarak kaygan yüzeylerde serbestçe hareket etmeye başlayabilirler. Bu, kaza riskini oldukça artırır, ancak aynı zamanda lastiklerimizin yüzeyine ve motorunuzun genel performansına da zarar verebilir. Hem ASR hem de ABS lambaları yanıyorsa, çekiş, hemen kontrol ettirmeniz gerekir. Bunu yapmamak, kazaları veya yaralanmaları önlemek için frenlerin yeterince hızlı uygulanamamasına neden olabilir. ASR’nizin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamak ve yolculuğunuzun güvenli geçmesini sağlamak için uygun gözetim ve eylem gereklidir.