Araç Üstüne Bisiklet Tutucu Nasıl Yerleştirilir

22/9/2022

Araç Üstüne Bisiklet Tutucu Nasıl Yerleştirilir?


Bisiklet raflarının ya da bisiklet tutucularının sayesinde seyahatiniz sırasında onları da taşıyabilirsiniz. Ancak bir arabaya bisiklet tutucunun nasıl takılacağı konusunda doğru bilgiye sahip değilseniz hem araca hem de değerli bisikletinize zarar verebilir.


Bu nedenle, arabanıza bir bisiklet tutucu takmanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu hazırladık. Bunlar, her tür bisiklet için uygun, takip edilmesi kolay adımlardır. Aracınız için doğru bisiklet tutucu nasıl seçilir, bisiklet tutucu nasıl takılır gibi sorularınızın cevabı için sizin için hazırladığımız bu rehberi okumaya devam edin. 


Bisiklet Tutucular Neden Önemlidir?


Bisiklet tutucular, araçlarınız için satın alabileceğiniz en iyi aksesuarlardan biridir. Bisikletlerinizi bir yerden bir yere taşırken yardımcı olurlar. Bisikletinizi güvenli bir şekilde tutabilir. Ayrıca bisikletlerinizi nakliye hasarlarından koruyacaklardır.


Bundan daha fazlası, arabanız için bir bisiklet tutucu almanın diğer avantajları ise şu şekildedir:


Araba alanını boşaltın


Bisikletler, arabanızın bagajında ??çok fazla yer kaplayabilen hacimli eşyalardır. Bir yolculuğa çıkıyorsanız, bagaja yiyecek, giyecek, kamp çadırları ve diğer temel ihtiyaçlar gibi temel öğeleri yüklemeniz gerekecektir.


Bisikletinizi koymak için bagajınızı kullanırsanız, diğer seyahat ihtiyaçlarınızı saklamak için yeriniz kalmaz. Bisiklet rafı kullanımıyla bagajda çok yer açabileceksiniz. Sonuç olarak, eşyalarınız için yeterli alana sahip olmama endişesi yaşamazsınız.


Bisikletinizi nakliye hasarlarından koruyun


Bisikletinizi emniyete almak ve onu taşımaktan kaynaklanan çizikleri veya hasarları önlemek istiyorsanız, kaliteli bir bisiklet taşıyıcıya ihtiyacınız olacaktır. Bu aksesuar önemlidir çünkü bisikletinizi güvenli ve emniyetli bir şekilde tutabilir. Bisiklet rafları, bisikletlerinize maksimum koruma sağlamak için bilinçli olarak oluşturulmuştur.


Bisikletlerinizin yoldayken hareket etmesini önleyecek ve bisikletin bir yandan diğer yana savrulmasını engelleyecek, bu da çizilmelere ve nakliye hasarlarına neden olabilecektir. Basitçe söylemek gerekirse, bisiklet rafı yol seyahati sırasında bisikletinize denge sağlayabilir.


Daha iyi bisiklet görünürlüğü sağlayın


Yoldayken ve sürüşe odaklandığınızda, bir raf bisikletinizde daha iyi görüş sağlayabilir. Bisikletinizi zaman zaman kontrol edebilirsiniz. Sadece araba aynasına bakabilir ve bisikletinizi izleyebilirsiniz. Bu sayede bisikletinizin çalınıp çalınmadığını veya düşüp düşmediğini kontrol edebileceksiniz.


Arabaya Bisiklet Tutucu Nasıl Takılır?


Bisiklet tutucu almak, yalnızca bisikletinizi emniyete alırken en büyük endişeniz olmamalıdır. Arabanıza veya SUV'ye başarılı bir şekilde bir bisiklet tutucu takmayı bilmeniz de çok önemlidir. Bisiklet tutucu doğru şekilde takılmazsa hem aracınıza hem de bisiklete zarar verebilir.


Bu nedenle, bisiklet rafınızın arabanıza doğru şekilde takıldığından emin olmak için yararlı adımlar şunlardır:


1. Doğru bisiklet tutucuyu seçin


Aracınız için doğru bisiklet tutucuyu seçmek çok önemlidir. Bisiklet taşıyıcısının uyumluluğu ve oturması, bisikletiniz için denge ve maksimum güvenlik sağlayabilir. Sahip olduğunuz arabanın türünü ve ihtiyaç duyduğu rafın boyutunu göz önünde bulundurmalısınız.


Bunu yapabilmek için, aracın bagaj veya bagaj kapağının ölçüsüne sahip olmanız gerekir. Ardından, bisikletçiye veya mağazaya, arabanız için hangi tür bisiklet taşıyıcısının ideal olduğunu sorun. İşte arabalar için en yaygın kullanılan raflar:


  • Bağlantı tutucular: Arabanızda bir römork bağlantısı varsa, bağlantı tutucu modelini almak idealdir. Bu tip ağır bir yük taşıyabilir ve farklı ağırlık türlerine kolayca uyum sağlayabilir. Seçtiğiniz rafın römork bağlantınızın boyutuyla uyumlu olduğundan emin olun. Askıya takılan raf normalde arabanızın alt kısmına takılıdır. Bu tür bir rafı kurarken bir cıvata gereklidir.


  • Portbagajlar: Portbagaj, en yaygın bisiklet rafı türüdür. Montaj işlemi için araç modelinizin çatısında traverslerin olması önemlidir. Bu tip bisiklet taşıyıcısı ile aracınızın görüş hattı engellenmeyecektir. Dikiz aynalarını kullandığınızda bazı raflar görüş hattını kapatabilir. Ancak, potansiyel olarak bisikletlerinizi böcekler gibi istenmeyen unsurlara maruz bırakabilir.


  • Bagaj rafları: Bagaj modeli, otomobiller için kullanılan standart bir modeldir. Takılması zor değildir ve rafı açıp kapatmanıza izin verir. Bir rafa ihtiyacınız yoksa, bir bagaj rafını arabanızdan kolayca çıkarabilirsiniz.


2. Bisiklet Tutucunun Takılması


Aracınız için ihtiyacınız olan doğru bisiklet taşıyıcılarını seçtikten sonra adım adım bu süreci takip edebilirsiniz:


(Profesyonel ipucu: Her şeyden önce, kurulumdan önce bisiklet kullanım kılavuzunu dikkate almak önemlidir. Bisiklet raflarında, cihazı aracınıza kurmanıza yardımcı olacak bir kullanım kılavuzu bulunur. Ayrıntıları öğrenmek için önce kılavuzu okumak önemlidir)


  • Bağlantı Rafları / Bisiklet Bağlantısı


Bisiklet askı aparatı kullanıyorsanız, öncelikle aksamınızın boyutunu ölçmelisiniz. Çoğu zaman, bağlantı raflarında 2 inçlik bir bağlantı alıcısı için bir adaptör bulunur. Eğer arabanızın askı aparatı bu boyutta değilse, araba askısını bisiklet taşıyıcınızla uyumlu hale getirmek için adaptörü çıkarabilirsiniz.


Ardından, bağlantıdaki kapağı çıkarabilir ve ardından bağlantı rafını kaldırabilirsiniz. Bu sefer daha güvenli bir kurulum için rafı askı alıcısına kaydırmalı ve cıvata ve kilit rondelası kullanmalısınız.


  • Çatı Rafları


  • Bir portbagaj kullanmayı tercih ederseniz, aracınızın traversler de dahil olmak üzere fabrikada ayarlanmış yan korkuluklara sahip olması önemlidir. Aracın tavanda da montaj noktaları olup olmadığını kontrol edin. Bunların arabanızda bulunduğundan emin olduğunuzda, bir sonraki adımda bir bisiklet montaj aparatı alın.


  • Ardından, çapraz çubuklar arasındaki mesafeyi rafınızın boyutuna göre ölçün. Bunu yapmak için, çapraz çubuğun kenarına geri çekilebilir bir ölçüm bandı takmalı ve diğer tarafa çekmelisiniz. Bu şekilde, traverslerin mesafesini belirleyebileceksiniz.


  • Ölçümü aldıktan sonra bisiklet rafınızı buna göre takın. Kurulum sırasında bisiklet taşıyıcısını her bir traversin ve bir merdivenin üzerine asabilirsiniz. Bisiklet taşıyıcısını enine çubukların üzerine yerleştirin ve rafın arka tarafı barın arka kısmına takılıyken ön rafın ön çapraz bar ile aynı hizada olduğundan emin olun.


  • Bisiklet taşıyıcısını çapraz çubuk üzerinde düzleştirdikten sonra, montajı sabitlemek için kayışı kullanın.


  • Gövdeye Monte Raflar


Kamyon raf modelleri, aracınıza takıp çıkarmanız en basit olan tiptir. Bagaja monte edilmiş bir raf, ihtiyacınız olan zamana bağlı olarak size onu açıp kapama seçeneği sunar.


Bir arabaya bisiklet rafı takarken, önce rafı yere düz bir şekilde koymalı ve beraberinde gelen kayışları ayırmalısınız. Her kayışın rafın belirli bir bölümüne karşılık geldiğinden emin olun.


Ardından, arabanızın bagajını biraz açmalısınız, böylece kayışları takıp yerine takabilirsiniz. Kancanın, araba bagajının üst kısmı ile arka camın altından kayması önemlidir. Ardından bagajı kapatabilir ve bagaja bağlı kayışları sıkabilirsiniz.


3. Çifte güvenlik ekleyin


Daha güvenli bir bağlantı için çift güvenlik için ekstra kayışlar kullanabilirsiniz. Daha fazla koruma için bisikletinizi bu kayışlarla bağlayın. Ek kayışları kullanarak bisiklet tüpünü rafın üzerine monte edin. Ayrıca, sürüş sırasında patinaj yapmaması için tekerleği hareketsiz hale getirmelisiniz.


4. Bisiklet Tutucunun Ne Kadar Sağlam Olduğunu Kontrol Edin


Daha fazla güvenlik ve kayış ekledikten sonra, ataşmanın dengesini kontrol etmek önemlidir. Bunu yapmak için, bisiklet tutucuyu her zor durumda sallayabilirsiniz.