Araç Segmentleri Nelerdir? Kaç Farklı Segment Vardır?

18/1/2023

Otomotiv endüstrisi çok büyük; üstelik durum sadece hacim açısından değil, çeşitlilik açısından da böyle. O kadar çok sayıda gövde stiline sahip araba mevcut ki, hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız seçiminiz daha da zorlaşabilir.a


Her gövde stilinde mevcut olan çeşitli seçenekleri bu rehberde bulabilirsiniz. 


A Segmenti Araçlar (Mini hatchback'ler)


Yeni piyasaya sürülen Maruti Suzuki Alto K10, Renault Kwid, Datsun Go vb. gibi otomobiller A segmentine giriyor. Bütçe dostu ve küçük boyutlu giriş seviyesi arabaları ifade eder. Genellikle, gücü o kadar yüksek olmayan, ancak işi şehirlerde gereğinden fazla yapan rafine bir benzinli motorla donatılırlar.


Bu nedenle, çoğu A-segmenti otomobil, yoğun otoyol seyahatleri için tasarlanmamıştır. Onları bir otoyolda kullanabilirsiniz, ancak bu daha küçük motorlar şehir içi ulaşım için daha uygundur.


B Segmenti Araçlar (Hatchback'ler)

Bu segment, Maruti Suzuki Baleno, Hyundai i20 veya Honda Jazz gibi hatchback'leri içerir. Motor, A segmenti mini hatchback'lerden biraz daha büyüktür ve dolayısıyla daha güçlüdür, bu da onları otoyolda seyahat etmeye uygun hale getirir. Tüm B segmenti hatchback'lerin ayırt edici bir özelliği, uzunluklarının 4 metreden fazla olmamasıdır, ancak dört kişilik orta boy bir aile için yeterince geniş bir kabine sahip olmalıdır.


C Segmenti Araçlar (Sedanlar)

C-segmenti genellikle sedan segmenti olarak adlandırılır. Bununla birlikte, otomotiv tasarımının vergi indirimleriyle birlikte büyük ölçüde hükümet kuralları ve düzenlemeleri tarafından belirlendiği bu çağda ve zamanda, C-segmenti sedanlar ayrıca iki kategoriye ayrılır - Kompakt sedanlar ve Küçük sedanlar.


İlki, Maruti Suzuki Dzire, Honda Amaze veya Hyundai Aura gibi arabalarıifade eder - bunlar 4 metreden uzun değildir. İkincisi, Honda City, Skoda Slavia, Volkswagen Virtus vb. Modellerden oluşur. Kompakt sedanlardan daha uzundurlar, ancak yine 5 metreden fazla değildirler.


D Segmenti Araçlar (Orta boy lüks sedanlar)

D segmenti sedanları C segmenti sedanlardan ayıran iki ayırt edici faktör, özellik listesi ve uzunluklarıdır. İlki ayrıca daha güçlü bir stok motorla donatılır ve önemli ölçüde iyileştirilmiş sürüş dinamikleri ile birleştirilir. Aradığınız araç bütçe dahilinde ultra lüks ise, aramanız muhtemelen sizi D-segmentindeki arabalara yönlendirecektir. Orta sınıf fiyat ve uzun özellik listesi, onları lüks araba satın almada büyük bir adım haline getiriyor. Bu segmentteki otomobiller, BMW 3 serisi, Skoda Octavia veya Hyundai Elantra'yı içerir.


E Segmenti Araçlar

Artık ultra lüks segmente girmiş bulunuyoruz. Bu segmentteki otomobiller en uzun dingil mesafesine sahiptir ve iç mekanları piyasada bulunan en kaliteli malzemelerden bazılarıyla donatılmıştır. E-segment otomobillerde bulunan incelik seviyeleri ve lüks, daha sonra diğer otomobillere de yansıyan sektörde standardı belirliyor.


Bu arabalarda bulunan motorlar da oldukça güçlüdür ve hatta bazıları hızlı spor arabaları utandırabilir. Bazı örnekler, BMW 7 serisi, Audi A6 veya A8 veya Mercedes Benz 7 gibi modelleri içerir. Rolls Royce Phantom ve hatta 4 kapılı Bentley Continental serisi gibi kraliyet lüks modelleri de bu kategoriye girer.


M Segmenti Araçlar (Çok amaçlı segment)

Tıpkı C-segmenti gibi, M-segmenti de küçük, orta ve büyük olmak üzere üç gruba ayrılır. Bu segmentlerdeki araçlar arasında küçük bir MPV olan Renault Triber, orta boy bir MPV olan Innova ve büyük bir MPV olan Kia Carnival bulunmaktadır.


M segmenti otomobiller 6-7 kişiye kadar oturma kapasitesine sahiptir. 9 kişiye kadar barındırmasına rağmen çeşitli oturma konfigürasyonları mevcuttur. Kalabalık bir aile için ideal araç olan M segmenti araçlar, kurumsal taşımacılık işlerinde de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Mercedes Benz V-sınıfı gibi birinci sınıf lüks MPV'ler söz konusu olduğunda, bir mobil ofise de dönüştürülebilir.


SUV'lar

SUV'ler  tıpkı sedanlar gibi B, C ve D segmentlerinde bile mevcutlar. Artık B segmenti arabaların 4 metreden daha kısa olduğunu biliyorsunuz. Benzer şekilde, B segmenti SUV'ler de 4 metreden daha kısadır. Buna Hyundai Venue, Tata Punch, Kia Sonet vb. SUV'ler dahildir.

C segmentinde yer alan SUV'ler, B segmentindeki SUV'lere göre biraz daha uzundur. Bununla birlikte, yapı olarak hala kompakttırlar. Buna Hyundai Creta, Skoda Kushaq, VW Taigun vb. modeller dahildir.