En Çok Tercih Edilen 10 Navigasyon Uygulaması ve Cihazları

24/9/2021

Eskilerde haritalara kadar dayanan yol arama serüvenleri zamanla yerini navigasyon uygulamalarına bırakmıştır. Yön bulmanıza yardımcı olan, internet bağlantısı sayesinde önceden girilen konuma GPS sayesinde ulaşabiliyor. Gelişen teknoloji ile birden fazla alternatifi bulunan navigasyon uygulamalarını sizler için araştırdık.

1. Google Maps

En iyi, en yaygın navigasyon uygulaması denilince akla gelen ilk uygulamalardan olan Google Maps ya da bilinen adıyla Google Haritalar, teknoloji şirketi Google tarafından tecrübe ve yazılım olanaklarıyla detaylı haritalara sahip olmaktadır. Bulunduğunuz konumu baz alarak otopark, restoran, müze, benzin istasyonu, hastane gibi farklı noktaların lokasyonları hakkında bilgi verir. Sesli komut özelliği sayesinde araç kullanırken rahatlıkla haritaya da hakim olabiliyorsunuz. Kapalı yolların geç güncellenmesi dezavantajlarından biri olmakta.

2. Yandex Navigasyon

Tercih edilme sebeplerinin en başında, olası trafik durumları için alternatif yol önermesi gelir. Bir diğer sebep olarak da harita indirme özelliği ile offline kullanma imkanı veren Yandex Navi, boş otopark alanları, trafik levhaları ve hız sınırları ile sürücülere avantajlı uyarılar sunuyor. Alternatif yollarda yolu uzatmasından dert yanan sürücüler mevcut. Dezavantajlarından biri yol uzatması diyebiliriz.

3. Waze

Harita ve yol bilgileri gibi özelliklerin tamamını barındıran uygulama daha çok Amerika ve Avrupa’da tercih edilir. Hatta buralarda araç kullanma fırsatınız olduysa, sürücülerin en çok tercih ettiği uygulamanın Waze olduğunu görürsünüz. Zaman ve yakıttan tasarruf etmek isteyenlerin en çok tercih ettiği uygulama Türkiye’de de birçok sürücü tarafından kullanılmakta. En büyük avantajı olarak anlık polis noktalarını, yol üzerindeki olayları ve kazaları eş zamanlı olarak bildirir. Dezavantajı olarak geç yol güncellemesi diyebiliriz.

4. Sygic

GPS veri tabanlı, offline olarak da kullanılabilen uygulamada Türkçe dil seçeneği de mevcut. Android işletim sistemleri için SD kart desteği ile indirilen uygulama, telefon hafızasında yer kaplamamaktadır. Yol boyunca size yardımcı olan yol takip asistanı, oldukça başarılı bir şerit takibi sunmaktadır. Dezavantajı ise trafik bilgilerini yalnızca Premium üyeler ile paylaşmaktadır.

5. Maps.me

Harita bilgilerini aktarmak için internete ihtiyaç duymayan uygulamanın hata payı oldukça düşük. Bir kereye mahsus olmak üzere bulunduğunuz yerin haritasını indirmeniz yeterli oluyor. Arayüzü sayesinde sürücülere kolay ve konforlu bir kullanım sağlıyor. Dezavantajı ise online kısımda rakiplerine göre daha ağır kalıyor.

6. TomTom Go Mobile

Go Mobile, navigasyon cihazı üreticisi olan TomTom tarafından geliştirilen bir navigasyon uygulamasıdır. Go Mobile’da haritaları ister online, ister offline, isterseniz de GPS üzerinden kullanabilirsiniz. Dezavantajı ise güzergahları hızlı bir şekilde güncelleyememesidir.

Her geçen gün teknolojinin gelişmesiyle, alternatifler artıyor. Size en uygun olan navigasyon uygulamasını bulmak yine sizin elinizde. Yolculuğunuz için, interneti de göz önünde bulundurarak, şehir haritasına sahip olmak sizlere kolaylık sağlayacaktır. Keyifli sürüşler dileriz! :)

7. Garmin DriveSmart 65

Büyük ekranı ile kullanım kolaylığı sağlayan, navigasyon konusunda akla gelen isimlerden olan Garmin, tamamen dokunmatik bir ekrana sahip. Güvenli bir sürüş geçirmeniz için yardımcı uyarılara sahip olan Garmin, trafik ve güncel harita bilgisiyle olası kaza ya da yoğun trafik durumlarında alternatif yollar sunmaktadır. 

8. Magellan RoadMate

Uzun yol sürücüleri için oldukça kolaylık sağlayan navigasyon cihazı modeli olan Magellan, yalnızca 5 metrelik bir sapma payına sahiptir. Park alanları, trafik ışıkları, radar, hız limiti gibi uyarıları sesli bir biçimde sürücüye aktarır.

9. UGAR

Aslen araç multimedya sistemi olan UGAR, gelişmiş seçenekleri ile navigasyona sahiptir. Google Maps ve Yandex gibi tüm navigasyon harita sistemlerini rahatlıkla kullanıma sunuyor. Yolculuk sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz dinlenme tesisi, restoran, otoparkların yanı sıra trafik durumu ve kapalı yolları da size sunmaktadır.

10. Staright

40’dan fazla dil seçeneği olan Staright, motosikletler için de uygun olan bir navigasyon cihazıdır. Rota planlama, sesli uyarı, sokak adı, kalan mesafe, mevcut hız gibi önemli uyarıları sesli bir biçimde size iletir. Hata düzeltme özelliği sayesinde, yanlış bir yola saptığınız zaman yeniden rota hazırlayarak sizi güvenli bir şekilde hedefinize ulaştırır.