Araç İç Temizliği Nasıl Yapılır?

12/12/2022

Taze kokan temiz bir araba gibisi yoktur. Hepimiz pırıl pırıl temiz camları ve göz kamaştırıcı bir gösterge panosunu severiz. Ancak zamanla kir ve toz, yüzeylerin parlaklığını kaybetmesine ve mat görünmesine neden olur.


Bazılarımız arabalarımızı sık sık temizlerken, iç temizliğine her zaman fazla zaman harcamayız. Aracınızın içini nasıl temizleyeceğiniz ve koruyacağınız konusunda birkaç adımı bir araya getirdik.


Adım Adım Araç İç Temizliği  • Adım 1: Çöpü Temizleyin


Paspasları süpürmeye veya ön konsolu silmeye başlamadan önce, kabininizdeki çöpleri veya istenmeyen eşyaları çıkardığınızdan emin olun.


Profesyonel ipucu: Geri dönüştürülebilir maddeler ve diğer çöpler için birkaç farklı çanta almak her zaman iyi bir fikirdir, böylece daha sonra ayırmanız gerekmez.


  • Adım 2: Aracın Havalandırma Sistemini Temizleyin


Havalandırma sisteminizdeki tozu püskürtmek her zaman iyi bir fikirdir. Özellikle arabanız bir süredir kullanılmadıysa. Bunu yapmak için tüm havalandırma deliklerini kapatın ve kontağı çevirin. Fanı en yüksek hıza ayarlayın ve her havalandırmayı birer birer açın. Bunu yapmak sistemde sıkışan birikintileri ve tozu çıkaracaktır.


Profesyonel ipucu: Havalandırma deliklerindeki toza ulaşmak için ucuna bir bezle sarılmış düz bir tornavida kullanın.


  • Adım 3: Ön Paneli Temizleyin

Panolar, toz ve parmak izlerini toplama eğilimindedir ve bu da soluk görünümlere neden olur. Piyasada çok sayıda gösterge paneli temizleme ürünü olmasına rağmen, sabun ve su solüsyonu ve bir bez bu işi yapabilir. Yüzeye zarar verebileceklerinden diğer ev temizlik ürünlerini ve ovma süngerlerini kullanmaktan kaçının.


Temiz bir bezle kurulayın. Parlama önleyici ve parmak izi önleyici kaplamalara zarar verebileceklerinden bilgi-eğlence ekranında sert kimyasallar kullanmaktan kaçının. Mikrofiber bez kullanmak ekrana zarar verme riskini azaltır.

  • Adım 4: Yüksek Dokunma Noktalarını Temizleyin


Kirlenmeye en duyarlı yüzeyler, en çok dokunduğunuz yüzeylerdir. Bu direksiyon simidi, vites kolunuz, ön konsolunuzdaki düğmeler, orta konsol dokunmatik ekranınız ve düğmeleri, güneşlik ve bardak tutucular olacaktır.


Bunları temizlemenin en iyi yolu, temizlik bezleri veya yumuşak bir bez ve seçtiğiniz temizleyiciyi kullanmaktır. Tüm gösterge paneli yüzeyleriniz için mikrofiber kullanın. 


  • Adım 5: Pencereleri Temizleyin


Arabanın içindeki camı temiz tutmak, neredeyse dışını temizlemek kadar önemlidir. Toz, lekeler ve parmak izleri gibi izler görüşü azaltabilir ve güneşli havalarda tehlikeli göz kamaşmasına neden olabilir. Kaliteli bir temizlik ürünü kullanarak, mükemmel görünürlük için iz bırakmadan temiz bir yüzey elde edebilirsiniz.


Camların içini temizlemek için, yumuşak bir beze biraz cam temizleyici püskürtün ve cama uygulayın.


Ön konsolu temizledikten sonra camları temizlemek en iyisidir, çünkü orta konsolu temizlerken kir ve kalıntılar hızla cam yüzeylere geçebilir.


  • Adım 6: Koltukları ve Kapıları Temizleyin


Kabindeki koltuklar ve mobilyalar çok fazla aşınmaya ve yıpranmaya maruz kalır ve çok fazla kir ve lekeye maruz kalabilir. Kuruyan kiri çıkarmak için ev döşeme temizleme ürünleri ve bir fırça kullanabilirsiniz. Daha sert lekeler üzerinde çalışmak için, iç kumaşlardaki lekeleri ve kokuları gidermek için yoğun bir temizleme formülü kullanın.


Deri yüzeyler için, malzemeye deri koruma kremi uygulamadan önce kir ve izleri gidermek için özel temizleyiciler kullanın. 


  • Adım 7: Halıları Vakumlayın ve Temizleyin


Halılara kadar indikten sonra, tüm tozu ve kiri süpürmeye hazırsınız. Bir ev vakumu iyi çalışır. Bununla birlikte, kuru ve ıslak temizlemeye yardımcı olabilecek özel kafaları ve ekleri olan taşınabilir bir elektrikli süpürge de alabilirsiniz. Evdekileri dışarı çıkarma zahmetinden kaçınmak için arabada kullanmak için elde taşınabilir bir elektrikli süpürgeye yatırım yapmaya değer olabilir.


Halıyı süpürürken, zemindeki inatçı kirleri çıkarmak için yumuşak bir fırça başlığı aleti ve bir kaldırma hareketi kullanın. Halının liflerine zarar verebileceğinden ovmaktan kaçının.Adım 8: Bakterileri ve Virüsleri Öldürün
Alkol genellikle otomobil iç parça üreticileri tarafından ürünlerini temizlemek için kullanılır ve çoğu yüzeyi zarar vermeden güvenli bir şekilde temizlemek için kullanılabilir. Ancak, deri araba koltuklarınız varsa, alkolden uzak durmalısınız, çünkü sık alkol temizliği koltuklarınızın cilasına zarar verebilir.


Dezenfektan mendiller veya spreyler, neredeyse her yüzeyde virüs bulaşmasını yenmede çok etkilidir. Araba iç yüzeylerinde güvenle kullanılabilirler, ancak bir noktayı kaçırmadığınızdan emin olun! Bu dezenfektanlar yalnızca uygulandıkları yerlerde etkilidir.