Araba Radyatörü Nedir?

10/8/2022

Çoğu insan bir radyatörü duymuş olsa da, amacının veya öneminin farkında olmayabilir. Basitçe söylemek gerekirse, radyatör bir aracın soğutma sisteminin merkezi bileşenidir. Ana işlevi, bir aracın motor sıcaklığını izlemek ve düzenlemek ve aşırı ısınmasını önlemektir.


Bir aracın motoru, yakıt yakarak ve birçok hareketli parçasından enerji üreterek ona ihtiyaç duyduğu gücü verir. Bu kuvvet ve hareket, motor boyunca muazzam miktarda ısı üretebilir. Ciddi hasara neden olabilecek aşırı ısınmayı önlemek için çalışma sırasında bu ısının motordan uzaklaştırılması önemlidir.


Radyatör nedir? Radyatör ne demek? Radyatör ne işe yarar?  Radyatör nasıl çalışır? gibi sorularınızın tümünün cevabını bulmak için okumaya devam edin!

Arabada Radyatör Nedir?


Radyatör, motordaki fazla ısıyı gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda bir sıvı soğutma sıvısı, soğutma sıvısını sirküle eden hortumlar, bir fan ve soğutma sıvısı sıcaklığını izleyen bir termostat içeren motorun soğutma sisteminin bir parçasıdır. 


 • Soğutucu, radyatörden gelen hortumlar aracılığıyla motordan geçerek fazla motor ısısını emer ve radyatöre geri döner.


 • Radyatöre geri döndüğünde, ince metal kanatçıklar, sıcak sıvı akarken soğutucudan gelen ısıyı dışarıdaki havaya bırakır. Soğuk hava, bu süreçte ve araç dururken yardımcı olmak için aracın ızgarasından radyatöre akar. Trafikte rölantide çalışırken, sistemin fanı ısınan soğutma sıvısının sıcaklığını düşürmek ve sıcak havayı arabadan dışarı atmak için hava üfler.


 • Soğutma sıvısı radyatörden geçtikten sonra motorda dolaşır. Bu ısı değişim döngüsü, optimum çalışma sıcaklığını korumak ve motorun aşırı ısınmasını önlemek için süreklidir.

Radyötörün Parçaları Nelerdir? 


Bir radyatörün üç ana parçası vardır: çekirdek, basınç kapağı ve çıkış ve giriş tankları. 


 • Çekirdek, dar metal kanat sıralarına sahip büyük bir metal blok tarafından tanımlanan ana bölümdür. Burası, motordan geçen sıcak soğutma sıvısının ısısını serbest bıraktığı ve radyatörün ısı eşanjör devresinden bir sonraki çalışması için soğuttuğu yerdir.


 • Basınç kapağı, soğutma sistemini kapatır ve basınç altında tutar. Bu basınç, soğutucunun kaynamasını ve taşmasını önlediği için radyatörün verimli çalışması için gereklidir.


 • Çıkış ve giriş tankları, soğutucuyu motorda dolaştıktan sonra radyatöre yönlendirir. Bu tanklar sıvıyı çok sıcakken yönetir.


 • Radyatörün bir diğer önemli bileşeni soğutucunun kendisidir. Mekanize bir parça olmasa da, ısıyı motordan uzaklaştıran ve radyatörün işini yapmasını sağlayan kritik bileşendir.

Radyatörler Nasıl Çalışır?


 • Radyatörler, konveksiyon adı verilen bir ısı transfer süreci ile çalışır. Radyatördeki su ısıtıldığında çevredeki hava da konveksiyon yoluyla ısıtılır ve bu sıcak hava daha sonra hava sirkülasyonu sırasında odanın içinde hareket eder. Sıcak su sistemden akarken soğumaya başlar.


 • Minyatür patlayıcılarla çalıştırılan motorlar, operasyonlarında çok fazla ısı üretir! Motorunuzun aşırı ısınmasını önlemek için, arabanız motorunuza ısı alan ve onu motor bloğundan uzaklaştıran bir sıvı olan soğutma sıvısı pompalar.


 • Soğutma sıvısı motorunuz tarafından üretilen ısıyı alır ve radyatörünüze taşır, bu da sıvının üzerinden havayı üfler - soğutur ve arabanızın dışındaki havayla ısı alışverişi yapar.


 • Radyatör, soğutucunuzu ince metal kanatçıklardan geçirerek çalışır, bu da ısının arabanızın dışındaki havaya çok daha kolay akmasını sağlar. Bazen, sıcak havayı arabanızdan dışarı atmak için radyatöre hava üfleyen bir fan vardır.


 • Radyatörler birçok farklı şekil, boyut ve tasarıma sahiptir, ancak temel işlevleri aynı kalır.

Araba Radyatörü Motoru Nasıl Soğutur?


 • Bir motordaki soğutucu, radyatörün içindeki borulardan geçirilir, burada motordan emdiği ısı, soğutucu motora geri dönmeden önce atmosfere dağılır.


 • Soğutucu, borulara aşırı ısınmış halde girer ve yüksek basınçlı hale gelmesine neden olur (radyatör borularının içindeki türbülansın yardımıyla).


 • Bu, radyatör kapağının önceden belirlenmiş bir basınç noktasında açılmasına neden olur.


 • Isı açığa çıkar ve fazla soğutma sıvısının radyatörün yan tarafına takılı bir taşma tankına kaçmasına izin verir.


 • Bu soğutma sıvısı, sıcaklığı yeterince düştüğünde radyatöre geri döndürülür.


 • Radyatör ve soğutma sistemleri modelden modele biraz farklılık gösterir (özellikle yeni modellere karşı eski arabalarda), ancak sistemlerin çoğunluğunun kullandığı süreç budur.

Araba Radyatörü Neden Önemli?


Radyatör önemlidir çünkü çalışma sırasında motorunuzun ısıyı tahliye etmesinin başlıca yolu budur. Arızalı bir radyatör, aşırı ısınmadan kaynaklanan önemli motor hasarına neden olabilir - çoğu arabada yol kenarında dalgalanan dumanın aslında arızalı radyatörlerden kaynaklandığını görürsünüz!

Radyatör Neden Arızalanır?


Radyatör arızasının en yaygın nedeni, bileşenlerinden birinin veya tamamının değiştirilmesini garanti eden fiziksel hasardır. Radyatör işlevi, süresi geçmiş soğutma sıvısı veya soğutma sıvısı yıkama yoluyla düzeltilebilecek eksik soğutma sıvısı seviyeleri nedeniyle bozulabilir.

Radyatör Nasıl Yıkanır?


Araçların çalışmaya devam edebilmesi için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakım görevlerinin çoğu küçük ve basit olsa da, çok uzun süre yapılmadığında büyük ve pahalı onarımlara yol açabilir.


Araba radyatörünüzü yıkamak bu görevlerden biridir. Radyatör, aracınızın soğutma sisteminin kalbidir ve aşırı ısınmasını önlemek için motorun çeşitli bölümlerine sıvı soğutma sıvısı (antifriz) gönderir. Uzmanlar, radyatörünüzdeki antifrizi, hangisi önce gelirse, her beş yılda bir veya 100.000 km'de bir boşaltmanızı ve değiştirmenizi önerir.

Adım Adım Araba Radyatörü Yıkama


Yıkama, aracınızın soğutma sisteminde doğal olarak oluşan pas ve pisliklerden kurtulursunuz. Bu işlemin atlanması, soğutma sisteminin tıkanmasına ve nihayetinde motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.


1. Araba Radyatörünüzü Yıkamanız Gerekip Gerekmediğini Belirleyin


 • Bir radyatörün ne zaman yıkanacağı bir kaç faktöre bağlıdır. Biri arabanızın markası ve modeli. Bazı arabalar sadece yaklaşık 6 litre soğutma sıvısı tutarken, diğerleri 18 litreye kadar tutabilir. Arabanızı bilmek, radyatör yıkamaya hazır olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.


 • Diğer bir faktör ise arabanızın yılıdır. Arabanız eskiyse, muhtemelen radyatörü yıkamanın zamanı gelmiştir. Özellikle beş yıldan daha eskiyse kesinlikle radyatörü yıkayarak soğutma suyunu değiştirme zamanı gelmiştir. • Bir radyatörün ne zaman yıkanacağı da kilometrenize bağlıdır. Arabanızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için her 30.000 kilometrede bir radyatörünüzü yıkamanız önerilir.


2. Motorun Soğuduğundan Emin Olun


Soğutma sıvısı yıkaması olarak da adlandırılan radyatörü yıkamanız gerektiğini belirledikten sonra, sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu kontrol etmek için elinizi motor bloğunun üzerine koyun. Sıcaksa açmayın ve soğumasını bekleyin. Ayrıca, ön panelinizdeki soğutma suyu sıcaklığını kontrol edin. Motorunuz soğuyunca arabanızın kaputunu açın.


3. Soğutucuyu Boşaltın


 • Her şey soğuyunca radyatör tahliye vanasını bulmak için arabanızın altına bakın. Çekvalf genellikle her zaman radyatörün köşesinde bulunur. Bir kez yerleştirdikten sonra, mağazadan tek kullanımlık alüminyum tava gibi bir tür tava alın ve doğrudan musluğun altına yerleştirin.


 • Yerleştirildiğinde, musluğu çıkarın ve soğutma suyunun tavaya akmasına izin verin. Boşaltma bittiğinde, musluğu kapatın ve soğutma sıvısını uygun şekilde atın. Antifrizin güvenli bir şekilde nasıl atılacağı konusunda yerel tehlikeli atık kontrol kuruluşuna danışabilirsiniz.


İpucu: Antifrizi boşaltırken koruyucu eldiven, gözlük ve giysi giymeniz önerilir.


4. Radyatörü Bulun


Radyatörünüz, motorunuzun yanında uzun bir metal tanktır. Bulduğunuzda, radyatör yıkamaya başlayabilmeniz için radyatör basınç kapağını döndürün.


İpucu: Kapağı güvenli bir yere yerleştirin. Arabanıza düşmesini veya yanlış yere düşmesini istemezsiniz.


5. Radyatöre Su ve Temizleyici Dökün


Radyatörünüzü temizlemek için damıtılmış su ve seçtiğiniz radyatör temizleyicisini kullanın. Her ikisini de bir huni kullanarak radyatöre dökün, tüm suyun ve temizleyicinin içeri girdiğinden emin olun.


İpucu: Herhangi bir noktada kafanız karışırsa radyatör temizleyicisinin arkasındaki talimatlara bakın.


6. Kapağı Kapatın ve Motorunuzu Çalıştırın


Suyu ve temizleyiciyi döktükten sonra radyatör kapağını kapatın, motorunuzu çalıştırın ve ısınızı açın. Motorunuzu ve ısınızı en az 5 dakika çalıştırın. Bunu yapmak, su ve temizleyicinin soğutma sisteminizden geçerek istenmeyen kalıntıları ortadan kaldırmasını sağlar.


7. Suyu ve Temizleyiciyi Boşaltın

 

5 dakika motor çalıştıktan sonra aracınızı kapatın ve soğumasını bekleyin. Hava soğuduğunda, aynı alüminyum tavayı tekrar arabanın altına, musluğun altına yerleştirin. Su ve temizleyici karışımını boşaltmak için musluğu bir kez daha çıkarın. Biraz su kaldığını düşünüyorsanız, kalanını dışarı ve tavaya itecek şekilde motoru çalıştırın. Ardından, musluğu kapatın.


8. Soğutucu Ekleyin


 • Huniyi tekrar kullanarak soğutucu karışımınızı radyatörünüze dökün. Çoğu araba, herhangi bir otomotiv mağazasından satın alabileceğiniz 50/50 antifriz karışımı alır. Ancak, özel aracınız için kullanılacak doğru antifriz karışımını öğrenmek için kullanıcı el kitabınıza bakmanız önerilir.


 • Ayrıca, kullanmanız gereken soğutma sıvısı miktarı için kılavuza bakın. Soğutma sıvısını doldurma çizgisine kadar doldurun. Dökerken yedek soğutma sıvısı varsa, akması için arabanızı ısı açıkken açın. Ardından antifriz dökmeye devam edin. Radyatör dolduğunda kapağı tekrar takın.


9. Aracınızı Çalıştırın


Radyatör düzgün bir şekilde yıkandıktan ve yeni soğutma suyu eklendikten sonra, antifrizin sistemden geçebilmesi için arabanızı çalıştırın. Birkaç dakika sonra arabanızı kapatın. Artık bir radyatörün nasıl yıkanacağını başarıyla öğrendiniz.