Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

18/1/2023

Dünyada yeni bir araba alırken heyecanlanmayan tek bir kişi yoktur. Sonuçta, araba uzun rotalar boyunca yol arkadaşınız olacak. Daha da önemlisi, ona fazlasıyla yatırım yapacaksınız. Bununla birlikte seçenekler düşünüldüğünde doğru araba seçimi oldukça zor olabilir. 

İşte araba alırken dikkat etmeniz gerekenler…


İhtiyaçlarınıza Uygun Arabayı Belirleyin


Ne tür bir araba arıyorsunuz? Bu bir spor araba mı? Ya da belki bir aileyi ağırlamak için daha büyük bir arabaya ihtiyacınız var?


Ne tür bir araba aradığınıza karar verdiğinizde, hangi faktörlerin sizin için en önemli olduğunu bulmanın zamanı geldi. Güvenlik, iyi yakıt tüketimi vb. gibi bir arabada gerçekten ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini yapın ve aramanızı bu ihtiyaçları karşılayan arabalara odaklayın.


Ardından, arabanızı ne için kullanacağınızı düşünmelisiniz: işe gidip gelmek, kamp yapmak, tekne çekmek vb.


Hangi tarz arabanın size en uygun olduğuna karar verdikten sonra, arabanın markalarını ve mevcut modellerini araştırın. İçeriden tüm bilgileri almak için belirli modellere ve yıllara ilişkin araba incelemelerini de okuduğunuzdan emin olun.Kredi Raporunuzu Alın


Bir araba satın almak büyük bir satın alma işlemidir, bu nedenle potansiyel bir aracı finanse edebildiğinizden emin olmalısınız.. Kredi puanınızı kontrol ederek başlayın. Kredi puanı ne kadar yüksek olursa, bir otomobil kredisi için daha düşük bir faiz oranıyla pazarlık etme şansınız o kadar artar.


Kredi puanınız tatmin edicinin altındaysa, puanınızı neyin olumsuz etkileyebileceğini öğrenmek ve kredi puanınızı yükseltmek için hangi önlemleri alabileceğinizi belirlemek için kredi raporunuzu gözden geçirin.


Aracınızın Takas Değerini Keşfedin


Şu anda takas etmeyi planladığınız bir arabanız varsa, satıcının size bunun değerini söylemesini beklemeyin, kendi araştırmanızı yapın.


Gerekli küçük kozmetik onarımlar varsa, arabanızın net değerini artırmak için bunları kendiniz yapmayı düşünün.


Aracınız için tahmini bir takas değeri aldıktan sonra, mevcut arabanızla ilgili bir teklifi müzakere etmek ve kabul etmek için otomobil bayisine gittiğinizde daha iyi hazırlanacaksınız.


Vaktiniz ve sabrınız varsa bir başka harika seçenek de aracınızı takas etmek yerine kendiniz satmaktır. Bu şekilde yaparak daha fazlasını kazanabilirsiniz.


Sıfır Araba Mı Yoksa İkinci El Araba Mı İstediğinize Karar Verin


Araba alırken düşünmeniz gereken bir diğer şey;yeni bir araba mı yoksa kullanılmış bir araba mı alacağınızdır.


Her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. İhtiyacınız ve bütçenize göre doğru araba seçimini bu şekilde yapabilirsiniz. 


Aracın Geçmişini Öğrenin

Aracın geçmişine bakmak, size kontrol sayısı, eski sahipler, kazalar ve rapor edilen herhangi bir onarım geçmişi dahil olmak üzere birçok bilgi verebilir.

Bir araba alıcısı olarak, satın almadan önce araca bir tamirciye veya uzmana baktırmak da hakkınızdır. Araba muayenesi için ödeme yapmanız gerekecek olsa da, güvenilir bir tamirci size ileride binlerce dolara mal olabilecek potansiyel sorunlara işaret edebilir.


Yakıt Türü (Benzin, Dizel veya Elektrik)


Bütçe sabitlendiğinde, sıra yakıt türünü seçme gelir. Piyasadaki bir alıcı, kullanıma bağlı olarak Benzin, dizel veya elektrik arasından seçim yapabilir. Akaryakıt fiyatları bu noktada önemli bir belirleyici olacaktır.Test Sürüşü


Sonunda, arabayı listenize ekledikten sonra denemeyi unutmayın. Burada, arabanın nasıl yol aldığını, keskin mi yoksa kaygan mı olduğunu kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca debriyajı ve ağırlığını kontrol edin. Ve en önemlisi, eğer ilk otomatik arabanızsa, her ihtimale karşı bir test sürüşü yapmalısınız.