Apple Carplay ve Android Auto Nedir

22/9/2022

Apple Carplay Nedir?


Son zamanlarda yeni bir arabanın içindeyseniz, piyasadaki çoğu yeni arabanın Apple telefonlar için bir akıllı telefon entegrasyonu sunduğunu kesinlikle fark etmişsinizdir. Bu yeni özelliklerle, sürücüler telefonlarını kolayca takabilir ve sürüş sırasında bağlantıda kalabilirler. Arabalar daha da teknoloji odaklı hale geldikçe, bu iki sistemin daha fazla entegrasyonunu görmeyi bekleyebilirsiniz. Apple Carplay ve rakibi Android Auto sistemleri arasında devam eden savaşa yakından bakmaya ne dersiniz?


Apple CarPlay ve Android Auto ne işe yarıyor? Apple CarPlay ve Android Auto hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Rehberimizi okumaya devam edin.Apple Carplay Nedir? Apple Carplay Ne İşe Yarar?


 • Apple CarPlay, telefonunuzun belirli özelliklerine bilgi-eğlence sisteminiz veya telefon arayüzünüz aracılığıyla erişmenizi sağlayan araç içi yardımcı sistemlerdir. 


 • Apple CarPlay’de ekran dönüşlü navigasyon, müzik çalma veya sesli komutları kullanarak veya arabanızdaki düğmelere dokunarak mesajlarınızı kontrol etme gibi çeşitli şeyler yapabilirsiniz. 


 • Telefonunuzu bilgi-eğlence sistemine takmak, sürücülere hem kolaylık hem de güvenlik sağlar: sürüş sırasında telefona bakmak için daha az dikkat dağıtıcı cazibeye neden olur ve en sevdiğiniz uygulamalardan bazılarına telefonunuzdan erişebilir, çalma listelerinize erişebilir ve eller serbest arama yapabilirsiniz.


Apple Carplay Nasıl Kurulur?


 • Apple CarPlay'i etkinleştirmek için iPhone'unuzu arabanın ana USB bağlantı noktasına takmanız gerekir. Bazı araçlarda iPhone'unuzu araca kablosuz olarak bağlayabilirsiniz. 


 • Arabanızda Apple CarPlay varsa, sistem bilgi-eğlence ekranınızda açılır. Ana ekranınızda bir kilit varsa, kilidi açmanızı ister. Ardından telefonunuzdaki Spotify, Waze, metin mesajlaşma ve daha fazlası gibi uygulamalara erişecektir. Siri ve Google Haritalar'a bile erişebilirsiniz!


 • Apple ve otomobil üreticileri sistemlerini güncelledikçe, siz de yapmalısınız. Güncellemeler, teklife yeni uygulamalar ekleyebilir ve bazı eski uygulamalarınızın daha iyi çalışmasını sağlayabilir. 


 • Apple CarPlay'in geliştirilmesi yaklaşık on yıl sürdü (2014'ten beri var). iPhone'unuzda iOS 7.1 veya sonraki bir sürümü yüklüyse Apple CarPlay'iniz vardır. Telefonunuzda olması için Apple CarPlay'i indirmeniz gerekmez. Önceden yüklenmiş olarak gelir ve aracınız Apple CarPlay ile donatıldığında otomatik olarak açılır. 


Apple CarPlay Nasıl Kullanılır?


Yeni başlayanlar için, Apple CarPlay’i ayarlamanız gerekecek. Bunun için üç adımı izlemeniz gerekiyor:


a. Arabanızı çalıştırın ve Siri'nin açık olduğundan emin olun (Ayarlar > Siri ve Arama > yan düğmeye (iPhone X veya daha yenisi) veya daha eski iPhone'lar için Ana Sayfa düğmesine basın).


b. Kabloyu kullanarak iPhone'u aracınızın USB bağlantı noktalarından birine bağlayın. Aracınız kablosuz CarPlay'i destekliyorsa sesli komut düğmesini basılı tutun - direksiyon simidi üzerinde olmalıdır.


c. Bilgi-eğlence sisteminizin kablosuz veya Bluetooth modunda olduğundan emin olun, ardından iPhone'unuzda Ayarlar > Genel > CarPlay'e gidin, Kullanılabilir Arabalar'a dokunun ve ardından arabanızı seçin.


Bazen CarPlay otomatik olarak açılmaz. Bu durumda, aracınızın bilgi-eğlence ekranında CarPlay simgesini bulun ve ona dokunun. Bu, telefonunuzun kilidini açmanızı isteyen bir mesaj isteyecektir - şimdi tek yapmanız gereken onu onaylamak ve normalde arabanızın ekranında Telefon, Müzik, Haritalar, Mesajlar gibi uygulamaların bir listesi ve bunların dijital bir kopyası görüntülenmelidir.Neden Apple CarPlay Kullanmalısınız?


 • Sürüş sırasında telefonunuzu kullanmanın güvenli bir yolunu arıyorsanız, Apple CarPlay’e sahip olmak harika bir seçenek olacaktır. Navigasyonu kullanıyorsanız veya Spotify, Pandora gibi müzik uygulamalarını veya telefonunuzda depolanan müzikleri dinlemeyi seviyorsanız, Apple CarPlay bunu güvenli bir şekilde yapmanın harika yollarıdır. 


 • Hareket halindeyken bile sesli kitap dinleyebilirsiniz. Apple CarPlay ses kontrolü sunar ve daha yeni otomobillerde ses sistemlerine erişmek için direksiyon simidindeki düğmeleri kullanabilirsiniz. 


 • Ve birçok otomobilde sistemler standarttır (bazı markalar bunu bir seçenek olarak sunsa da) ve hatta aracın navigasyon sistemini satın almayı atlayarak size biraz para tasarrufu sağlayabilirsiniz.


 • Elleriniz direksiyonda ve gözünüz yoldayken dünyanızla bağlantıda kalmanızı sağlamak için Apple CarPlay kurmanın tam zamanı!


Apple CarPlay İle Siri Kullanılabilir Mi?


Cevap: Evet. Siri'yi etkinleştirmek için arabanızın direksiyonundaki sesli komut düğmesini basılı tutabilir veya CarPlay ana ekranında Ana Sayfa düğmesine dokunup basılı tutabilirsiniz.


Örneğin, Siri'den en yakın kafe veya alışveriş merkezinin yol tarifini isteyebilir veya kişi listenizden birini arayabilir veya müzik çalabilirsiniz. Ayrıca Siri, takviminizi kontrol edebilir ve bir sonraki toplantınızın ne zaman olduğunu size söyleyebilir ve kısa mesaj gönderebilir. Siri'ye mesajın tam olarak ne olduğunu söylemeniz gerekecek çünkü Apple CarPlay'de ilk etapta tüm sürüşünü güvenli bir şekilde ortadan kaldıracak klavyeler yok.Apple CarPlay İle Harita Özelliği Nasıl Kullanılır?


CarPlay, iPhone uygulamasıyla aynı Haritalar motorunu kullanır ancak aracınızın bilgi-eğlence ekranında görüntülenir. Net grafiklerle birlikte, sizi hedefinize, seçilen rotadaki trafik koşullarına, tahmini varış süresine, varış noktasına kadar olan mesafeye ve yoğun trafik tarafından tıkanmış alanlardan kaçınan alternatif rotalara giden adım adım yol tarifleri alırsınız.


Haritalar uygulaması, arabayı nereye park ettiğinizi bilmenizi sağlayan bir özellik sunar ve hatta Waze'i etkinleştiren bir sesli mesaj ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, Apple CarPlay ekranının ekran görüntüsünü bile alabilirsiniz - tek yapmanız gereken CarPlay senkronize edilirken normal bir ekran görüntüsü almak. Bu aslında iki ekran görüntüsü alacaktır - biri telefondan diğeri CarPlay ekranından.

Apple CarPlay ve Android Auto Arasındaki Farklar Neler? • Her ikisi de navigasyon talimatları verirken müziğin sesini azaltacak ve örneğin bir müzik uygulamasındaysanız ekranın üst kısmındaki komutu açacaktır. 


 • Android Auto, çoğu kişinin daha güvenilir ve kullanıcı dostu bulduğu Google Haritalar'ı kullanıyor. İleride değişen trafik koşullarını vurgulayacak ve alternatif rotalar sunacak ve ayrıca kolayca yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için sıkıştırma işlevini de kullanabilirsiniz.


 • Ancak Apple CarPlay, müziğinize erişim sağlama konusunda Google'ın Android Auto ile yaptığından daha iyisini yapar. Android Auto'dayken tüm müzik koleksiyonunuzu çağırabilir ve şarkıya, sanatçıya, çalma listesine vb. göre göz atabilirsiniz, ancak müziği ana ekrandan çalabilir ve duraklatabilirsiniz, ancak koleksiyonunuza göz atamazsınız.


 • Her ikisinin de arayüzünde ara sıra sorunlar tespit edilebilir.