AdBlue Nedir? AdBlue Ne İşe Yarar?

21/6/2022

AdBlue, bir tür dizel egzoz sıvısının ticari adıdır. Arabanın yakıtından ayrı bir depoda depolanan üre ve deiyonize su karışımıdır.

Otomobilin motoru çalışırken, üretilen egzoz gazına çok az miktarda AdBlue püskürtülür ve NOx'i nitrojen ve suya dönüştürür.

 

AdBlue Neyden Yapılmıştır?

“AdBlue ne demek?” sorusuna, AdBlue yakıtının hangi bileşenlerden yapıldığını anlatarak açıklamak mümkün. AdBlue, görünüşte renksiz olan ve esasen idrarda bulunan bir madde olan su ve üre çözeltisi olan toksik olmayan bir sıvıdır. Ancak AdBlue'da üre son derece saftır ve kozmetik, yapıştırıcı veya gübrelerde kullanılandan daha yüksek kalitededir. Benzer şekilde, musluktan akan sudan çok daha temiz olan su demineralize edilir.


AdBlue Nasıl Çalışır? 

Egzoz gazlarının akışına çok az miktarda AdBlue sıvısı enjekte edilir. AdBlue yüksek sıcaklıklarda amonyak ve karbondioksite dönüşür.

SCR (Seçici Katalitik İndirgeme) katalizörünün içinde egzozdaki zararlı nitrojen oksit, amonyak ile reaksiyona girerek zararsız nitrojen ve suya dönüştürülür.

Benzer teknoloji yıllardır otobüslerde ve ağır kamyonlarda etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

 

AdBlue Nereye Konur?

AdBlue deposu doldurma ağızlarının çoğu, dizel doldurucunun yanında bulunur ve genellikle mavi bir kapağı vardır. Dolgu maddeleri için diğer yaygın yerler arasında bagaj ve stepne yuvası bulunur.

 

AdBlue Nasıl Doldurulur?

·         El kitabınızda veya pakette verilen talimatları izleyin.

·         El kitabınız size deponun ne kadar AdBlue tuttuğunu söyleyecektir.

·         Tamamen bittiğinde arabanızın yeniden çalışacağından emin olmak için 5 litre yeterli olmalıdır.

·         AdBlue dolum kapağının bulunduğu yere (yakıt deposunun yanında, bagajda veya kaputun altında) ve sahip olduğunuz AdBlue paketinin boyutuna veya tasarımına bağlı olarak bir huniye ihtiyacınız olabilir.

·         Ellerinizi yıkayın ve karoserden dökülenleri durulayın – AdBlue toksik değildir ancak cildinizde ve gözlerinizde tahrişe neden olabilir ve boyaya zarar verebilir.

 

AdBlue'nun Ne Sıklıkla Doldurulması Gerekir?

Kullanılan AdBlue miktarı, yapılan sürüş tipine ve kat edilen mil sayısına bağlıdır.

Audi, A4 sedanın 12 litrelik bir AdBlue deposuna sahip olduğunu ve bu sayede doldurmalar arasında yaklaşık 6000 mil menzil sağladığını söylüyor. Peugeot, arabalarındaki AdBlue depolarının yalnızca her 12.500 kilometrede bir doldurulması gerektiğini ve yılda bu kadar kilometre gitmezseniz, sıvının aracın yıllık bakımı sırasında sizin için doldurulacağını söylüyor.


AdBlue Uyarısı Ne Demek? Arabada AdBlue Bitince Ne Olur? 

AdBlue azalmaya başladığında çoğu araba bir gösterge panosu uyarı ışığı görüntüler; bu AdBlue işareti genellikle yaklaşık üç litre sıvı kaldığında yanar ve size yeniden doldurmanız için yaklaşık 1200 mil verir. 

Peki işleri ciddiye almanız için gerekli AdBlue seviyesi nedir? Uyarıyı dikkate almaz ve AdBlue bitene kadar aracı sürmeye devam ederseniz, aracın emisyonları ve performansı olumsuz etkilenir. Motoru kapattığınızda, AdBlue biterse araç yeniden çalışmayacaktır.

 

AdBlue Deposuna Dizel Koyarsam Ne Yapmalıyım?

Motoru çalıştırmayın; depoyu boşaltmak için bayinizi veya arıza servis sağlayıcınızı arayın. Motoru çalıştırırsanız, seçici katalitik indirgeme ve AdBlue enjeksiyon sistemlerine zarar verebilirsiniz ve bunların değiştirilmesi gerekebilir.

 

Dizel Deposuna AdBlue Koyarsam Ne Yapmalıyım?

Motoru çalıştırmamanız önemlidir, aksi takdirde motor ve yakıt sistemini yazma riskiniz vardır. Bir arıza şirketini veya yanlış yakıt servisi sağlayıcısını arayın ve aracın yakıt deposunu boşaltın.

 

Arabam AdBlue Kullanıyor Mu? 

Bazı eski arabalar da AdBlue kullanabilir. Bu nedenle, aracınızın AdBlue kullanıp kullanmadığından emin değilseniz, şunları kontrol edebilirsiniz:

·         Araç el kitabı.

·         Yakıt deposunun yanında, bagajda veya kaputun altında AdBlue deposu kapağı olup olmadığına bakın.

·         Model adının "Mavi" veya "SCR" içerip içermediğine dikkat edin.

·         Hala emin değilseniz, bir bayiye sorun.

 

AdBlue Egzoz Emisyonlarını Nasıl Azaltır?

AdBlue egzozuNa eklenir ve arabanızın ürettiği dumanlarla karışır. Motorunuz tarafından oluşturulan nitrojen oksit gazı (NOx gazı) ile reaksiyona girer ve onu zararsız nitrojen ve su buharına ayrıştırır.

NOx gazları solunum problemlerine neden olur ve partikül madde, duman, asit yağmuru ve yer seviyesinde ozon oluşumuna katkıda bulunur. 

Araçların katı egzoz emisyon limitlerini karşılaması gerekir ve en son standart olan Euro 6, Azot Oksit (NOx) limitlerinde çok zorludur.

Çoğu otomobil, yalnızca Seçici Katalitik İndirgeme (SCR) olarak bilinen emisyon teknolojisiyle donatıldığında Euro 6 standardını karşılayabilir. Bu teknoloji, zararlı emisyonları parçalamak ve azaltmak için AdBlue kullanır.

 

AdBlue Yakıt Tüketimini Etkiler Mi?

Üreticiler henüz AdBlue'nun yakıt tüketimi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren herhangi bir veri yayınlamadı.

Motor teknolojisindeki gelişmeler, ekonomi rakamlarının hesaplanma yöntemindeki değişiklikler ve bir dizi başka değişken; yeni ve eski otomobiller arasındaki yakıt tüketimi farklılıklarını bulmanın ve bunları yalnızca AdBlue kullanımına bağlamanın temelde imkansız olduğu anlamına geliyor.

 

Hangi Arabaların AdBlue'ya İhtiyacı Var?

Eylül 2015'ten sonra tescil edilen birçok dizel otomobil, emisyonları azaltmak için AdBlue kullanmaya başladı. Genel olarak, Euro 6 uyumlu bir dizel Audi, BMW, Citroën, Jaguar, Land Rover, Mercedes-Benz veya Peugeot'nuz varsa, muhtemelen AdBlue teknolojisini kullanır. Aracın model adında genellikle içinde 'Mavi' veya 'SCR' olabilecek bir ipucu bulunur.

 

AdBlue'yu Nereden Alınır? AdBlue Fiyatı Ne Kadar?

Araba aksesuar mağazaları ve akaryakıt istasyonları, 10 litrelik ve 20 litrelik AdBlue kapları satmaktadır. Ayrıca bazı benzin istasyonları pompalarda satarken, çevrimiçi olarak da satın alabilirsiniz.