4 Mevsim Lastik Nedir

22/9/2022

4 Mevsim Lastik Nedir? Yaz Lastiği İle Arasındaki Fark Nedir?


Bir araç için lastik satın almak zor bir iş olabilir. Aşınma derecelendirmeleri, hız derecelendirmeleri, sıcaklık önerileri ve boyutları arasında, belirli bir araç ve coğrafi bölge için hangi lastiğin en uygun olduğunu belirlemek zordur.


1970'lerin sonlarına kadar, dünyanın birçok yerindeki sürücüler, havalar soğuduğunda lastik değiştirme yüküyle karşı karşıya kaldılar. Goodyear Tire & Rubber Company, 1977'de yaz ve kar lastikleri arasında geçiş yapmanın verdiği rahatsızlığı hafifletmek için ilk dört mevsim lastiğini piyasaya sürdü.


4 mevsim lastiği nedir? Dört mevsim lastiği ve yaz lastiği arasındaki farklar nelerdir gelin birlikte bakalım. 4 Mevsim Lastik Nedir?


Dört mevsim lastikleri, ıslak koşullarda ve çok çeşitli sıcak ve soğuk sıcaklıklarda kullanıma uygun olmalarını sağlayan sırt desenlerine ve kauçuk bileşiklerine sahiptir. Lastikler hafif kara dayanacak şekilde tasarlanmıştır, bu da sürücülerin çoğu sıcaklıkta yıl boyunca kullanabilecekleri anlamına gelir. 


Dört mevsim lastiklerinde kullanılan kauçuklar, donma noktasının etrafındaki sıcaklıklarda bile esnek ve esnek kalacak şekilde tasarlanmıştır.


"Dört mevsim" terimi, lastiklerin her mevsimde iyi olduğunu ima etse de, durum böyle değil. Yıl boyunca esnekliğe sahip olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak dört mevsim lastikleri özel kış lastikleri için uygun bir yedek değildir. Ayrıca sıcak havalarda maksimum tutuş sağlamazlar.


Lastik üreticileri, daha uzun ömürlü bir lastik oluşturmak için maksimum sıcak hava tutuşundan fedakarlık eder. Bu aynı zamanda özel bir kış lastiğinin en soğuk iklimlerde ideal olduğu anlamına gelir.Neden 4 Mevsim Lastik Almalısınız? Dört Mevsim Lastiğin Yararları


Dört mevsim lastikleri almak, uzun veya kısa sürüşlerde size birçok yönden fayda sağlayabilir. Dört mevsim lastiklerinin faydaları şunları içerir:


  • 40 derece Fahrenheit kadar düşük sıcaklıklarda etkilidir

  • Islak veya tehlikeli yollarda güvenilir çekiş

  • Normal lastiklere göre daha uzun kullanım ömrü

  • SUV'lardan kamyonlara kadar çok çeşitli araçlarda kullanıma uygundur
Dört Mevsim Lastikleri Nasıl Çalışır?


  • Dört mevsim lastiğinin ana avantajı, lastik sırtında kalıplanmış oluklar ve diğer şekiller olan sırt desenine gelir. Bu oyukların orada olmasının tek nedeni, yağmur, çamur ve kar gibi şeyler yoluna girmeye başladığında yolla teması sürdürmektir.


  • Dört mevsim lastiğini diğer ana seçeneklerle yan yana gördüğünüzde, dört mevsim lastiğinin nasıl dört mevsim için tasarlandığını anlamak daha kolay: yaz lastikleri (3 mevsim lastikleri de denir) ve kış lastikleri.


  • Yaz lastikleri, yağmur için tasarlanmış basit bir sırt desenine sahip olma eğilimindedir.


  • Kış lastikleri, derin kar, sulu kar ve buz için çok agresif sırt desenlerine sahiptir.


  • Dört mevsim lastikleri, yağışlı baharlar ve yazlar, serin sonbaharlar ve ılıman kışlar için iyidir.


  • Yaz ve kış lastikleri, özellikle sıcak veya soğuk havalar için tasarlanmış kauçuk bileşikleri gibi başka özelliklere sahiptir, ancak bunları bir resimde gerçekten göremezsiniz.


Dört Mevsim Lastikleri Her Mevsim İçin Uyumlu Mudur?


Yani, dört mevsim lastikleriniz var ve hava şartları ne olursa olsun, gitmeye hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz. Makul bir varsayım, değil mi? Aslında pek değil. Dört mevsim lastiklerinizin yolda karşılaşacakları zorluklara dayanamayacağı iki durum vardır.


Aşınmış Lastikler


Dört mevsim lastiklerinin ilave yol tutuşu, sırt desenindeki oluklardan gelir, bu nedenle bu oyuklar aşındığında işlerini yapamayacakları mantıklıdır. Gerçek şu ki, sadece yarısı aşınmış bir dört mevsim lastiği, kar tutuşunun çoğunu çoktan kaybetmiş olabilir.
Donma Sıcaklıkları ve Buz


Dört mevsim lastikleri çamurda ve hafif karda iyidir. Kış, karın yanı sıra dondurucu soğukları da beraberinde getiriyor. Yaşadığınız yerde genellikle 45 derecenin altına düşmüyorsa dört mevsim lastikleri iyi bir seçimdir. Kış biraz daha acımasızsa, dört mevsim lastikleri en iyi seçeneğiniz olmayabilir.


Soğuk havalarda, dört mevsim lastiğindeki kauçuk bileşikler sertleşmeye başlar. Bu, lastiğin yol yüzeyine uymasını ve gerçekten kavramasını zorlaştırır. Yaşadığınız yerdeki ortalama kış sıcaklığı 45 derecenin altında ise mutlaka kış lastiğine geçmeyi düşünmelisiniz. Soğuk havalarda esnek kalan bileşiklerle yapılırlar. Tamamen kuru yollarda bile kış lastikleri, dört mevsim lastiklerinden daha hızlı durmanıza yardımcı olabilir.


Dört mevsim lastikleri çamur ve hafif kar için oluklara sahip olsa da, kış lastiklerinin sahip olduğu buz tutuşuna sahip olmayacaklardır. Bir kış lastiği sırt deseni, kauçuğa kesik olarak adlandırılan tonlarca küçük yarık içerir. Bu kılcal kanallar yolla temas eden kenarların sayısını artırarak buzlu yollarda tutuşu iyileştirir.

Yaz Lastikleri ve Dört Mevsim Lastikleri: Hangisi Sizin İçin En İyisi?


Yeni bir lastik seti satın aldığınızda, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir set seçmeniz önemlidir. Konfora ve sessiz bir sürüşe, yakıt verimliliği ile maliyet tasarrufuna, uzun ömüre, performansa veya bu özelliklerin bir kombinasyonuna değer veriyor musunuz? Yaz ve dört mevsim lastikleri arasındaki farkı ve aracınızda olması gerekenleri anlamak da dahil olmak üzere okumaya devam edin.


Yaz Lastikleri Nedir?


Performans lastikleri olarak da bilinen yaz lastikleri, ıslak ve kuru yollarda hassas yol tutuşu ve kontrolü seven sürücüler için tasarlanmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi, daha sıcak koşullar veya nadiren sağanak yağıştan başka bir şey yaşamayan bölgeler için tasarlanmıştır.


Yaz Lastikleri Neden Sıcakta ve Yağmurda Daha İyi Performans Gösterir?


Yaz lastikleri mükemmel yol tutuşu, viraj alma, frenleme ve hızlanma için optimize edilmiştir. İlk olarak, sırt desenleri tipik olarak katı, sürekli nervürlerle birlikte sığ, daha düz oluklar içerir. Bu sayede daha fazla kauçuk yol ile her zaman temas halinde olur. Ayrıca, özel kauçuk bileşimi sayesinde performans lastikleri, ıslak koşullarda daha fazla yol tutuşu için geleneksel olarak daha yumuşaktır ve yaz aylarında diğer lastiklere göre ısıyı daha iyi dağıtır.Dört Mevsim Lastikler Daha Fazla Seçenek Sunar


Tüm lastikler amaca yönelik üretilmiştir. Dört mevsim lastikleri, sürücülerin çok fazla kar veya buzla karşılaşmadığı bölgelerde yıl boyunca kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yaz ve kış lastiklerinin melezi gibidirler. Dört mevsim lastiklerindeki kauçuk, karda ve buzda tutuşu korumak için donma noktasının biraz üzerindeki sıcaklıklarda esnek kalır. Ayrıca, dört mevsim lastiklerindeki sırt tasarımı genellikle simetriktir ve size sırt aşınmasını eşitlemek ve lastik kilometresini uzatmak için daha fazla rotasyon seçeneği sunar.


Çok fazla karda, sulu karda ve buzda dengeli sürüş için gerekli olan orijinal kış lastiklerinin yerini tutmamakla birlikte, ciddi yaz sürüşü için yüksek performanslı lastikler de değildirler.Yaz Lastikleri Tüm Yıl Kullanılabilir Mi?


Kar veya dondurucu soğukların yaşanmadığı bir iklimde yaşıyorsanız, tüm yıl boyunca yaz veya performans lastiklerini güvenle kullanabilirsiniz. Ek olarak, yaz lastikleri suda kızaklamayı en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır, bu da ıslak yollarda olağanüstü oldukları anlamına gelir. Ancak, karda veya dondurucu soğuklarda araç kullanıyorsanız, sıcaklık 44º F'nin altına düştüğünde bir dizi kış lastiği kullanmanız önerilir.Yaz Lastikleri Dört Mevsim Lastiklerinden Daha Mı Hızlı Aşınır?

Yaz veya performans lastikleri, dört mevsim lastiklerinden daha az diş ömrü sağlayabilen daha sığ oluklar ve özel sırt bileşimi ile üretilmiştir.Yaz Aylarında Dört Mevsim Lastikleri Kullanabilir Misiniz?


Dört mevsim lastikleri, birçok koşulda ve mevsimde yola tutunmak üzere tasarlanmıştır ve birçok sürücü için iyi bir seçim olabilir.Yaz Lastikleri Dört Mevsim Lastiklerinden Daha Mı Serttir?


Yaz ve dört mevsim lastiklerinin sertliği, ortam sıcaklığına ve yoldan gelen ısıya (veya ısı eksikliğine) bağlıdır. Yaz lastikleri, daha sıcak koşullarda şeklini korumak için tasarlanırken, dört mevsim lastikleri, donma noktasının hemen üzerindeki sıcaklıklarda onları esnek tutan özel bir kauçuk bileşimi ile üretilmiştir.