Sunroof Nedir?

25/3/2022

İngilizceden dilimize geçen sunroof kelimesi, “cam tavan” ya da “açılır tavan” anlamına gelmektedir. Araç tavanında bulunan sunroof, araç tavanının yaklaşık olarak yarısını kaplar. Manuel ya da elektronik seçenekleri mevcuttur. Çok basit bir çalışma prensibine sahip olan sunroofu tek bir dokunuşla açıp kapatabilirsiniz. Kademeli olarak açılıp kapatılan bu bölmede isterseniz tüm camı açabilir, isterseniz minik bir aralık açarak kullanabilirsiniz. Manuel sunroof sistemi ise elle çalışan basit bir kaydırak düzeneğinden oluşmaktadır.


Sunroof Ne İşe Yarar?

Araçlarda kullanımı çok eski döneme dayanan cam tavan sistemi, ilk başlarda mat metal şeklinde kullanılan yalnızca açılıp kapanma özelliği olan bir sistemdi. İlerleyen dönemlerde ise saydam ve cam şeklinde üretilmeye başlayarak elektrikli bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bu aşamada panoramik cam tavanlar ve açılır cam tavanlar birbiriyle karıştırılsa da boyut itibariyle birbirinden farklılardır. Cam bölgesinde bulunan perdeyi kışın açmak araç içinde güneş ışığı alarak ısıyı daha yüksek noktada tutmak için etkili olurken, yaz aylarında cam tavanı açmak araç içi hava sirkülasyonu sağlayarak temiz ve ferah bir ortam oluşturur.


Sunroof Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Yaz mevsimlerinde özellikle keyif veren bir opsiyon olan sunroof, her otomobil parçası gibi sık kullanımların ardından bakıma girmelidir. Toz yoğunluğu yüksek olan bölgelerde özellikle cam bölmenin temizliğine önem vermezseniz; kir birikintileri drenaj hortumunu tıkayarak sıvı ya da hava sızıntısına neden olabilir. 

  • Sunroof’un camını silerken, standart cam temizliğinde kullanılan cam deterjanlarını kullanmak iyi bir temizlik yöntemi olacaktır. Fakat tepeden güneş ışığı direkt olarak cama geldiği için bu noktada amonyaklı bir ürün kullanmak zararlı olacaktır.

  • Cam temizliğini tamamladıktan sonra cam bölmeyi açarak contayı temizlemek kir birinkitelerini ortadan kaldırarak sızıntı ihtimalinin önüne geçmiş olur.

  • Sunroof açıkken kızak bölümünde toplanan küçük toz, kum ve taş taneleri için fırça kullanarak detaylı temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Sunroofunuzun çalışmadığı durumlarda standart bir elektrik problemiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durum söz konusu olduğu zaman mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.


Sunroof’u Oluşturan Bileşenler Nelerdir? 

Sunroof kelime anlamı ve görsel olarak tek bir parça algısı yaratsa da, birden fazla parçadan oluşur. Elektrik enerjisi sayesinde çalışan panoramik cam tavan ilk ve en büyük parçadır. Cam tavanı takip eden önemli parça, tavan bezi ve gölgeliktir. Tavan bezi olarak adlandırdığımız parça, sunroof perdesi olarak da bilinmektedir. Kış aylarında sunroofu açmak mümkün olmayacaktır. Fakat sadece gölgeliği açarak, içeriye gün ışığı gelmesini sağlayarak daha aydınlık bir ortama sahip olabiliriz.

Sunroof’u Olan Arabalar

Trafikte yollarda rastladığımız yüzlerce sunrooflu araç mevcut. Ülkemize genel bir göz atıldığında en çok tercih edilen sunrooflu araçlar listesini şu şekilde sıralamak mümkündür;

  1. Skoda Octavia

Sedan bir kasaya sahip olan, motoruyla yüksek performans sergileyen, araç severlerin gözdesi haline gelen Skoda Octavia, sunroof opsiyonu ile daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.


  1. Hyundai Tucson

Sunroof seçeneği sayesinde SUV araçlar arasında daha çok tercih edilme sebebi olan Tucson, her gün geliştirilen model seçenekleri ile ilgi odağı olmaya devam ediyor.


  1. Peugeot 508

Sıfır modeli ile araç severlerin beğenisini kazanan 508, panoramik sunroof ile en çok tercih edilen modeller arasında.


  1. Renault Megane

Kalabalık bir hayran kitlesine sahip olan Megane, sunroof modeli ile de otomobil tutkunlarının en çok sevdiği araçlar listesinde yerini alıyor.