Bizden Bilgiler
23/3/2021
Araç Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?

Arabanıza lastik alırken, bayiden gidip almaktan daha detaylı seçimler yapmanız gerekmektedir. Lastik seçimi, yoldan sağlıklı bir verim almanızı sağlar. Bunun için Araç lastik seçimi nasıl yapılır? konusunu ele alıyoruz. Otomobilinize uygun lastik seçimi yapılmadığında riskli kazalara sebebiyet verebilmektedir. Aracınıza lastik şeçimi yaparken iklim şartlarına, aracınıza, aracı kullanma şeklinize, bütçenize mutlaka dikkat etmelisiniz.

 

  • İlk olarak aracınıza rastgele lastik satın alamazsınız. Arabanıza alacağınız lastik boyutunu bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Lastik boyutlarını lastiğin yan kısmından öğrenebilirsiniz.   • Yaşadığınız yerde hava sıcaklığı genellikle +7 derecenin üzerindeyse, karlı hava şartlarında araç kullanmak zorunda kalmıyorsanız; standart iklim koşulları için tasarlanmış yaz lastiğini tercih etmelisiniz.  Bulunduğunuz şehirde kış mevsimi yoğun yaşanıyor ya da dağ yollarını tercih etmeniz gerekiyorsa, buz ve kara karşı dayanıklı kış lastiği tercih etmeniz gerekmektedir. 
  • Lastik tercihinizi, aracınızın kullanım şekline göre yapmalısınız. Eğer ağır yükler taşıyorsanız bu durumu dikkate almalısınız. Doğru yük sınıfına ait lastiği seçtiğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde size daha pahalıya patlayabilir. 
  • Aracınızın kullanım koşulları da lastik seçiminde oldukça etkili olacaktır.
  • Araç lastiklerinin raf ömrü sandığımız kadar uzun değildir. Bu nedenle esnekliğinin devam etmesini bilmemiz için üretim tarihi en yakın olan lastiği tercih etmek faydalı olacaktır. Lastiğin yanağında üretim tarihini kolayca bulabiliriz. Örneğin; 4019 yazıyorsa, lastik 2019 yılının 40. haftasında üretilmiş demektir.

 

Günlük hayatınıza göre seçimlendirecek olursak;

 

  • Çoğunlukla şehir içinde sürüş gerçekleştiriyorsanız, kanalizasyon kapağı, bozuk yol ve çukurları göz önünde bulundurarak dayanıklı lastik tercih etmelisiniz. Küçük bir aile arabasına sahipseniz ihtiyacınız olan boyutu küçük, tepki hızı yüksek ve dayanıklı lastiklerdir. Ani frenleme ve ani kalkışlara, sınırsız dur kalklara maruz kalacağı için aşınma süresi hızlı olabilir.

 

  • Yılda 30.000 kilometreden fazla yol yapıp, otoyolu sıklıkla kullanıyorsanız; doğru lastiği seçtiğiniz zaman seyahatlerinizde konfor ön plana çıkacaktır. Aracınız sportifse, her koşulda yol tutuşu sağlayacak, performansı yüksek lastikleri tercih etmelisiniz.

 

  • Arabayı kullanacağınız yerde hava şartları daha çok karlı, buzlu ya da yağışlı geçiyorsa; birbirinden farklı hava şartlarına uyum sağlayabilmesi, güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Bu sebeple 4 mevsim lastik tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

 

  • Sürekli tatil amacıyla kamp yapmaya gidiyor ve ağır yük taşıyorsanız; tercihiniz yanakları takviyelendirilmiş lastiklerden yana olmalıdır. Bunu da yanaklarında “C” harfiyle işaretlenmiş olmasından farkedebilirsiniz. Bu lastikler size daha yüksek bir yük kapasitesi sunacaktır.

 

Sökülen lastikler nasıl saklanmalıdır?

Aracınıza uygun lastiği seçtiniz ve hala kullanılabilir durumda olan eski lastiklerinizi muhafaza etmek istiyorsunuz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Öncelikle güneş ışığı almayan kuru bir yerde saklayın. Lastiği asla yanakları üzerine yatırarak muhafaza etmeyin. 

 

Yazımızda daha önce de belirttiğimiz gibi lastik seçiminiz, can güvenliğiniz ile doğrudan ilişkili. Bu yüzden seçiminizi bütçenize göre, sağlam ve doğru lastikten yana kullanmaya özen gösterin.